Przejdź do głównej zawartości

Co z tą szkołą? Siedem perspektyw dla uczniów, nauczycieli i rodziców - Joachim Bauer

„Co z tą szkołą? Siedem perspektyw dla uczniów, nauczycieli i rodziców” to propozycja popularnonaukowa napisana przez Joachima Bauera, niemieckiego neurobiologa i psychiatrę, w której proponuje siedem kroków do stworzenia kompetentnej, nowoczesnej i zdolnej do funkcjonowania w obecnych czasach szkoły.


KIM JEST UCZEŃ?

Bauer sprzeciwia się traktowaniu uczniów w sposób odgórny i automatyczny. Uważa, że kluczem do sukcesu i osiągnięć naukowych dziecka jest indywidualne podejście nauczycieli do uczniów. Ponadto przypomina, że uczniowie uczą się przede wszystkim poprzez odwzorowanie świata zewnętrznego. Lepiej przyswajają wiedzę będąc właściwie motywowanymi przez rodziców, działających we współpracy z nauczycielami.

SZKOŁA - JAKO MIEJSCE NAUKI

Szkoła według niemieckiego naukowca ma być miejscem przyjaznym dla każdego ucznia. Winna być miejscem otwartym, uczącym kreatywności, dyskusji i wielotorowego myślenia. Poprzez wspólne działanie nauczycieli i uczniów należy zminimalizować wszelkie przejawy agresji oraz uczyć uczniów właściwych reakcji wobec zachowań agresywnych.

GRONO PEDAGOGICZNE

Grono pedagogiczne musi kłaść większy nacisk na budowanie więzi z rodzicami i uczniami. Musi pozbyć się barier przed wewnętrznymi dyskusjami na temat uczniów. Wypracować własne wewnętrzne metody na kontakty i współprace z rodzicami i ich dziećmi.

KSZTAŁCENIE NAUCZYCIELI

Nauczyciele muszą być pewni tego, że zawód, który wybrali jest ich wymarzoną pracą, w której chcą się, z całą pewnością, realizować oraz pokonywać napotkane przez siebie przeszkody.

RODZICE

Według Bauera rodzice muszą wykazać większe zaangażowanie w naukę swoich dzieci. Kluczem do tego ma być rozmowa o przerabianym materiale czy wiedzy, ale też zachęta do odkrywania nowych obszarów nauki. Ponadto rodzice muszą pamiętać o wsparciu psychicznym dla swoich dzieci. Pokazać dzieciom jak mają sobie radzić w społeczeństwie i grupie. Dzięki takim wskazówkom, dzieci łatwiej skupią się i będą pokonywać trudności z przyswajaniem wiedzy.

POLITYKA A NAUKA

Nauczyciele muszą walczyć z próbami odgórnego i politycznego narzucania pewnego wyobrażenia o szkole. Należy wypracować równoważny model współdziałania na rzecz rozwoju kompetentnego szkolnictwa.

SZKOŁA/ RODZINA/ KRAJ

W ostatnim rozdziale Bauer przekonuje nas, że kluczem do sukcesu jest „system lustrzany”, czyli zintegrowany i spójny przekaz dla ucznia, płynący jednakowym strumieniem, zarówno z domu jak i ze szkoły. Z zaznaczeniem, że główny ciężar wychowawczy i motywacyjny spoczywa na domu rodzinnym.

PODSUMOWANIE

„Co z tą szkołą? Siedem perspektyw dla uczniów, nauczycieli i rodziców” nie jest gotową receptą na stworzenie idealnego i najlepszego systemu szkolnictwa. To jedynie zbiór wskazówek, w których zawarto pewne uwagi, co do dobrego postępowania, by w efekcie końcowym osiągnąć cel, czyli szkołę nowoczesną i mogącą sprostać wyzwaniom dzisiejszego świata.


Bardzo dziękuję Regałowi Nowości i Wydawnictwu Dobra Literatura za egzemplarz recenzencki książki.





Joachim Bauer - profesor dr n. med., neurobiolog, lekarz, psychiatra i psychoterapeuta. Wykłada i prowadzi badania na Uniwersytecie we Fryburgu.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek - Asia Olejarczyk

źródło:Wydawnictwo Dreams O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek to bardzo interesująca propozycja dla rodziców kilkulatków.  Autorka książki - Asia Olejarczyk - w przystępny i bardzo przyjazny sposób porusza tematy związane z miłością, okazywaniem uczuć, seksualnością człowieka oraz różnicami pomiędzy kobietami i mężczyznami.

Ekspozycja - Remigiusz Mróz

Ekspozycja jest najnowszą powieścią sensacyjną, która wyszła spod pióra obiecującego, młodego pisarza o nazwisku Mróz. Jest też pierwszą częścią przygód piekielnie inteligentnego acz obcesowego komisarza Wiktora Forsta, który za dużo pije, za mało śpi, ale dużo główkuje. Bohater odrobinę irytujący, ale o wiele bardziej imponujący swoją wiedzą, oczytaniem i umiejętnością wyciągania wniosków.

Jak zbudować motocykl? Techniczna historyjka - Martin Sodomka

źródło: Prószyński i Ska Jak zbudować motocykl? Techniczna historyjka Martina Sodomki to nowość dla dzieci powyżej siódmego roku zycia, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka.