Przejdź do głównej zawartości

Królestwo za mgłą - Michał Wójcik, Zofia Posmysz


źródło: Wydawnictwo Znak
Kiedy na nią patrzysz, widzisz drobną, filigranową kobietę. Gdy ją słyszysz, wsłuchujesz się w jej delikatny, spokojny głos. I zastanawiasz się, jak, ta drobna i delikatna kobieta, przetrwała piekło jednego z największych obozów koncentracyjnych?

Nie ma racjonalnej odpowiedzi na to pytanie. Możemy mówić o cudzie, opatrzności, sile woli.  I chyba nigdy nie uzyskamy odpowiedzi.



Dla tych, dla których postać Zofii Posmysz jest całkowicie nieznana powiem, że jest ona pisarką, dziennikarką, autorką scenariuszy. W swojej twórczości Zofia Posmysz często nawiązuje do swoich przeżyć z okresu wojny. Najbardziej znanym utworem jest Pasażerka, słuchowisko zaadaptowane przez Andrzeja Munka na potrzeby filmu.

Jako dziewiętnastolatka Zofia Posmysz została więźniarką obozu Auschwitz- Birkenau, doświadczając tam niebywałego okrucieństwa. Po wyzwoleniu, ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Następnie pracowała w jednej z ówczesnych gazet i w Polskim Radio, gdzie współtworzyła, dziś kultową, powieść radiową W Jezioranach

Wywiad Michała Wójcika z Zofią Posmysz jest zapisem ich   spotkań i rozmów, jakie ze sobą przeprowadzili. Jak pisze autor – nie było łatwo namówić panią Zofię na rozmowę. Cieszę się bardzo, że się udało.

Dlaczego? Nie tylko dlatego, że jest to świadectwo przeżyć z okresu wojny, opowieść o tragicznych losach polskiej obywatelki. Co najważniejsze, to niezwykle ciekawa, pełna szczegółów i niebywale mądra rozmowa dwojga ludzi, którzy nawzajem niezwykle się szanują.

To także opowieść o szalenie delikatnej kwestii, o której wielu ocalonych z obozów nie umie lub nie chce mówić. O stosunku do swoich oprawców, o tym jak wyglądały ich wzajemne relacje. Niebywale skomplikowane, ale też zaskakujące, wręcz nieszablonowe.

Książka trudna, pełna okrucieństwa, ale też niosąca wiele wiary w świat i ludzi. Książka o ludzkim cierpieniu, złożoności ludzkiego umysłu i charakteru. Historia, która uczy pokory wobec siebie i otaczającego nas świata.






Zofia Posmysz- dziennikarka, scenarzystka i pisarka.
Michał Wójcik – historyk i dziennikarz.


Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

BONY PREZENTOWE - PRAKTYCZNY PRZEWODNIK - aktualizacja 2020!

źródło: google Na myśl o prezentach robi Ci się słabo? Czy bony prezentowe to idealne rozwiązanie Twojego problemu? Są neutralnym prezentem dla każdego, na dodatek na każdą kieszeń i każdą okazję, ale UWAGA! Bony znajdujące się w ofercie księgarń, działających na polskim rynku, mają różne formy, różne wartości i różnią się sposobem zakupu oraz użycia! O wszystkich PUŁAPKACH bonów prezentowych przeczytacie w tym poście.

Tatuażysta z Auschwitz - Heather Morris

Wydawnictwo Marginesy „Tatuażysta z Auschwitz „to kolejna pozycja, po którą zdecydowałam się sięgnąć a potem opisać na blogu.  Przyznam się Wam szczerze, że długo zastanawiałam się czy warto tej książce poświęcić czas. Od jakiegoś czasu panuje moda na książki typu prawdziwe historie. Nie tylko za granicą, ale także i w Polsce.

Jeszcze się kiedyś spotkamy - Magdalena Witkiewicz

  O Magdalenie Witkiewicz usłyszałam już na samym początku prowadzenia bloga. Moja droga do zapoznania się z twórczością Magdaleny Witkiewicz była długa i dosyć kręta. Pólka z napisem „Literatura obyczajowa” zwykle jest przeze mnie omijana. Po roku pandemii poczułam, że pora zbliżyć się do tej półeczki. Potrzebowałam książki, która pomoże mi się odprężyć po bardzo trudnym i stresującym roku w moim życiu zawodowym.