Przejdź do głównej zawartości

Magda Goebbels. Pierwsza Dama III Rzeszy- Anja Klabunde

Kiedy myślimy o nazistowskich Niemczech do głowy przychodzą nam męskie, pierwszoplanowe postaci tamtego okresu. Mało kto stara się poznać losy żon nazistowskich dygnitarzy. W tym przypadku to mało znane oblicze pierwszej Damy III Rzeszy.

Na książkę Klabunde trafiłam przypadkiem. Sięgając po biografię mam w zwyczaju wertować bibliografię i czytać  na szybko przedmowę lub wstęp. Słowem coś od autora.  Często znajduje się tam informacja gdzie autor poszukiwał źródeł na temat swojego „bohatera”. Kiedy przeczytałam, że Anja Klaubunde znalazła powiązanie Magdy Goebbels z pewnym niemieckim syjonistą wiedziałam, ze trafiłam na coś arcyciekawego. Zrozumiałam, że nie będzie to biografia tylko żony nazistowskiego polityka opisana przez pryzmat samych nazistów. Autorka sięgnęła o wiele głębiej, do życia Magdy przed Josefem Goebbelsem.

Klabunde oparła się na źródłach z otoczenia Magdy Goebbels. Sama bohaterka biografii własnych zapisków nie pozostawiła. Nie licząc kilku listów do ojca czy zapisków dotyczących własnego gospodarstwa domowego, ewentualnie petycji. Jako taki pamiętnik lub dziennik nie zachował się.

Dużo o młodości Magdy Goebbels opowiadali autorce świadkowie epoki, osoby znające jej przyjaciół. Dużo można się dowiedzieć z  opowieści matki Magdy lub wspomnień jej pierwszego męża.

Na kartach książki pojawia się nieznana pani Geobbels, która  jest ciepła dla dzieci i męża. Bardzo bolą ją jego zdrady. Jednocześnie wydaje się nie zauważać nazistowskich zbrodni.

Była dobrze wykształcona, znała języki obce. Umiała znaleźć się w świecie. Cieszy ją to że jest podziwiana.  Zawsze tego pragnęła.




Anja Klabunde- niemiecka publicystka .Pisze na tematy związane z historią XX wieku.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

BONY PREZENTOWE - PRAKTYCZNY PRZEWODNIK - aktualizacja 2020!

źródło: google Na myśl o prezentach robi Ci się słabo? Czy bony prezentowe to idealne rozwiązanie Twojego problemu? Są neutralnym prezentem dla każdego, na dodatek na każdą kieszeń i każdą okazję, ale UWAGA! Bony znajdujące się w ofercie księgarń, działających na polskim rynku, mają różne formy, różne wartości i różnią się sposobem zakupu oraz użycia! O wszystkich PUŁAPKACH bonów prezentowych przeczytacie w tym poście.

Tatuażysta z Auschwitz - Heather Morris

Wydawnictwo Marginesy „Tatuażysta z Auschwitz „to kolejna pozycja, po którą zdecydowałam się sięgnąć a potem opisać na blogu.  Przyznam się Wam szczerze, że długo zastanawiałam się czy warto tej książce poświęcić czas. Od jakiegoś czasu panuje moda na książki typu prawdziwe historie. Nie tylko za granicą, ale także i w Polsce.

Jeszcze się kiedyś spotkamy - Magdalena Witkiewicz

  O Magdalenie Witkiewicz usłyszałam już na samym początku prowadzenia bloga. Moja droga do zapoznania się z twórczością Magdaleny Witkiewicz była długa i dosyć kręta. Pólka z napisem „Literatura obyczajowa” zwykle jest przeze mnie omijana. Po roku pandemii poczułam, że pora zbliżyć się do tej półeczki. Potrzebowałam książki, która pomoże mi się odprężyć po bardzo trudnym i stresującym roku w moim życiu zawodowym.