Przejdź do głównej zawartości

Posty

Wyświetlanie postów z maj, 2015

Drzewo migdałowe - Michelle Cohen Corasanti

Drzewo migdałowe autorstwa Michelle Cohen Corasanti to intrygująca opowieść o życiu małego, palestyńskiego chłopca, który staje przed niespodziewaną szansą osiągnięcia czegoś lepszego i piękniejszego, niż jego rówieśnicy. W historii Ahmada znajdziemy wszystko: biedę, niedostatek, upokorzenie, chęć do ciężkiej pracy, zdolności do nauki i dużo, dużo szczęścia w życiu. Jego historię śledzimy jego oczami. 

Księga Szeptów - Varujan Vosganian

Księga Szeptów Varujana Vosganiana to piękna, poetycka opowieść o ormiańskiej kulturze i życiu w dwudziestym wieku. To zbiór mistycznych opowieści powiązanych nicią wiecznej pamięci. Vosganian wprowadza nas w świat. w dużej mierze, pozostający już w kufrze wspomnień oraz tytułowych szeptów, które mają za zadanie ocalić od zapomnienia tysiące istnień ludzkich, które na przestrzeni wieków pielęgnowały swoją kulturę i wiarę z ogromną starannością, i czułością.

Lucynka, Macoszka i ja - Martin Reiner

Po raz kolejny Wydawnictwo Stara Szkoła raczy polskiego czytelnika wyśmienitą porcją twórczości zza naszej południowej granicy. I kolejny już raz jest to błyskotliwa pozycja wydawnicza, która zadowoli najbardziej wymagające gusta czytelnicze. Mowa tu o intrygującej i wielowymiarowej prozie Martina Reinera, Lucynka, Macoszka i ja . Ta powieść, to kolejna po Ostatniej arystokratce , próbka czeskiej kultury na wysokim poziomie oddana w ręce polskiego czytelnika. Tym razem jest to podróż do głębi ludzkich myśli. Autor zabiera nas na wędrówkę w świat Tomasza- brneńskiego listonosza, którego historia życia wciąga nas bez reszty.

Continuum - Kamil Brach

Książki z półki science fiction są mi raczej obojętne i na co dzień ich nie czytuję. Continuum Kamila Bracha jest moim odstępstwem od reguły. Nie wiem dlaczego, ale ta książka mnie zaciekawiła. Niby zaczyna się zwyczajnie, nie ma w niej nic odkrywczego aż tu nagle pojawiają się wątki science  fiction. Pomysł na fabułę jest bardzo ciekawy. Continuum  to połączenie literatury obyczajowej z elementami fantasy. Głównym bohaterem jest Jacek, człowiek sukcesu z ustabilizowanym życiem zawodowym i prywatnym, który niespodziewanie dostaje od losu możliwość przenoszenia się w czasie.

Miasto cieni - Michael Russell

Miasto cieni Michael’a Russell’a to klimatyczny i mroczny kryminał z intrygującą zagadką kryminalną, i wciągającą historią Irlandii, i Republiki Weimarskiej w tle. Akcja powieści toczy się w dwóch miejscach jednocześnie, prowadząc czytelnika po łączących się ze sobą, mrocznych ścieżkach ludzkiego życia oraz historii. Główne sceny akcji to Dublin i Wolne Miasto Gdańsk. Głównymi bohaterami są: Stefan Gillespie i Hannah Rosen. On jest oficerem policji próbującym rozwikłać zagadkę śmierci młodej kobiety, a ona  przyjaciółką ofiary. Łączy ich wspólny cel - znalezienie winnego. Różni wszystko. Pochodzenie religia, status społeczny, spojrzenie na świat. Jednak mimo tych różnić, ramię w ramię, starają się doprowadzić ważną dla nich sprawę do końca.

Jaśnie Pan - Jaume Cabre

Jaśnie Pan , to kolejna powieść autorstwa Jaume Cabre oddana w ręce polskiego czytelnika. Tą pozycją kataloński pisarz zaskarbił sobie słowa uznania ze strony krytyków oraz czytelników.   Przez wielu jest uznawana za przełomową w karierze pisarza, co zdają się potwierdzać liczne nagrody przyznane Cabre za tę powieść. Szkoda tylko, że polski czytelnik musiał na polskie wydanie   tak długo czekać. Jaśnie pan , to idealnie wyważone i wyśmienicie zawiązane połączenie powieści obyczajowej z kryminałem, a smaczku całej opowieści dodaje tło historyczne, które zostało bardzo dokładnie odtworzone i ukazane przez autora.

Apetyt - Philip Kazan

Apetyt , to działająca na zmysły, smakowita książka, której autorem jest Philip Kazan. Jest ona połączeniem powieści historycznej i obyczajowej z książką o tematyce kulinarnej. W pewnym momencie Apetyt wydał mi się podobny do słynnego już Pachnidła Patrick’a Suskind’a. Jednak książka Kazana jest zdecydowanie bardziej optymistyczną historią.

Balsamiarka - Izabela Kawczyńska

Balsamiarka Izabeli Kawczyńskiej to opowieść o młodej dziewczynie, której życie to jedno wielkie pasmo nieszczęść. Główna bohaterka dorasta w domu bez miłości i poczucia bezpieczeństwa. Nie zna ciepła, miłości i stabilizacji. Mimo to zachowuje w sobie siłę, potrafi myśleć, żyć samodzielnie i na swój sposób cieszyć się życiem. Choć wchodzi w dorosłe życie okaleczona, stara się dla siebie o coś więcej. Ujmujące jest jej poczucie humoru, takie mimo wszystko. Bardzo podoba mi się sarkazm i ironia w jej wykonaniu.

Księżyc nad Bretanią - Nina George

Księżyc nad Bretanią to najnowsza powieść niemieckiej pisarki Niny George, autorki poczytnego w Polsce Lawendowego pokoju . Akcja powieści toczy się  w maleńkiej bretońskiej wiosce, gdzie życie toczy się swoim własnym, niespiesznym trybem. Wszyscy tu się znają, żyją obok siebie od lat w niepisanej harmonii, zgodnie z rytmem natury. Ich życiorysy nierozerwalnie i na zawsze wtopiły się w tę przepiękną aurę, którą tak pięknie i soczyście opisuje autorka w swojej najnowszej książce. Główną bohaterką jest Marianne, sześćdziesięcioletnia Niemka, która po nieudanej próbie samobójczej udaje się do tej tajemniczej bretońskiej wioski, niesiona jakimś tajemniczym impulsem, który wiedzie ją w nieznane jej obszary, podsycając w niej zachwyt nad pięknem i spokojem tego nieznanego jej skrawka ziemi.

Za żadne skarby - Vera Falski

Za żadne skarby Very Falski to intrygujący debiut nowej, polskiej pisarki. Kiedy czyta się okładkę książki można pomyśleć, że to kolejna opowieść o dziewczynie wiejskiego pochodzenia, która ucieka do miasta, do wielkiego życia, by stać się kimś bardzo ważnym. Słowem, temat omawiany już wiele razy. Nie dajcie się zwieść. To ciepła, płynąca naturalnym nurtem historia zwykłych ludzi i ich życiowych problemów, które mogą spotkać każdego z nas. Bohaterką Za żadne skarby  jest Ewa, dwudziestokilkuletnia, młoda kobieta, doktorantka, fachowiec w swojej dziedzinie, jej kariera rozwija się we właściwym kierunku. W życiu osobistym wszystko jest poukładane. Wydaje się, że Ewy serce przybiło do właściwej przystani.