1 czerwca 2017

Wojna i więzienie. Saga moskiewska. Tom II - Wasilij Aksionow

źródło: Prószyński i S-ka
Wasilij Aksjonow, znów, z  mistrzowską precyzją snuje swoją wielobarwną i niezwykle ciekawą opowieść o rodzinie Gradowów.

W Kraju Rad nastaje czas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Tyran, w obliczu braków kadrowych w swojej armii, musi sięgnąć swym wielkim łapskiem na Kołymę, gdzie wiodą niewolnicze życie najgorsi „wrogowie ludu”. Ludzie, którzy teraz - w obliczu hitlerowskiego zagrożenia - stają się niezbędni, by odeprzeć wspomniane niebezpieczeństwo.


Główną postacią drugiego tomu Sagi moskiewskiej stał się Nikita Gradow. Wyciągnięty z odmętów obozowego życia, niespodziewanie wraca do tego, co utracił. Czy jest w stanie odzyskać swoje „dawne życie”?

Jego powrót zwiastuje zmiany. Zmiany, które pozostawią trwały ślad w życiu jego rodziny. Radość będzie mieszała się ze smutkiem i rozpaczą, a los zgotuje bohaterom niejedną niespodziankę.

Wojna i więzienie to opowieść o tym, jak tyrania wpływa na ludzkie życie. Jak odbiera i daje. Nie bacząc na żadne prawa i zasady. A człowiek, znajdujący się w zasięgu wielkiej władzy, jest jedynie pionkiem przesuwanym, raz po raz, po wielkiej szachownicy w partii szachów pomiędzy życiem a śmiercią.

Z tomu drugiego uśmiechają się do czytelnika także pozostali członkowie klanu Gradowów. Ich codzienne troski i małe radości zostały opisane pięknym i bogatym językiem. Po raz kolejny autor stara się wydobyć z wydarzeń i biorących w nich udział bohaterów wszystko, co ważne dla przedstawienia jak najlepszego obrazu, prawdziwego sensu spisywanej przez siebie historii.

Urzeka mnie w tej opowieści bogactwo słów, myśli, emocji i zdarzeń, które splecione ze sobą dają mi możliwość obcowania z jedną z najlepszych odsłon literackich, z jaką miałam do czynienia. Z napięciem czekam na trzeci tom Sagi moskiewskiej która jest dla mnie historią spisaną z wielkim pietyzmem.


Saga moskiewska tom I - recenzja.

Saga moskiewska tom  III - recenzja
Bardzo dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka za egzemplarz książki do recenzji.Wasilij Aksionow - rosyjski pisarz i dramaturg.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz