Przejdź do głównej zawartości

Apetyt - Philip Kazan

Apetyt, to działająca na zmysły, smakowita książka, której autorem jest Philip Kazan. Jest ona połączeniem powieści historycznej i obyczajowej z książką o tematyce kulinarnej.

W pewnym momencie Apetyt wydał mi się podobny do słynnego już Pachnidła Patrick’a Suskind’a. Jednak książka Kazana jest zdecydowanie bardziej optymistyczną historią.


Głównym bohaterem jest młody florentczyk Nino Latini. Wcześnie osierocony przez matkę, zapomnienia szuka w kuchni. Stopniowo i powoli poznaje tajniki kuchni, sposoby przyrządzania najbardziej skomplikowanych dań, a przy tym wykazuje się swoim własnym, wspaniały i chwilami genialnym zmysłem kulinarnym.

Nino jest uzdolniony nie tylko kulinarnie, ale także plastycznie, jednak jego miłością i pasją staje się kuchnia. Gotuje dla najznamienitszych postaci swoich czasów, co czyni go człowiekiem uznanym i dosyć zamożnym, jak na syna zwykłego rzeźnika.

Książka jest pełna woni, zapachów i najróżniejszych smaków. Wiele w niej opisów przygotowywania wszelkich dań, z technicznymi kucharskimi kwestiami włącznie. Stąd, w trakcie lektury, nasunęło mi się porównanie z wcześniej już wspomnianym Pachnidłem Suskind’a.

Jednak w przeciwieństwie do Pachnidła, tu naprawdę ma się ochotę pobiec na targ, kupić wymienione w książce składniki, i naprawdę zacząć gotować krok po kroku, ramie w ramię z głównym bohaterem. Apetyt działał na moją wyobraźnię i na moje kubki smakowe. Nic, tylko biec do kuchni i gotować.

Historia życia Nina, to opowieść o miłości, nadziei i pasji. Nie jest może szczególnie skomplikowana, ale czyta się ją z uśmiechem, a koloru dodają jej wspaniałe opisy Florencji i włoskich ziem okresu piętnastego wieku.

Postaci z Apetytu są barwne i wyraziste.  Opis życia mieszkańców włoskich miast piętnastego wieku został doskonale odtworzony i przekazany. Można spokojnie zamknąć oczy i błądzić po brudnych i napęczniałych od różnych zapachów uliczkach Florencji i Rzymu. I do tego jeszcze najeść się do syta.


Philip Kazan- z wykształcenia historyk, pracował w wielu zawodach. Apetyt jest jego debiutem.

Komentarze

  1. Sam zarys życia mieszkańców z XV wieku mnie zaintrygował. Chętnie zajrzę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Warto :) Kazan jest historykiem, więc wie o czym pisze :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

BONY PREZENTOWE - PRAKTYCZNY PRZEWODNIK - aktualizacja 2020!

źródło: google Na myśl o prezentach robi Ci się słabo? Czy bony prezentowe to idealne rozwiązanie Twojego problemu? Są neutralnym prezentem dla każdego, na dodatek na każdą kieszeń i każdą okazję, ale UWAGA! Bony znajdujące się w ofercie księgarń, działających na polskim rynku, mają różne formy, różne wartości i różnią się sposobem zakupu oraz użycia! O wszystkich PUŁAPKACH bonów prezentowych przeczytacie w tym poście.

Tatuażysta z Auschwitz - Heather Morris

Wydawnictwo Marginesy „Tatuażysta z Auschwitz „to kolejna pozycja, po którą zdecydowałam się sięgnąć a potem opisać na blogu.  Przyznam się Wam szczerze, że długo zastanawiałam się czy warto tej książce poświęcić czas. Od jakiegoś czasu panuje moda na książki typu prawdziwe historie. Nie tylko za granicą, ale także i w Polsce.

Jeszcze się kiedyś spotkamy - Magdalena Witkiewicz

  O Magdalenie Witkiewicz usłyszałam już na samym początku prowadzenia bloga. Moja droga do zapoznania się z twórczością Magdaleny Witkiewicz była długa i dosyć kręta. Pólka z napisem „Literatura obyczajowa” zwykle jest przeze mnie omijana. Po roku pandemii poczułam, że pora zbliżyć się do tej półeczki. Potrzebowałam książki, która pomoże mi się odprężyć po bardzo trudnym i stresującym roku w moim życiu zawodowym.