16 października 2015

PRZEDPREMIEROWO: Zaginięcie - Remigiusz Mróz

Przebojowy duet warszawskich prawników z Kancelarii Żelazny & McVay powraca! Po sukcesie Kasacji Remigiusz Mróz postanowił napisać kontynuację zmagań z polskim wymiarem sprawiedliwości Joanny Chyłki i Kordiana Oryńskiego. Zaginięcie ukaże się dwudziestego pierwszego października nakładem wydawnictwa Czwarta Strona. 

Tym razem Chyłka i Oryński zajmą się zaginięciem trzyletniej dziewczynki. Dla śledczych głównymi podejrzanymi stają się rodzice dziecka, a przebojowi prawnicy wezmą na siebie ciężar ich obrony. Choć nie ma dostatecznych dowodów na winę rodziców nic w tej historii się nie zgadza. Pytania mnożą się bez końca, a Chyłka i Oryński potrzebują twardych dowodów, by skutecznie pomóc swoim klientom.


Zaginięcie to przemyślanie skonstruowana fabuła, w której wszystko zostało dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Czytając, co chwilę zadajemy kolejne pytania i kiedy już myślimy, że znamy odpowiedź… to rodzi się nam w głowie kolejne pytanie. Czujemy się tak, jakbyśmy siedzieli z tyłu głowy Joanny albo Kordiana.

Ta historia to rewelacyjny splot okoliczności, zależności i prywatnego bagienka bohaterów, ukrytego pod pozorem szczęśliwego życia. Wszystkie cechy bohaterów są odsłaniane przed czytelnikiem stopniowo i w idealnym do tego momencie. Kiedy wydaje nam się, że już wszystko o kimś wiemy… to stajemy się świadomi swojego błędnego toku rozumowania.

Kolejnym atutem tej książki jest pokazanie ewolucji w relacjach Chyłki z Oryńskim. Kordian nie jest już chłystkiem, który bawi się w aplikanta. Powoli i stopniowo staje się prawnikiem świadomym swojej wiedzy i atutów. A dzięki świadomości tych zalet potrafi przekuć je w sukces na sali sądowej. I to bez pomocy swojej patronki.

Dla mnie jednak największym atutem tej książki, poza doskonałym materiałem na sprawę, jest przedstawienie rzeczywistego aspektu pracy obrońcy. Mam tu na myśli szeroko pojęte działanie na rzecz klienta. Chyłka i Oryński w toku sprawy, kiedy po jednych trudnościach wyrastają kolejne, pokazują, w jaki sposób obrońca używa wszystkich dostępnych mu prawnych narzędzi do polepszenia sytuacji swojego klienta. Nawet w sytuacji beznadziejnej, gdzie dowody świadczą przeciw oskarżonemu, a te przemawiające na jego korzyść są właściwie nie do zdobycia.

Dodatkowo Remigiusz Mróz postarał się o to, by dialogi pomiędzy bohaterami były naturalne i układały się w spójną całość. Zadbał o to, by książkowa rzeczywistość jak najlepiej oddawała realia pracy polskich śledczych i wymiaru sprawiedliwości.


Wszystkie zabiegi, których podjął się autor sprawiły, że Zaginięcie staje się godną kontynuacją Kasacji. Choć dla mnie Zaginięcie wspięło się o poziom wyżej od poprzedniej części. W każdym calu jest doskonalsze.


Inne recenzje cyklu znajdują się tutaj.


Bardzo dziękuję Regałowi Nowości oraz Wydawnictwu Czwarta Strona za egzemplarz recenzencki książki.

PREMIERA KSIĄŻKI
21.10.2015Recenzja Kasacji do przeczytania tutaj.
Remigiusz Mróz – z zawodu prawnik. Jest autorem takich tytułów jak: Chór zapomnianych głosów, Parabellum (trzy tomy), Turkusowe szale, Wieża milczenia, Ekspozycja, Kasacja, Zaginięcie.

5 komentarzy:

 1. Mam oczywiście w planach, gdyż "Kasację" czytałam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Och, szczerze mówiąc nie słyszałam ani o tej książce, ani o "Kasacji", a ni nawet o autorze, lecz chyba pora to zmienić, zapowiada się ciekawie.

  kultusarnie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na blogu znajdziesz również recenzję "Ekspozycji" tego autora. :)

   Usuń