Przejdź do głównej zawartości

Bajka o Raszku - Ota Pavel

Bajka o Raszku to opowieść o dążeniu do celu, marzeniach i wytrwałej, uczciwej pracy, dzięki której owe marzenia się spełniają. 

To przepięknie ubarwiona historia prawdziwego człowieka, która pozwala dorosłemu, na nowo, przez chwilę stać się dzieckiem.

Jeśli przyjrzymy się utworowi uważniej, to zauważymy, że konwencja bajki została przez autora użyta z pełną świadomością i premedytacją. Bajka o Raszku jest niczym innym jak pięknie i poetycko ubraną w słowa, historią sukcesu czechosłowackiego skoczka narciarskiego Jirziego Raszki.

Autorem tej noweli jest Ota Pavel- czechosłowacki sprawozdawca sportowy i reporter. Jego droga do pisania była kręta i intrygująca. Pavel zaczął tworzyć przebywając w szpitalu psychiatrycznym. Początkowo pisał o własnych przeżyciach i rodzinie. Do zakładu zamkniętego trafił po Igrzyskach Olimpijskich w Insbrucku w tysiąc dziewięćset siedemdziesiątym szóstym roku. Pavel pisał w ramach terapii i podobno okazało się to dla niego pomocne w powrocie do równowagi psychicznej. Bajka o Raszku została znaleziona i wydana już po jego śmierci. Postać samego autora jest równie interesująca, co postać głównego bohatera omawianego przeze mnie utworu. Mam nadzieję, że kiedyś będzie mi dane przeczytać polskie tłumaczenie listów Pavla, które jakiś czas temu zostały odnalezione. Z pewnością jest to bardzo ciekawe świadectwo życia tego interesującego człowieka, ponieważ Ota Pavel był człowiekiem o bardzo trudnym życiorysie. Jako mały chłopiec przeżył działania wojenne a część z jego rodziny, będąca pochodzenia żydowskiego, trafiła w tryby nazistowskiej machiny śmierci. Ponadto cierpiał na chorobę psychiczną, co w końcu zaprowadziło go do szpitala psychiatrycznego, gdzie zmarł.

Główny bohater bajki to Jirzij Raszka, który ma swój pierwowzór w osobie Jirziego Raszki, z zawodu ślusarza, który zrobił wielką, jak na owe czasy, karierę w świecie skoków narciarskich. Nie jest on pierwszą osobą, jaką Ota Pavel sportretował na papierze. Pavel pisał także o innych przedstawicielach czechosłowackiego sportu. Jednak to właśnie życiorys Raszki uznał za ten, który można poddać pewnego rodzaju głębokiej mitologizacji.

Możemy jedynie dywagować, ile w tej noweli jest prawdy, a ile ingerencji i kreacji literackiej ze strony samego autora. Nie zmienia to jednak faktu, że Bajka o Raszku wywołuje uśmiech i pozwala wierzyć w siłę ciężkiej pracy oraz marzeń. Gdzieś miedzy wierszami dociera do nas kontekst polityczny utworu. W końcu i Raszka, i Pavel żyli w okresie rządów komunistycznych, które jak wiemy, były o wiele bardziej surowe, niż w Polsce.




Ota Pavel –  komentator sportowy i dziennikarz. Pisanie było dla niego rodzajem terapii, ponieważ cierpiał na chorobę psychiczną. Polskiemu czytelnikowi znany jako autor tomu opowiadań Śmierć pięknych saren.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek - Asia Olejarczyk

źródło:Wydawnictwo Dreams O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek to bardzo interesująca propozycja dla rodziców kilkulatków.  Autorka książki - Asia Olejarczyk - w przystępny i bardzo przyjazny sposób porusza tematy związane z miłością, okazywaniem uczuć, seksualnością człowieka oraz różnicami pomiędzy kobietami i mężczyznami.

Ekspozycja - Remigiusz Mróz

Ekspozycja jest najnowszą powieścią sensacyjną, która wyszła spod pióra obiecującego, młodego pisarza o nazwisku Mróz. Jest też pierwszą częścią przygód piekielnie inteligentnego acz obcesowego komisarza Wiktora Forsta, który za dużo pije, za mało śpi, ale dużo główkuje. Bohater odrobinę irytujący, ale o wiele bardziej imponujący swoją wiedzą, oczytaniem i umiejętnością wyciągania wniosków.

Jak zbudować motocykl? Techniczna historyjka - Martin Sodomka

źródło: Prószyński i Ska Jak zbudować motocykl? Techniczna historyjka Martina Sodomki to nowość dla dzieci powyżej siódmego roku zycia, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka.