Przejdź do głównej zawartości

Kasacja - Remigiusz Mróz


Kasacja pióra Remigiusza Mroza to thriller opowiadający historię brutalnego zabójstwa. Głównym bohaterem jest duet prawników. Ona w  branży ma już ugruntowaną pozycję i stanowisko, on jest jej aplikantem, żółtodziobem, który dopiero uczy się prawniczego rzemiosła.  Ona jest zwinna i szybka, piekielnie inteligentna i pewna siebie. Ceną za to, kim jest dawno już zapłaciła. On jest tylko mięsem armatnim w korporacyjnej maszynie.  Jego kariera i  sukces  jest tylko jego marzeniem, dla  swoich  przełożonych jest jedynie jednym z wielu.


Los połączy ich przy sprawie brutalnego zabójstwa, w sprawie, w której wszystko niby jest jasne. Jednak dla doświadczonej prawniczki nie jest to takie oczywiste… W cała sprawę wciąga swojego świeżo upieczonego podopiecznego.


Dla Kordiana praca w Kancelarii Żelaznego to spełnienie marzeń. Dla swojej szefowej jest jednym z wielu, kolejnych aplikantów, jakim przyszło jej się zajmować z racji pełnionej funkcji patrona. Jednak, jako jej podopieczny zostaje włączony do trudnej i zawikłanej sprawy o zabójstwo. Czy Joanna Chyłka dostrzegła w nim coś więcej, niż kolejnego bezimiennego i bezbarwnego prawie darmowego najemnika?

I tu rozpoczyna się świetna intryga, której rozwiązania trudno się domyślić do samego końca. Rzutka pani prawnik i jej podopieczny czują, że sprawa, którą przyszło im prowadzić jest skomplikowana i ze względu na zebrane przez policję dowody i z góry skazana na przegraną. Jednak uparcie i z mozołem szukają nowych dowodów, które pomógłby im w uniewinnieniu ich klienta. Przez swoją nieustępliwość trafiają w sam środek przestępczego świata, gdzie reguły gry są zgoła odmienne, od tych, które są im znane, a prawo i porządek dyktuje pięść. Za wkroczenie do przestępczego świata przyjdzie im drogo zapłacić, a rozwiązanie zagadki okaże się dla nich niemałym zaskoczeniem. Tak samo jak dla czytelnika, który od pierwszych stron czuje się jak osoba wepchnięta do pędzącego pociągu, który z ogromną prędkością wozi go po świecie zbrodni, intryg i brutalnych reguł, a rozwiązanie przypomina lądowanie z zamkniętym spadochronem.

Kasacja to intrygujący, dynamiczny i skrzący się humorem thriller prawniczy, którego nie powstydziliby się najwięksi zagraniczni pisarze gatunku. Akcja jest szybka, zmienna i trzymająca nas w niepewności. Duet dwójki prawników tryska humorem i kontrastuje zachowaniem, co dodaje książce odpowiednich rumieńców. Nawet gdyby ta para okazała się dwójką prawniczych sępów, liczących tylko na wielkie pieniądze i tak czytelnik nie potrafiłby przestać ich lubić. Kolorytu ich relacji dodaje jeszcze z humorem odmalowane tło, jakim są wzajemne relacje we wnętrzu korporacyjnej drabiny pracowniczej. Nie przestajemy się uśmiechać czytając o „życiu w korpo”.

Język powieści nie jest ani suchy, ani nazbyt napuszony czy napompowany. Jest tak pomyslany, by był zrozumiały nie tylko dla osób z branży prawniczej. Jest naturalny, pełen odniesień do języka potocznego. To współczesny język młodych ludzi pracujących w dużym mieście, w dużej firmie, którym nie straszne są języki obce.

Podsumowując, Kasacja to  kawałek dobrej książki przepełnionej humorem i akcją do tego z dobrym zakończeniem. Jeśli ukaże się w przyszłości kolejna pozycja o losach wyżej wymienianego duetu prawniczego, to sięgnę po niego z prawdziwą przyjemnością.


Recenzja kontynuacji do przeczytania tutaj.

Remigiusz Mróz – z zawodu prawnik. Jest autorem takich tytułów jak: Chór zapomnianych głosów, Parabellum (dwa tomy), Turkusowe szale, Wieża milczenia.


Komentarze

  1. Remigiusz Mróz to wielkie zaskoczenie prawda? Nie spodziewałam się,że na polskiej literackiej scenie pojawi się autor, który (jak na razie) nie zaliczył wpadki ;) Oby tak dalej.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo jestem ciekawa, co dalej:)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

BONY PREZENTOWE - PRAKTYCZNY PRZEWODNIK - aktualizacja 2020!

źródło: google Na myśl o prezentach robi Ci się słabo? Czy bony prezentowe to idealne rozwiązanie Twojego problemu? Są neutralnym prezentem dla każdego, na dodatek na każdą kieszeń i każdą okazję, ale UWAGA! Bony znajdujące się w ofercie księgarń, działających na polskim rynku, mają różne formy, różne wartości i różnią się sposobem zakupu oraz użycia! O wszystkich PUŁAPKACH bonów prezentowych przeczytacie w tym poście.

Stulecie Winnych. Tom 3. Ci, którzy wierzyli - Ałbena Grabowska

Stulecie Winnych Ci, którzy wierzyli to trzeci tom sagi opowiadający dalszą część losów rodziny Winnych. Po raz kolejny spotkanie z tą wielopokoleniową, dużą, ciepłą i kochającą się rodziną jest niemałym wzruszeniem dla czytelnika. W trzecim tomie towarzyszymy Winnym od początku lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku aż do chwili obecnej. Powoli, z nostalgią żegnamy najstarszych przedstawicieli rodziny, którzy odchodząc z ziemskiego świata ufają, że ich bliskich czeka szczęśliwsze życie, niż im przypadło w udziale.

Tatuażysta z Auschwitz - Heather Morris

Wydawnictwo Marginesy „Tatuażysta z Auschwitz „to kolejna pozycja, po którą zdecydowałam się sięgnąć a potem opisać na blogu.  Przyznam się Wam szczerze, że długo zastanawiałam się czy warto tej książce poświęcić czas. Od jakiegoś czasu panuje moda na książki typu prawdziwe historie. Nie tylko za granicą, ale także i w Polsce.