23 listopada 2015

Polecanka prezentowa. KUP KSIĄŻKĘ NA PREZENT! LITERATURA PIĘKNA/OBYCZAJOWA

Do końca gorącego, przedświątecznego tygodnia będą pojawiać się na blogu posty polecające książkę na prezent. Będą to krótkie formy opisowe na temat wartych uwagi tytułów ze wszystkich półek czytelniczych, tak, by osoby czytające bloga mogły znaleźć odpowiedni prezent dla wszystkich swoich Bliskich.

Wystarczy, że pod wybranym przez siebie tytułem klikniesz w najlepszą dla Ciebie ofertę. Ty zapłacisz tyle, ile chcesz, a mnie Twoje kliknięcie pozwoli rozwijać blog i moją pasję!


Dziś kilka słów o  SZEŚCIU najciekawszych i godnych polecenia pozycjach określanych mianem literatury obyczajowej.

Ostatnia arystokratka - Evžen BočekNajzabawniejsza powieść początków dwudziestego pierwszego wieku!  Tytułowa arystokratka to młodziutka Maria Kostka, córka hrabiego Kostki i jego amerykańskiej żony Vivien. W wieku dziewiętnastu lat Maria wraz z rodzicami przeprowadza się ze Stanów Zjednoczonych do Czech, aby objąć w posiadanie, zagrabiony przez komunistów, rodowy zamek- Kostkę. Ostatnia arystokratka to zbiór zabawnych sytuacji, ironicznych wypowiedzi podlanych obficie sosem absurdu. Ból brzucha gwarantowany! DLA PAŃ I PANÓW Z POCZUCIEM HUMORU.


Stulecie Winnych – Ałbena Grabowska


Trzytomowa saga o rodzinie Winnych. Wzruszająca, pełna ciepła i miłości opowieść o ludziach, którym przyszło żyć w trudnym i jakże okrutnym dwudziestym stuleciu. Pięknie napisana historia ludzi takich, jak my. DLA OSÓB KOCHAJĄCYCH HISTORIE RODZINNE.


Jaśnie Pan - Jaume Cabré


Idealnie wyważone i wyśmienicie zawiązane połączenie powieści obyczajowej z kryminałem, a smaczku całej opowieści dodaje tło historyczne, które zostało bardzo dokładnie odtworzone i ukazane przez autora. Głównym bohaterem powieści jest sędzia Trybunału Królewskiego w Barcelonie, postać powszechnie szanowana, utytułowana i wpływowa. Jednak Don Massó jest typowym, zepsutym do szpiku kości, przedstawicielem władzy, który dla swojej pozycji  i wygody nie cofnie się przed niczym. Dzięki umiejętnemu szafowaniu, przez autora emocjami bohaterów, czytelnik zagłębiający się w lekturze Jaśnie pana, chwilami czuje się, jak osoba posadzona na huśtawce emocji, której kołysania nic i nikt nie jest w stanie powstrzymać. DLA MIŁOŚNIKÓW DOBREJ LITERATURY.


Balsamiarka - Izabela Kawczyńska


Opowieść o młodej dziewczynie, której życie to jedno wielkie pasmo nieszczęść. Główna bohaterka dorasta w domu bez miłości i poczucia bezpieczeństwa. Nie zna ciepła, miłości i stabilizacji. Balsamiarka to  opis czarnej strony życia i ludzkiej egzystencji. Jeśli się nad tym zastanowić, to ludzkie życie jest dosyć smutne. Balsamiarka jest  debiutem prozatorskim Kawczyńskiej, mrocznym, chwilami dziwnym, co ważne szczerym do bólu i nie pozbawionym dowcipu. DLA LUDZI KOCHAJĄCYH NIESZABLONOWE KSIĄŻKI.


Plantacja Somerset - Leila Meacham


Wciągająca od pierwszej strony, interesująca i wzruszająca opowieść o losach pewnej teksańskiej rodziny, wplątanej w historię Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Leili Meacham udało się połączyć burzliwą historię Stanów Zjednoczonych z historią jednej z amerykańskich rodzin. Stworzyła nie tylko piękną i realną historię miłosną oraz świetnie napisaną sagę rodzinną, ale i wprowadziła do swojej fabuły ważne tematy: jak niewolnictwo i abolicjonizm, nierozerwalnie związane ze skomplikowaną historią Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.DLA OSÓB KOCHAJĄCYCH HISTORIE RODZINNE.


Bękart - Kamil Cywka


Historia Mateusza, jego rodziny i najlepszych kolegów, którzy w życiu dostali niewiele i raczej niewiele mogą od życia oczekiwać. Dorastają w biednej dzielnicy, gdzie patologia i upadek są chlebem powszednim, a widoków na lepsze życie raczej brak. Bękart to poważna historia o poważnych problemach, o tym, ze każdy z nas z ciężko pracującego człowieka może stać się nikim i niczym wobec własnych słabości i nałogu. Ta powieść to poruszające świadectwo życia w upadku z zachowaniem resztek godności. DLA LUDZI CENIĄCYCH CIEKAWE KSIĄŻKI.

2 komentarze:

  1. Świetny pomysł na post, takie zestawienie jest bardzo pomocne przy zakupach :) Szkoda tylko, że nie pojawiła się na żadnym zestawieniu księgarnia nieprzeczytane.pl - ja tam bardzo często robię zakupy i mają bardzo niskie ceny, więc jeżeli jeszcze nie znasz tej księgarni, zachęcam do zaglądnięcia w wolnej chwili :)

    OdpowiedzUsuń