12 grudnia 2015

Polecanka prezentowa. KUP KSIĄZKĘ NA PREZENT! Historia/literatura faktu

Do końca gorącego, przedświątecznego tygodnia będą pojawiać się na blogu posty polecające książkę na prezent. Będą to krótkie formy opisowe na temat wartych uwagi tytułów ze wszystkich półek czytelniczych, tak, by osoby czytające bloga mogły znaleźć odpowiedni prezent dla wszystkich swoich Bliskich.

Wystarczy, że pod wybranym przez siebie tytułem klikniesz w najlepszą dla Ciebie ofertę. Ty zapłacisz tyle, ile chcesz, a mnie Twoje kliknięcie pozwoli rozwijać blog i moją pasję!

Dziś przedstawiam kilka tytułów  z półki historia/literatura faktu. Dzięki tym pozycjom zrozumiecie dlaczego dzieje świata i naszego kraju są tak pasjonujące!

1913. Rok przed burzą - Florian Illies


Rok 1913 wciąga z całą mocą do świata wielkich malarzy: Picassa czy Meidnera. Razem z Franzem Kafką pisze się kilkunastostronicowe listy do ukochanej, śledzi się życie i rozterki Zygmunta Freuda. Momentami czując się, jak jego kot, który ukradkiem obserwuje jego życie i spory naukowe.  Czytając o tej namiętności tworzenia, żarze nienawiści i miłości, wielkich bolączkach umęczonych dusz, które szukają swojego celu, czujemy się jak w kapsule czasu.


Dzieci Hitlera. Losy urodzonych w Lebensborn - Dorothee Schmitz-Köster, Tristan Vankann

To bardzo rzetelna i obszerna publikacja na temat nazistowskich ośrodków, w których czyste rasowo Niemki mogły rodzić przyszłych liderów tysiącletniej Rzeszy. Książka jest ważnym świadectwem tamtych lat. Nieocenionym źródłem opowieści o zaślepieniu ideologicznym, bądź złych wyborach, których skutki odczuwają w latach późniejszych ich potomkowie.


Damy Złotego Wieku - Kamil Janicki


To  książka o życiu kobiet, które na stałe zagościły w naszej historii, a swoje losy na zawsze połączyły z potężnym rodem Jagiellonów. Bona Sforza, matka ostatniego z Jagiellonów, Elżbieta i Katarzyna Habsburżanki, Barbara Radziwiłłówna, córki Zygmunta Starego i Bony, to  kobiety, które współtworzyły tragiczną historię jednej z najpotężniejszych dynastii ówczesnej Europy. Damy Złotego Wieku to dobrze napisana pozycja historyczna z elementami powieści. Nie została nadmiernie obciążona datami, ustępami cytatów pochodzącymi ze źródeł epoki.

Upadłe Damy II Rzeczpospolitej - Kamil Janicki


To prawdziwa perełka literatury faktu. Kiedy myślimy o dwudziestoleciu międzywojennym mamy zwykle przed oczami Marszałka Józefa Piłsudskiego, piękną przedwojenną Warszawę i katastrofę kampanii wrześniowej tysiąc dziewięćset trzydziestego dziewiątego roku.Na pytanie o upadłe damy zapewne przebąkniemy coś o paniach lekkich obyczajów, a skojarzenie pań o kryminalnej przeszłości raczej nie nasunie nam myśli o latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku. Książka to świetnie opisany kawałek mało znanej polskiej historii, którego idealnym dopełnieniem stał się opis sytuacji politycznej i kondycji polskiego społeczeństwa okresu międzywojennego.

Cudowny lek. Robert Koch, Ludwik Pasteur i prątki gruźlicy - Thomas Goetz


Opowieść o najgorętszym okresie w historii nauki, jakim było dziewiętnaste stulecie. To możliwość podróży do korzeni współczesnej medycyny i nauki w doskonałym towarzystwie trzech wybitnych postaci: Roberta Kocha, Ludwika Pasteura i … Arthura Conana Doyle’a. Cudowny lek Robert Koch, Ludwik Pasteur i prątki gruźlicy to fascynujące i wciągające bez reszty połączenie, biografii, podręcznika historii i monografii historii medycyny dziewiętnastego wieku z wartościowymi uwagami na temat życia, społeczeństwa oraz mentalności Europy i Europejczyków tamtego okresu. Czytając tę książkę można poczuć się, jak w wehikule czasu, który przenosi nas do laboratoriów Kocha i Pasteura, gdzie wraz z nimi przygotowujemy preparaty i raporty badań, będących przyczółkiem dla wiekopomnych odkryć, które na zawsze zapiszą się złotymi zgłoskami w historii ludzkości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz