Przejdź do głównej zawartości

Posty

Wyświetlanie postów z kwiecień, 2015

Króliki Pana Boga - Grzegorz Kozera

Króliki Pana Boga autorstwa Grzegorza Kozery to opowieść przepełniona głębokim ładunkiem emocjonalnym. Z pozoru czyta się ją lekko i przyjemnie.  Kiedy zagłębimy się w lekturę, dostrzegamy powagę opisanej przez autora historii.  Ból i cierpienie wypełniają każdą kolejną kartę tej książki. Jednak, gdzieś między słowami padającymi w książce ukrywa się mała iskierka nadziei. Losy ludzi, którzy przeżyli zawieruchę wojenną to temat niełatwy do opowiedzenia i bardzo zawiły. Osobom uwolnionym z  obozów, czy zwolnionym z robót przymusowych towarzyszyło wiele wzajemnie przeciwstawnych i skrajnych emocji. Powszechne było też zniechęcenie i zagubienie oraz poczucie beznadziejności losu.

Czerwona Królowa - Victoria Aveyard

Czerwona Królowa autorstwa Victorii Aveyard to opowieść fantasy o losach młodziutkiej Mare, która w wyniku zbiegu okoliczności zmienia swoje życie i staje oko w oko ze swoimi wrogami. Jest zmuszona kluczyć i kłamać, by ocalić swoje życie. W nowym świecie, w którym przyszło jej żyć nic nie jest takie jak może się wydawać i niczego nie można przewidzieć. Fabuła książki opiera się na dobrze już czytelnikom znanym motywie o odwiecznym konflikcie dwóch plemion, z których jedno rządzi drugim. Wynikają z tego konflikty, wojny i inne nieszczęścia. 

Stulecie Winnych. Tom 3. Ci, którzy wierzyli - Ałbena Grabowska

Stulecie Winnych Ci, którzy wierzyli to trzeci tom sagi opowiadający dalszą część losów rodziny Winnych. Po raz kolejny spotkanie z tą wielopokoleniową, dużą, ciepłą i kochającą się rodziną jest niemałym wzruszeniem dla czytelnika. W trzecim tomie towarzyszymy Winnym od początku lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku aż do chwili obecnej. Powoli, z nostalgią żegnamy najstarszych przedstawicieli rodziny, którzy odchodząc z ziemskiego świata ufają, że ich bliskich czeka szczęśliwsze życie, niż im przypadło w udziale.

Nad Jeziorem Białym - John Borrell

  Nad Jeziorem Białym Johna Borrell’a to sentymentalna opowieść o Polsce początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, gdzie ustrój państwa uległ formalnej zmianie, ale mentalność i funkcjonowanie aparatu państwowego pozostało bez zmian. Jeśli dołożymy do tego wciąż ubogi rynek towarów i usług, to powstaje nam w głowie obraz biednego i zacofanego kraju, który ma przed sobą długą i ciężką drogę do zmiany. Autor wraz z Żoną postanawia osiedlić się na kaszubskiej wsi, gdzie urzeka go natura i przepiękny krajobraz. Zdumiewające jest to, że Borrell jako dziennikarz i korespondent, zjeździł świat, wiele widział, a jednak jego prawdziwą przystanią stała się polska wieś.

Reputacje - Gabriel Juan Vasquez

Reputacje to kolejna powieść Juana Gabriela Vasqueza wydana na polskim rynku. Vasguez nazywany jest następcą swojego wielkiego rodaka Gabriela Garcii Marqueza. Dla mnie jednak, obie te twórczości bardzo się od siebie różnią. Twórczość Vasqueza jest klasyczna i prostsza w odbiorze, wiele w niej też  odniesień do egzystencjalizmu.  Głównym bohaterem Reputacji jest Javier Mallarino, znany karykaturzysta z kilkudziesięcioletnim stażem zawodowym, który właśnie obchodzi okrągłą rocznicę swojej pracy zawodowej. Huczny jubileusz staje się dla Mallarino okazją do wspomnień i refleksji nad swoim życiem i wyborami, jakich dokonał w przeszłości.

Fräulein France - Romain Sardou

Fraulein France Romain'a Sardou to intrygująca opowieść o Francji w okresie II Wojny Światowej. Tajemnicza i niebywale piękna France jest jedną z wielu francuskich kobiet lekkich obyczajów niemieckiej strefy okupacyjnej. Fraulein jest młoda, piękna inteligentna i bardzo tajemnicza. Ma niewiele ponad dwadzieścia lat, nienaganną prezencję i nieodparty urok osobisty. Jednak nic więcej o niej nie wiadomo. Nie wiadomo jak nazywa się naprawdę, kim jest i skąd pochodzi. Jedno jest pewne, niemieccy oficerowie lgną do tej tajemniczej kobiety jak muchy do miodu.

Kasacja - Remigiusz Mróz

Kasacja pióra Remigiusza Mroza to thriller opowiadający historię brutalnego zabójstwa. Głównym bohaterem jest duet prawników. Ona w  branży ma już ugruntowaną pozycję i stanowisko, on jest jej aplikantem, żółtodziobem, który dopiero uczy się prawniczego rzemiosła.  Ona jest zwinna i szybka, piekielnie inteligentna i pewna siebie. Ceną za to, kim jest dawno już zapłaciła. On jest tylko mięsem armatnim w korporacyjnej maszynie.  Jego kariera i  sukces  jest tylko jego marzeniem, dla  swoich  przełożonych jest jedynie jednym z wielu. Los połączy ich przy sprawie brutalnego zabójstwa, w sprawie, w której wszystko niby jest jasne. Jednak dla doświadczonej prawniczki nie jest to takie oczywiste… W cała sprawę wciąga swojego świeżo upieczonego podopiecznego.

Carpathia - Maroš Krajňak

Carpathia to pierwsza część tak zwanej trylogii łemkowskiej. Na pozostałe części trylogii składają się: Entropia oraz Informacia . Wszystkie części trylogii łemkowskiej zostały nominowane do prestiżowej nagrody Anasoft Litera. Anasoft Litera to najważniejsza nagroda literacka na Słowacji.   Carpathia to magiczna opowieść o świecie Łemków. Świecie, który w naszych czasach  uległ zatarciu i zapomnieniu. To wspaniała podróż do świata duchów i wspomnień, gdzie rzeczywistość, miesza się z przeszłością i naszą wyobraźnią.

Medalion z bursztynem - Anna Klejzerowicz

Medalion z bursztynem Anny Klejzerowicz to wciągająca opowieść  o trzech pokoleniach kobiet, których życie od urodzenia związane jest z Gdańskiem.  Ewa jest młodą graficzką, szczęśliwą żoną i matką. Jej matka to emerytowana nauczycielka i kompletne przeciwieństwo swojej córki. Jest chłodna, zdystansowana i nieufna wobec ludzi. Jednocześnie to elegancka starsza pani, którą mimo upływu lat trudno nazwać staruszką. Najstarsza z nich Maria to córka biednego rybaka, kobieta ciężko pracująca na utrzymania rodziny, której los nie oszczędzał tragicznych życiowych wydarzeń. Cała historia rozpoczyna się w momencie, gdy Ewa porządkuje dom po śmierci babki. W mieszkaniu Marii znajduje ukryty bursztynowy medalion z załączonym do niego tajemniczym listem. 

Zielona wyspa - Igor Ostachowicz

Zielona wyspa Igora Ostachowicza początkowo roztacza przed nami wizję bajkowego życia na bezludnej wyspie, gdzie wszystko staje się proste a ścieżki życia prostują się same. Owa wyspa to nic innego jak „raj dla turystów”, gdzie za wielkie pieniądze dostaje się bezchmurne niebo, najzieleńszą z traw i bajkowy, pełen udogodnień domek. Cisza, spokój i odpoczynek. W powieści Ostachowicza raj okazuje się pułapką i ułudą. Demonów duszy nie pozbędziemy się za pomocą katalogu oferty turystycznej. I tak naprawdę o tym jest ta książka - o najciemniejszych zakamarkach ludzkiej duszy.

Czas zamknięty - Hanna Cygler

Czas zamknięty Hanny Cygler jest kontynuacją losów Włodka Hallmana z powieści Pokonani .  W Czasie zamkniętym cofamy się w przeszłość i coraz bardziej zaciekawieni czytamy o młodym człowieku, którego życie dopiero się zaczyna. Nastoletni chłopak powoli wkracza w świat dorosłych, przeżywa pierwszą miłość, ma wsparcie kochającej rodziny. Jednak na przeszkodzie jego szczęściu staje wojna. Dodatkowo sytuację komplikuje fakt jego niemiecko- polskich korzeni i miejsce zamieszkania - Wolne Miasto Gdańsk. W połowie tysiąc dziewięćset trzydziestego dziewiątego roku atmosfera w mieście staje się nie do zniesienia. Zwolennicy narodowego socjalizmu jawnie akcentują swoją wrogość wobec żydowskich i polskich mieszkańców miasta. W wyniku niefortunnego zbiegu okoliczności  główny bohater musi uciekać z Gdańska. Dzięki pomocy dobrych ludzi trafia do Wilna, gdzie na dobre rozpoczyna się jego wojenna historia.