Przejdź do głównej zawartości

Pokolenie zimy. Saga moskiewska. Tom I - Wasilij Aksionow

źródło: Prószyński i S-ka
Pokolenie zimy. Saga moskiewska Tom I to jedno z ważniejszych dzieł, jakie wyszło spod pióra Wasilija Aksjonowa. Nie tylko rozpoczęło ono nowy etap w twórczości pisarza, ale także, dzięki telewizyjnemu serialowi na motywach powieści, rozsławiło nazwisko pisarza na cały świat. Wcześniej znany był, poza granicami ZSRR, głównie w Stanach Zjednoczonych

Jeśli ktoś z Was oglądał serial Moskiewska Saga oparty na powieści Aksjonowa i waha się czy sięgnąć po książkę, to zdecydowanie do tego zachęcam. To, co jest w serialu, jest jedynie małym ułamkiem tych emocji i zdarzeń, jakie staną się waszym udziałem podczas lektury książki.

Saga moskiewska jest epopeją napisaną przez Aksjonowa w latach tysiąc dziewięćset osiemdziesiąt dziewięć – tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiąt dwa. Opowiada losy inteligenckiej rodziny Gradowów, żyjącej w samym sercu Związku Radzieckiego –  Moskwie.

Klan Gradowów poznajemy w tysiąc dziewięćset dwudziestym piątym roku, kiedy ZSRR jest jeszcze krajem w miarę otwartym. Spirala szaleńczego terroru dopiero się rozkręci, a większość obywateli, choć żyje skromnie, jest pełna wiary w komunizm i partię. 

Gradowowie należą do zamożnej inteligencji. Ich willa w Srebrnym Borze na obrzeżach Moskwy, jest oazą spokoju i bezpieczeństwa. Głowa rodziny - Borys Nikitycz - jest cenionym naukowcem i lekarzem. Zaś jego dzieci to wielobarwne i arcyciekawe stadko ludzi, którzy chyba nie mogą się od siebie bardziej różnić. W tym gronie jest zagorzały komunista, nijaki oficer Armii Czerwonej oraz ich zbuntowana siostra - poetka i marzycielka o poglądach nieprzychylnych władzy. Wspaniałym dodatkiem do tych postaci są ich partnerzy życiowi, równie niebanalni jak rodzeństwo Gradowów.

Harmonia, w życiu tej ciekawej rodziny, zostaje zakłócona przez narastający terror, aresztowania i coraz większe ideologiczne szaleństwo jakie ogarnia kraj. Tego, co dzieje się poza Srebrnym Borem, nie można już dłużej lekceważyć. Tym bardziej, że każdy członek klanu zostaje wzięty pod lupę przez przedstawicieli władzy. Nikt nie jest w stanie przewidzieć już, co wydarzy się w dniu następnym, i które z nich będzie kolejną osobą wezwaną na przesłuchanie…

Pokolenie zimy jest pierwszym z trzech tomów epopei autorstwa Aksjonowa. Książka jest doskonale napisana. Autor wprawnie operuje słowem, a obrazy jakie wyłaniają się z powieści, są niesamowicie realistyczne. Aksjonowowi udało się przekazać wszystko, co istotne z tamtych czasów. Nie dość, że stworzył świetnych, realnych bohaterów, to jeszcze tak zróżnicował ich cechy charakteru, że do końca nie wiemy za kim chcemy się opowiedzieć.

Nie dziwi mnie fakt, że Aksjonow stworzył tak dobrą epopeję, która na zawsze zapada w pamięć. Jako syn Pawła Aksionowa i Jewgieniji Ginzburg, znanych postaci życia politycznego i naukowego ZSRR lat dwudziestych i trzydziestych, wiedział o czym pisze. Jego rodzice zostali aresztowani w okresie wielkiego terroru, a on i jego rodzeństwo przeżyli gehennę jako dzieci zdrajców narodu.

Dzięki przeżyciom autora oraz jego talentowi, saga moskiewska jest fantastycznym połączeniem historii, świetnego warsztatu, dobrej fabuły i wielkich emocji.

KSIĄŻKA TRAFI DO KSIĘGARŃ 10.01.2017
ALE MOŻNA JĄ JUŻ ZAMAWIAĆ W PRZEDSPRZEDAŻY


Bardzi dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka za egzemplarz książki do recenzji.




Wasilij Aksionow - rosyjski pisarz i dramaturg.

Komentarze

  1. Mmm... przypomina mi to nieco Trylogię Stulecie Kena Folletta, więc tę Sagę muszę przeczytać :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek - Asia Olejarczyk

źródło:Wydawnictwo Dreams O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek to bardzo interesująca propozycja dla rodziców kilkulatków.  Autorka książki - Asia Olejarczyk - w przystępny i bardzo przyjazny sposób porusza tematy związane z miłością, okazywaniem uczuć, seksualnością człowieka oraz różnicami pomiędzy kobietami i mężczyznami.

Ekspozycja - Remigiusz Mróz

Ekspozycja jest najnowszą powieścią sensacyjną, która wyszła spod pióra obiecującego, młodego pisarza o nazwisku Mróz. Jest też pierwszą częścią przygód piekielnie inteligentnego acz obcesowego komisarza Wiktora Forsta, który za dużo pije, za mało śpi, ale dużo główkuje. Bohater odrobinę irytujący, ale o wiele bardziej imponujący swoją wiedzą, oczytaniem i umiejętnością wyciągania wniosków.

Jeszcze się kiedyś spotkamy - Magdalena Witkiewicz

  O Magdalenie Witkiewicz usłyszałam już na samym początku prowadzenia bloga. Moja droga do zapoznania się z twórczością Magdaleny Witkiewicz była długa i dosyć kręta. Pólka z napisem „Literatura obyczajowa” zwykle jest przeze mnie omijana. Po roku pandemii poczułam, że pora zbliżyć się do tej półeczki. Potrzebowałam książki, która pomoże mi się odprężyć po bardzo trudnym i stresującym roku w moim życiu zawodowym.