13 grudnia 2015

Polecanka prezentowa. REPORTAŻ/WSPOMNIENIA

Do końca gorącego, przedświątecznego tygodnia będą pojawiać się na blogu posty polecające książkę na prezent. Będą to krótkie formy opisowe na temat wartych uwagi tytułów ze wszystkich półek czytelniczych, tak, by osoby czytające bloga mogły znaleźć odpowiedni prezent dla wszystkich swoich Bliskich.

Wystarczy, że pod wybranym przez siebie tytułem klikniesz w najlepszą dla Ciebie ofertę. Ty zapłacisz tyle, ile chcesz, a mnie Twoje kliknięcie pozwoli rozwijać blog i moją pasję!

Dziś polecam Waszej uwadze ksiązki z kategorii reportaż /wspomnienia.

Wyspa łza - Joanna Bator


Literacki  reportaż Joanny Bator z jej wyprawy na Sri Lankę. Całość dopełniają piękne i mroczne zdjęcia  fotografa Adama Golca. Fantastyczna podróż do odległego świata, doprawiona szczyptą czarnego humoru, obsesyjnej analizy własnych myśli i towarzystwa tajemniczego alter ego. Wyspa łza wbija w fotel, zaskakuje błyskotliwością i bogactwem językowym, zalewa nas odniesieniami i dygresjami. 

KU KLUX KLAN. Tu mieszka miłość - Katarzyna Surmiak - Domańska


Niebywale ciekawa pozycja czytelnicza. Opowiada o historii jednego z najbardziej znanych na świecie ruchów rasistowskich. Dziś ten ruch nadal działa w Stanach Zjednoczonych, a autorka tej ksiązki miała okazję rozmawiać z jego przedstawicielami. Z jej rozmów wyłania się ciekawy i jednocześnie zatrważający obraz nienawiści i pojmowania świata.

Wszystkie ziarna piasku - Bartek Sabela


Pouczająca lektura o ogarniętej konfliktem Sacharze Zachodniej.Poszerza nie tylko wiedzę, ale i pomaga zrozumieć zachodzące na tamtym terenie procesy. To fantastycznie skonstruowany reportaż i dowód na chęć przekazania  czytelnikowi nie tylko wiedzy, ale i części magii tego miejsca.

Nad Jeziorem Białym - John Borrell


Opowieść o Polsce początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, gdzie ustrój państwa uległ formalnej zmianie, ale mentalność i funkcjonowanie aparatu państwowego pozostało bez zmian. Autor wraz z Żoną postanawia osiedlić się na kaszubskiej wsi, gdzie urzeka go natura i przepiękny krajobraz. Nad Jeziorem Białym to interesująca opowieść o ważnym czasie w polskiej historii, opowiedzianej oczami cudzoziemca, co nadaje tej opowieści czystego, niczym nie zmąconego obiektywizmu.

Między światami. Moje życie i niewola w Iranie Roxana Saberi


Historia tego jak pozostać uczciwym człowiekiem wbrew przeciwnościom losu. Roxana Saberi jest amerykańską dziennikarką. Pochodzi ze związku Irakijczyka i Japonki. Iran fascynował ją jako kraj i jako spuścizna duchowa oraz kulturowa jej ojca. Do Teheranu przybyła w dwa tysiące trzecim roku w charakterze korespondentki zagranicznej pracującej dla jednej z amerykańskich gazet. Przez kilka lat udawało jej się wykonywać swoja pracę bez przeszkód, jednak po jakimś czasie cofnięto jej akredytację dziennikarską. Zamiast wyjechać z Iranu Saberi postanowiła zostać w kraju przodków i napisać książkę o Iranie i jej mieszkańcach. myli się i w dwa tysiące dziewiątym roku zostaje aresztowana i oskarżona o szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych, których jest obywatelką, ponieważ tam się urodziła. Dziennikarka wpada w tryby agenturalnej machiny, która karmi ją obietnicami o wolności w zamian za mówienie prawdy i współpracę.





2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawe propozycję :D Moja siostra zażyczyła sobie książkę o tarocie, z którym ostatnio zaczęła pracę :) Pozdrawiam i zapraszam do siebie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W tarocie się nie orientuję;) Za to będzie jeszcze TOP 6 najlepszych z najlepszych , dużo kryminału pierwszej klasy i trochę dobrej obyczajówki :)

      Usuń