Przejdź do głównej zawartości

Continuum - Kamil Brach

Książki z półki science fiction są mi raczej obojętne i na co dzień ich nie czytuję. Continuum Kamila Bracha jest moim odstępstwem od reguły. Nie wiem dlaczego, ale ta książka mnie zaciekawiła. Niby zaczyna się zwyczajnie, nie ma w niej nic odkrywczego aż tu nagle pojawiają się wątki science  fiction.

Pomysł na fabułę jest bardzo ciekawy. Continuum to połączenie literatury obyczajowej z elementami fantasy. Głównym bohaterem jest Jacek, człowiek sukcesu z ustabilizowanym życiem zawodowym i prywatnym, który niespodziewanie dostaje od losu możliwość przenoszenia się w czasie.


Do Jacka dociera, że za pomocą tajemniczego urządzenia może cofnąć się w przeszłość i wpłynąć na bieg wydarzeń. Jednak nie przewidział on trwałych i nieodwracalnych skutków dokonywanych przez siebie zmian, a co gorsza odkrywa, że jego ingerencja w przeszłość ma wpływ nie tylko na tych, którym chce pomóc, ale i na niego samego. Główny bohater staje przed poważną pokusą jaką jest ingerencja w bieg wydarzeń. Jednak z drugiej strony, dociera do niego pytanie: czy taka zmiana ma sens? Ma przecież ustabilizowane i szczęśliwe życie. Na cokolwiek się zdecyduje już zawsze będzie sobie zadawał pytanie: czy zrobił, to co do niego należało?

Historia Jacka jest opowieścią o ludzkich słabościach i konsekwencjach popełnianych błędów. Główny bohater jest człowiekiem jak my wszyscy. Popełnia błędy i naprawia je, ale czy z dobrym skutkiem? Jego losy skłaniają czytelnika do refleksji nad wartością i trwałością międzyludzkich więzów, i innych bardzo ważnych dla nas uczuć jak przyjaźń i miłość.

Klimatu książce dodają opisy współczesnej Warszawy, widzianej okiem jej mieszkańca, dla którego to miasto wciąż się zmienia i ciągle można je odkrywać od nowa. Miło było poruszać się po Warszawie lat ubiegłych, tak bardzo odmiennej od tej, którą znamy dzisiaj.
Continuum choć niepozorne - wciąga. W dużej mierze dzięki, niekonwencjonalnym rozwiązaniom zapisanym w fabule oraz nieoczekiwanym zwrotom akcji, które prowadzą czytelnika do równie nieoczekiwanego zakończenia.


Bardzo dziękuję Wydawcy książki za przekazanie egzemplarza Continuum do recenzji.




 Kamil Brach – Continuum to jego debiutancka powieść.

Komentarze

  1. Nieoczekiwane zakończenie mnie bardzo pociąga. Chętnie przeczytam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W takim razie zapraszam na konkurs-może uda się wygrać książkę :)

      Usuń
  2. Zapraszam na spotkanie z autorem powieści "Continuum", które odbędzie się w sobotę 28 listopada o godz. 12 podczas Targów Fantastyki w Warszawie (BABKA do wynajęcia, ul. Młocińska 5/7).

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

BONY PREZENTOWE - PRAKTYCZNY PRZEWODNIK - aktualizacja 2020!

źródło: google Na myśl o prezentach robi Ci się słabo? Czy bony prezentowe to idealne rozwiązanie Twojego problemu? Są neutralnym prezentem dla każdego, na dodatek na każdą kieszeń i każdą okazję, ale UWAGA! Bony znajdujące się w ofercie księgarń, działających na polskim rynku, mają różne formy, różne wartości i różnią się sposobem zakupu oraz użycia! O wszystkich PUŁAPKACH bonów prezentowych przeczytacie w tym poście.

Tatuażysta z Auschwitz - Heather Morris

Wydawnictwo Marginesy „Tatuażysta z Auschwitz „to kolejna pozycja, po którą zdecydowałam się sięgnąć a potem opisać na blogu.  Przyznam się Wam szczerze, że długo zastanawiałam się czy warto tej książce poświęcić czas. Od jakiegoś czasu panuje moda na książki typu prawdziwe historie. Nie tylko za granicą, ale także i w Polsce.

Jeszcze się kiedyś spotkamy - Magdalena Witkiewicz

  O Magdalenie Witkiewicz usłyszałam już na samym początku prowadzenia bloga. Moja droga do zapoznania się z twórczością Magdaleny Witkiewicz była długa i dosyć kręta. Pólka z napisem „Literatura obyczajowa” zwykle jest przeze mnie omijana. Po roku pandemii poczułam, że pora zbliżyć się do tej półeczki. Potrzebowałam książki, która pomoże mi się odprężyć po bardzo trudnym i stresującym roku w moim życiu zawodowym.