Przejdź do głównej zawartości

#prawdziweobliczeraju : Trzy Pytania do Tanyi Valko

Miłość na Bali, to druga, po Okruchach raju, książka z serii „Azjatycka saga” autorstwa Tanyi Valko. Bohaterkami Miłości na Bali są, znane z „Arabskiej Sagi”, Dorota i Marysia. W Miłości na Bali poznajemy ich dalsze losy.

 Zanim opowiem o samej książce zapraszam do przeczytania trzech odpowiedzi na zadane przeze mnie, Tanyi Valko, pytania. Bardzo dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka za przekazanie pytań Autorce. Podziękowania kieruję, także, do Tanyi Valko za poświęcenie uwagi moim pytaniom.
Domowa Księgarnia : Jak Pani myśli, skąd bierze się, takie zachłyśnięcie atmosferą i życiem na Bali przez osoby wychowane w Kulturze Zachodu? Pewien rodzaj uproszczonego myślenia o tamtym rejonie świata? Mam głównie na myśli obcokrajowców, którzy jadą tam właściwie bez merytorycznego przygotowania, mając w głowie jedynie rajskie krajobrazy a przychylność tubylców wobec turystów biorą za stan faktyczny, zupełnie zapominając o ogromnych różnicach kulturowych.

Tanya Valko : Azja to inny świat, inna mentalność i kultura. Ich uśmiech na twarzy i uniżone ukłony bierzemy za służalczość, która przecież każdemu się podoba. Jednak za tą maską niejednokrotnie kryją się problemy, cierpienie i ból, którego oni nie ukazują światu. 

DK : Jak dobrze przygotować się do wizyty na Bali? Od czego zacząć? Udajemy się, przecież nie tylko na plażę, ale i w podróż do świata innej kultury, wiary i mentalności. 

T. V. : Przede wszystkim trzeba myśleć o zdrowiu i jeśli mamy słabą kondycję lub przewlekłe choć zaleczone choroby to nie pchajmy się do Azji, w której regionalnych zaraz jest całe mnóstwo. Należy też zastanowić się, czy tropikalny klimat jest dla nas do zniesienia.

DK : Jakich rad udzieliłaby Pani osobom planującym wyjazd w charakterze pracownika w tamtym rejonie świata? Czy uważa Pani, że wyjeżdżać tam nie powinny osoby bez przygotowania merytorycznego?

T. V. : Przede wszystkim trzeba przestudiować umowę o pracę z doradcą, który zna region i sytuację tam panującą. W umowie powinno się znaleźć wysokie ubezpieczenie zdrowotne, w tym ewakuacja medyczna za granicę oraz opłata za wynajem domu czy apartamentu, które są w Indonezji bardzo drogie. Jeśli jedziemy z rodziną, to musimy dostać ubezpieczenie również na nią i zwrot kosztów, przynajmniej częściowy, za międzynarodową szkolę dla dzieci, która kosztuje krocie. Można by tak wiele wymieniać. Najlepiej skontaktować się z kimś, kto tam już mieszka i np. pracuje w danej firmie. Recenzja książki znajduje się tutaj, wkrótce pojawi się możliwość wygrania egzemplarza Miłości na Bali

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jeszcze się kiedyś spotkamy - Magdalena Witkiewicz

  O Magdalenie Witkiewicz usłyszałam już na samym początku prowadzenia bloga. Moja droga do zapoznania się z twórczością Magdaleny Witkiewicz była długa i dosyć kręta. Pólka z napisem „Literatura obyczajowa” zwykle jest przeze mnie omijana. Po roku pandemii poczułam, że pora zbliżyć się do tej półeczki. Potrzebowałam książki, która pomoże mi się odprężyć po bardzo trudnym i stresującym roku w moim życiu zawodowym. 

Tatuażysta z Auschwitz - Heather Morris

Wydawnictwo Marginesy „Tatuażysta z Auschwitz „to kolejna pozycja, po którą zdecydowałam się sięgnąć a potem opisać na blogu.  Przyznam się Wam szczerze, że długo zastanawiałam się czy warto tej książce poświęcić czas. Od jakiegoś czasu panuje moda na książki typu prawdziwe historie. Nie tylko za granicą, ale także i w Polsce.

Sekretne życie autorów lektur szkolnych. Nie tacy święci jak ich malują – Sławomir Koper

Sławomir Koper to autor kilkunastu książek poświęconych historii naszego kraju. Jego barwne opowieści o życiu polskich artystów w PRL czy historie kobiet okresu międzywojennego biły rekordy popularności wśród czytelników. Wcale mnie to nie dziwi. Sama od lat z wielką przyjemnością czytam książki Autora. Sławomir Koper stara się przybliżać czytelnikowi fakty historyczne w bardzo przystępny sposób. Nie nęka czytającego datami. Stara się pokazać, że historia to nie tylko „sucha wiedza”, ale też mnóstwo historyjek i „smaczków” zza kulis, które w gruncie rzeczy są ważnym elementem historii.