9 grudnia 2015

Polecanka prezentowa. KUP KSIĄŻKĘ NA PREZENT! Z historią w tle

Do końca gorącego, przedświątecznego tygodnia będą pojawiać się na blogu posty polecające książkę na prezent. Będą to krótkie formy opisowe na temat wartych uwagi tytułów ze wszystkich półek czytelniczych, tak, by osoby czytające bloga mogły znaleźć odpowiedni prezent dla wszystkich swoich Bliskich.


Wystarczy, że pod wybranym przez siebie tytułem klikniesz w najlepszą dla Ciebie ofertę. Ty zapłacisz tyle, ile chcesz, a mnie Twoje kliknięcie pozwoli rozwijać blog i moją pasję!Dziś przedstawiam kilka  wartych uwagi, interesujących powieści obyczajowych z historią w tle.


Dziedzictwo - Krystyna JanuszewskaPiękne świadectwo tego, że bez przeszłości nie ma teraźniejszości. Teraźniejszości w sensie naszego przyjścia na świat, tego jak zostaliśmy ukształtowani, czy tego gdzie się obecnie znajdujemy. Uświadamia nam, że ta przeszłość ma niebagatelny wpływ na to, kim jesteśmy.Historia rodziny Kuśmierczyków to nie tylko osobista historia autorki, ale i świadectwo życia ludzi pracy, dla których rola była jedynym sposobem na przeżycie. Dzieje tej rodziny to przykład życia polskich chłopów w pierwszej połowie dwudziestego wieku.


Króliki Pana Boga - Grzegorz KozeraLosy ludzi, którzy przeżyli zawieruchę wojenną to temat niełatwy do opowiedzenia Osobom uwolnionym z  obozów, czy zwolnionym z robót przymusowych towarzyszyło wiele wzajemnie przeciwstawnych i skrajnych emocji. Powszechne było też zniechęcenie i zagubienie oraz poczucie beznadziejności losu. Opisana w książce historia zmusza do zadumy, ale też próbuje przekazać nam, że należy spoglądać na drugiego człowieka z empatią, a krytyczne uwagi i oceny schować gdzieś bardzo głęboko, bo świat urządzony jest tak, że nikt nie wie, co może go jeszcze w życiu spotkać.


Miraże - Sylwia ZientekHistoria romansu Juliana i Lili. Pary bliskich sobie ludzi, którzy żyją w latach trzydziestych dwudziestego wieku w przedwojennej Warszawie, która jest dziś znana jedynie z opowiadań i starych zdjęć. piękna i jednocześnie bolesna opowieść o braku akceptacji, wrogości wobec osób, które chcą żyć wbrew powszechnie przyjętym zasadom i konwenansom. Miraże są historią o tym, że dążąc do spełnienia marzeń i do życia w zgodzie z własnymi przekonaniami, często jesteśmy boleśnie ranieni i ośmieszani. Jednak nasze wewnętrzne przekonanie o słuszności dokonanego wyboru jest wielką siłą dla zgnębionej duszy, by się nie poddawać i uparcie dążyć do celu.

Warszawski niebotyk - Maria Paszyńska


Historia piątki młodych ludzi u progu dorosłości, to debiut literacki Marii Paszyńskiej. To historia młodych z różnych środowisk i rodzin, których łączą niezwykle silne więzy przyjaźni i prawdziwej lojalności. Czytając książkę czujemy się jak w kapsule czasu, która cofnęła nas do tamtej Warszawy, dziś znanej nam z pocztówek i starych zdjęć.


Fräulein France - Romain Sardou


Intrygująca opowieść o Francji w okresie II Wojny Światowej. Tajemnicza i niebywale piękna France jest jedną z wielu francuskich kobiet lekkich obyczajów niemieckiej strefy okupacyjnej. Powieść  Sardou to niesamowita podróż do pełnej sprzeczności i kontrastów Francji czasów niemieckiej okupacji oraz rządów Vichy. Autorowi udało się stworzyć intrygująca historię z niebanalnymi i fascynującymi postaciami na tle skomplikowanego i tragicznego tła historycznego.

 Katarzyna Wielka. Gra o władzę - Ewa Stachniak


Akcja powieści toczy się w okresie, kiedy Katarzyna Wielka swoje najlepsze lata ma jeszcze przed sobą.  Podglądnijcie dworskie życie od tyłu, przez szpary w ścianach, i dziurki od kluczy. Powieść Ewy Stachniak to kawał dobrej powieści historycznej, w której realia historyczne współgrają z akcją powieści.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz