Przejdź do głównej zawartości

Polecanka Prezentowa.TOP 6 NAJLEPSZYCH Z NAJLEPSZYCH

Do końca gorącego, przedświątecznego tygodnia będą pojawiać się na blogu posty polecające książkę na prezent. Będą to krótkie formy opisowe na temat wartych uwagi tytułów ze wszystkich półek czytelniczych, tak, by osoby czytające bloga mogły znaleźć odpowiedni prezent dla wszystkich swoich Bliskich.



Wystarczy, że pod wybranym przez siebie tytułem klikniesz w najlepszą dla Ciebie ofertę. Ty zapłacisz tyle, ile chcesz, a mnie Twoje kliknięcie pozwoli rozwijać blog i moją pasję!


Dziś przedstawiam kilka  ważnych, mądrych  i dla mnie najlepszych z najlepszych książek, jakie ukazały się w odchodzącym roku. Dla osób szukających w ksiązkach czegoś więcej - zadumy, błyskotliwości, humoru.

Lucynka, Macoszka i ja - Martin Reiner



Ta ksiązka to podróż do głębi ludzkich myśli. Autor zabiera nas na wędrówkę w świat Tomasza- brneńskiego listonosza, którego historia życia wciąga nas bez reszty. Reiner powoli i stopniowo odkrywa przed czytelnikiem zawiłości ludzkiego życia, prowadzi czytelnika za rękę po zakamarkach ludzkiej duszy i umysłu. Po mistrzowsku operując słowem i konwencją, karmi czytelnika wieloznaczną i wielowymiarową prozą na wysokim poziomie. W subtelny i wprawny sposób snuje opowieść o nierozwiązanej zagadce jaką jest tajemnica ludzkiego losu. Wraz z nami toczy rozważania na temat skrytości naszych myśli. W zaczarowany sposób mówi nam -ustami Tomasza - o miłości, jej sile, oraz kształtowi w jaki potrafi zamieniać się ów stan. Jednak miłość nie jest tu wszystkim, co modeluje nasze życie. Innym, równie istotnym elementem jest przeszłość, która nierozerwalnie łączy się z teraźniejszością, oraz przyszłością.



Carpathia - Maroš Krajňak


Magiczna opowieść o świecie Łemków. Świecie, który w naszych czasach  uległ zatarciu i zapomnieniu. To wspaniała podróż do świata duchów i wspomnień, gdzie rzeczywistość, miesza się z przeszłością i naszą wyobraźnią.  Maroš Krajňak w niesamowity, barwny i plastyczny sposób opowiada o przepięknych terenach łemkowszczyzny, gdzie tragiczne losy świata spotykały się przez wieki i splatały w silne, i tragiczne więzy z losem Łemków, którzy swoje ziemie zasiedlili wieki temu, a w wyniku biegu historii musieli je opuścić na zawsze.



Księga Szeptów - Varujan Vosganian



Piękna, poetycka opowieść o ormiańskiej kulturze i życiu w dwudziestym wieku. To zbiór mistycznych opowieści powiązanych nicią wiecznej pamięci. Vosganian wprowadza nas w świat. w dużej mierze, pozostający już w kufrze wspomnień oraz tytułowych szeptów, które mają za zadanie ocalić od zapomnienia tysiące istnień ludzkich, które na przestrzeni wieków pielęgnowały swoją kulturę i wiarę z ogromną starannością, i czułością.



Dziennik zdrady - Emilios Solomou


Historia napisana przez cypryjskiego pisarza Emiliosa Solomou to spowiedź starego człowieka przed sobą samym. Stary archeolog przybywa na jedną z wysp, by uporządkować swoje myśli i uspokoić umęczoną duszę, a jednocześnie dokonać rachunku sumienia. Z Dziennika zdrady wyłania się ogrom nieszczęścia, bezsens i pustka. Czytelnik, niemalże razem z głównym bohaterem, odczuwa jego ból i troskę.



Wariatka z Komańczy - Maria Nurowska


Proza niełatwa, głęboka w swoim przekazie i adresowana do czytelnika, który oczekuje czegoś więcej, niż łatwej historyjki. W swoich książkach poruszyła już wiele tematów, które nie są łatwe i przyjemne. Pisze bez pardonu, twardo i czasem dosadnie. Tworzy doskonałe portrety psychologiczne swoich bohaterów. słodko-gorzka opowieść o życiu, które mimo upływu lat jest dla każdego nieustanną zagadką. Jest jednocześnie piękne i straszne. Niesie nam ból i śmiech, rozpacz i łzy.



Ekożona - Michal Viewegh


Literacka próba współczesnego odniesienia się do odwiecznego konfliktu pomiędzy damskim i męskim spojrzeniem na świat. W powieści postawiono kilka istotnych pytań dotyczących małżeństwa, miłości i rodziny we współczesnym świecie. Czeskiemu pisarzowi udało się uchwycić konflikt pomiędzy męskim wyobrażeniem o małżeństwie a kobiecym pragnieniem odświeżenia tego układu. Jego powieść śmieszy i bawi, jednocześnie zmuszając do zastanowienia nad tym, czy to damsko-męskie „przeciąganie liny” ma sens i czy warto tak mocno ciągnąć w swoją stronę.


Komentarze

  1. Nie kojarzę żadnej z tych książek, a myślałam, że tyle w tym roku tego widziałam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za tę listę - tę książkę o Łemkach z przyjemnością kupię mężowi w prezencie, bo jest fanem kultury łemkowskiej. Za to mnie zaintrygowała Księga szeptów.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moniko, po Nowym Roku recenzja drugiej części Trylogii łemkowskiej - będzie okazja do walentynkowego prezentu :)

      Usuń
  3. Ta "Ekożona" intryguje mnie już od jakiegoś czasu. Kto wie, może akurat sprawię ją sobie na święta... :D

    Pozdrawiam i zapraszam do siebie :)
    http://mybooktown.blogspot.com/

    PS. Coś czuję, że będę tu często zaglądać :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przy "Ekożonie" miałam czkawkę. Druga część ukaże się za jakiś czas i będzie to "Ekomąż". :D

      P.s zapraszam codziennie :D :D

      Usuń
  4. Każdą chcę mieć, każdą przeczytać! :)Dzięki za zestawienie, już przeglądam Twoje kolejne polecanki :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek - Asia Olejarczyk

źródło:Wydawnictwo Dreams O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek to bardzo interesująca propozycja dla rodziców kilkulatków.  Autorka książki - Asia Olejarczyk - w przystępny i bardzo przyjazny sposób porusza tematy związane z miłością, okazywaniem uczuć, seksualnością człowieka oraz różnicami pomiędzy kobietami i mężczyznami.

Ekspozycja - Remigiusz Mróz

Ekspozycja jest najnowszą powieścią sensacyjną, która wyszła spod pióra obiecującego, młodego pisarza o nazwisku Mróz. Jest też pierwszą częścią przygód piekielnie inteligentnego acz obcesowego komisarza Wiktora Forsta, który za dużo pije, za mało śpi, ale dużo główkuje. Bohater odrobinę irytujący, ale o wiele bardziej imponujący swoją wiedzą, oczytaniem i umiejętnością wyciągania wniosków.

Jeszcze się kiedyś spotkamy - Magdalena Witkiewicz

  O Magdalenie Witkiewicz usłyszałam już na samym początku prowadzenia bloga. Moja droga do zapoznania się z twórczością Magdaleny Witkiewicz była długa i dosyć kręta. Pólka z napisem „Literatura obyczajowa” zwykle jest przeze mnie omijana. Po roku pandemii poczułam, że pora zbliżyć się do tej półeczki. Potrzebowałam książki, która pomoże mi się odprężyć po bardzo trudnym i stresującym roku w moim życiu zawodowym.