Przejdź do głównej zawartości

Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji - Dionisios Sturis

źródło: W.A.B.
Reportaż zapadający w pamięć. Historia ludzi, którzy w naszym kraju znaleźli schronienie, pracę, dach nad głową, a często także swoje nowe miejsce do życia.

Niestety ta książka wymownie przypomina nam o tym, że ludziom w potrzebie należy pomagać. 


Kiedy w latach czterdziestych zaczęto wpuszczać do Polski pierwszych uchodźców z Grecji, wciąż byliśmy krajem podnoszącym się z ruin.  Mimo własnej biedy, trosk i wielu innych problemów, Polacy otworzyli serca dla nowych sąsiadów.

Dziś pamięć o ponad trzynastu tysiącach Greków, którzy u nas znaleźli bezpieczną przystań zanika. Część z nich, po zmianach politycznych, wróciła do swojego kraju. Część została, znalazła tu miłość, przyjaciół, zorganizowała sobie życie. Mimo, że Grecy mieszkający w Polsce byli społecznością bardzo wewnętrznie zżytą. Mieli swoje stowarzyszenia, pielęgnowali tradycję, uczyli swoje dzieci ich ojczystego języka. Często te dzieci, urodzone już na polskiej ziemi, były dwu kulturowe i dwujęzyczne.

Czy Polacy przyjmowali ich z otwartymi ramionami? Zapewne bywało z tym różnie. Prawda jest taka, że wszystko zależy od indywidualnych przeżyć, poglądów i lęków danej osoby. Myślę, że tak udana koegzystencja, mimo różnic językowych i odmiennej kultury, wynikała z tego, że zarówno Polacy jak i greccy uchodźcy wciąż pamiętali o piekle wojny.  Łączyło ich pragnienie pokoju, marzenie o stabilizacji i spokojnym życiu. Dzięki temu żyli obok siebie tyle lat bez większych problemów oraz konfliktów.

Niestety, nasuwa mi się jeszcze jeden bardzo smutny wniosek. A mianowicie taka myśl, że nieważne, co myślą obywatele. Główny ruch i działanie należy do władz danego państwa. W tamtym okresie greccy uchodźcy, powiązani przecież z lewicą i komunistami, pasowali ówczesnej władzy ludowej. Nastroje obywateli nie miały tu nic do rzeczy. Inna kwestią jest to, że polskie społeczeństwo pragnęło spokoju i stabilizacji, równie mocno jak Ci, którzy do nas przybywali, i to, moim zdaniem, było głównym spoiwem jakie scaliło te dwie odrębne grupy w jedną całość.





Dionisios Sturis – dziennikarz, reporter TOK FM.


Komentarze

  1. Gdzieś umknęła mi ta książka w natłoku tytułów, a zapowiada się bardzo interesująco. Dobra recenzja. Pozdrawiam, Paweł z http://melancholiacodziennosci.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek - Asia Olejarczyk

źródło:Wydawnictwo Dreams O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek to bardzo interesująca propozycja dla rodziców kilkulatków.  Autorka książki - Asia Olejarczyk - w przystępny i bardzo przyjazny sposób porusza tematy związane z miłością, okazywaniem uczuć, seksualnością człowieka oraz różnicami pomiędzy kobietami i mężczyznami.

Ekspozycja - Remigiusz Mróz

Ekspozycja jest najnowszą powieścią sensacyjną, która wyszła spod pióra obiecującego, młodego pisarza o nazwisku Mróz. Jest też pierwszą częścią przygód piekielnie inteligentnego acz obcesowego komisarza Wiktora Forsta, który za dużo pije, za mało śpi, ale dużo główkuje. Bohater odrobinę irytujący, ale o wiele bardziej imponujący swoją wiedzą, oczytaniem i umiejętnością wyciągania wniosków.

Jak zbudować motocykl? Techniczna historyjka - Martin Sodomka

źródło: Prószyński i Ska Jak zbudować motocykl? Techniczna historyjka Martina Sodomki to nowość dla dzieci powyżej siódmego roku zycia, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka.