29 czerwca 2015

#prawdziweobliczeraju : Miłość na Bali - Tanya Valko

Miłość na Bali to kolejna po Okruchach życia, część Azjatyckiej Sagi autorstwa Tanyi Valko. Autorka zdążyła nas już wcześniej zapoznać z dwiema najważniejszymi bohaterkami Miłości na Bali- Dorotą i Marysią. Tym razem poznajemy ich dalsze losy na indonezyjskiej ziemi.

Marysia dzieli swoje życie z Karimem i stara się znaleźć dla siebie jakieś zajęcie. Dorota zachwycona widokami i atmosferą Bali, w wyniku sprzyjających okoliczności, dostaje tam pracę i może korzystać z życia. Jej były mąż stara się poukładać sobie życie na nowo. Zarówno to zawodowe jak i osobiste. Najgorzej zmiany znosi najmłodszy w rodzinie Adaś, czemu daje wyraz swoim zachowaniem, wpędzając  tym w kłopoty i siebie, i rodziców.

Życie w Indonezji kosztuje, a Polakom bez znajomości realiów i języka trudno znaleźć tam pracę. Podobnie jest z poruszaniem się w gąszczu formalności. Korupcja w tym kraju zatacza szerokie kręgi. Bez gotówki i wpływów trudno cokolwiek załatwić. Gdyby nie pomocne dłonie ludzi, którzy znają tamtejsze realia od podszewki, bohaterowie  Azjatyckiej sagi nie daliby sobie rady.

Miłość na Bali to pełnokrwista, przepełniona realizmem opowieść o życiu człowieka ze świata zachodu w kompletnie innej rzeczywistości. Wszyscy bohaterowie, co do jednego, muszą zmierzyć się, z na pozór tylko łatwym życiem w tym rejonie świata. Z całą mocą muszą przystosować się do innej mentalności i postrzegania świata. W natłoku trosk i problemów, niedogodności klimatu równikowego wydają się najmniejszym problemem.

Po raz kolejny podziwiam Dorotę i Marysię za ufność wobec świata i ludzi. Te dwie, tak różne od siebie kobiety, wciąż pozytywnie i z nadzieją angażują się w kontakty ze światem. Po raz kolejny okazuje się, że Polacy znajdą się wszędzie. Inna rzecz jak się zachowują.

Historie ludzi opisane w książce są dowodem na to, że często podążając za złudnym marzeniem o raju, w tym przypadku Bali, zatracamy poczucie rzeczywistości. Bez względu na to, gdzie jesteśmy, nawet jeśli wszystko idzie jak z płatka, należy myśleć o tym, co będzie, kiedy nasza dobra passa się skończy.

Miłość na Bali  to w gruncie rzeczy opowieść o życiu bez fikcji. Prawdziwych kolejach losu i o tym, że po burzy wychodzi słońce, ale nawet wtedy trzeba twardo stąpać po ziemi i mierzyć siły na zamiary, Raj rajem, ale rozsądek musi pozostać na swoim miejscu.

W kolejnej książce Tanyi Valko odnajdziemy przygodę, miłość, wątek kryminalny i kawał prawdziwego życia. Na dokładkę mamy tu, piękne widoki, rajską wyspę i odmienna kulturę. A wszystko to na jednej, malej wyspie Bali.


Bardzo dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka za przekazanie egzemplarza książki do recenzji.


Tanya Valko – z wykształcenia arabistka, zakochana w Krajach Orientu. W swoim pisarskim dorobku ma następujące tytuły: Libia od kuchni, Życie codzienne w Trypolisie, Sahara - ocean ciszy, Arabska żona, Arabska córka, Arabska krew, Arabska księżniczka, Okruchy raju, Miłość na Bali. Napisała powieść o problemach średniego wieku:  Zrób mnie młodszą, zrób mnie piękną oraz książki zainspirowane zdrowym stylem życia : Dość odchudzania – czas na dietę, Nowoczesna książka kucharska i Odchudzająca książka kucharska.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz