Przejdź do głównej zawartości

MAŁŻEŃSTWO WE TROJE - Eric- Emmanuel Schmitt

Książka francuskiego pisarza jest ciekawym studium nad ludzkimi uczuciami. Choć dla mnie zabrakło przysłowiowej kropki nad „i”. Ale po kolei. 

Na okładce książki Schmitt’a znajduje się błędna informacja, że w naszych rękach mamy powieść  Na publikację składa się  pięć opowiadań. Każde z nich opowiada historię człowieka  w innym wieku, z innej warstwy społeczeństwa, w innym momencie jego życia.


Znajdziemy tu między innymi wątek gejowski, motyw otrzymania pokaźnego spadku czy nawiązanie do kwestii zagłady Żydów. Mnie najbardziej przypadło do gustu opowiadanie poruszające kwestię radzenia sobie z żałobą po czyjejś śmierci. Podobał mi się opis procesu rodzenia się w nas złość na czyjeś odejście, prowadzącej do nienawiści, a nawet szaleństwa.  Autor ustami swoich bohaterów stara się pokazać, jak łatwo przekroczyć tę cienką linię między nienawiścią a opętaniem. Stara się przekazać czytelnikowi, że są jednostki silne, które są w stanie resztkami umysłu powstrzymać swoją nienawiść i zawrócić z permanentnej ścieżki zła na dobrą drogę. A dobrym uczynkiem są nawet zdolne zmazać wcześniejsze złe występki. Jednak na tym koniec.

W pozostałych historiach zabrakło mi głębi lub dopełnienia. Historia Jean’a i Laurent’a zakrawa na romansik rodem z książek dla naiwnych panienek z pensji, które marzą o szczęśliwym życiu i dobrym mężu.  Dialogi wplecione zaś w życie żony Mozarta wydają się fantazją autora, właściwie nie wiem, jaka jest puenta tego opowiadania.

Najciekawszym elementem książki wydał mi się dziennik pisarza dołączony do tego zbioru opowiadań. Wtedy zrozumiałam, co być może autor chciał zawrzeć na kartach swojej książki. Szkoda tylko, że lepiej nie wplótł tego w swoje opowiadania.


Eric- Emmanuel Schmitt – jeden z najpopularniejszych obecnie francuskich pisarzy poza granicami Francji. Z wykształcenia jest filozofem. Pisze także sztuki teatralne. Spod jego ręki wyszły między innymi takie pozycje jak: Oskar i Pani Róża, Pan Ibrahim i  kwiaty Koranu, Trucicielka i inne historie, Kobieta w lustrze.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

BONY PREZENTOWE - PRAKTYCZNY PRZEWODNIK - aktualizacja 2020!

źródło: google Na myśl o prezentach robi Ci się słabo? Czy bony prezentowe to idealne rozwiązanie Twojego problemu? Są neutralnym prezentem dla każdego, na dodatek na każdą kieszeń i każdą okazję, ale UWAGA! Bony znajdujące się w ofercie księgarń, działających na polskim rynku, mają różne formy, różne wartości i różnią się sposobem zakupu oraz użycia! O wszystkich PUŁAPKACH bonów prezentowych przeczytacie w tym poście.

Tatuażysta z Auschwitz - Heather Morris

Wydawnictwo Marginesy „Tatuażysta z Auschwitz „to kolejna pozycja, po którą zdecydowałam się sięgnąć a potem opisać na blogu.  Przyznam się Wam szczerze, że długo zastanawiałam się czy warto tej książce poświęcić czas. Od jakiegoś czasu panuje moda na książki typu prawdziwe historie. Nie tylko za granicą, ale także i w Polsce.

Jeszcze się kiedyś spotkamy - Magdalena Witkiewicz

  O Magdalenie Witkiewicz usłyszałam już na samym początku prowadzenia bloga. Moja droga do zapoznania się z twórczością Magdaleny Witkiewicz była długa i dosyć kręta. Pólka z napisem „Literatura obyczajowa” zwykle jest przeze mnie omijana. Po roku pandemii poczułam, że pora zbliżyć się do tej półeczki. Potrzebowałam książki, która pomoże mi się odprężyć po bardzo trudnym i stresującym roku w moim życiu zawodowym.