Przejdź do głównej zawartości

Dziennik zdrady - Emilios Solomou

Dziennik zdrady cypryjskiego pisarza Emilios’a Solomou to spowiedź starego człowieka przed sobą samym. Stary archeolog przybywa na jedną z wysp, by uporządkować swoje myśli i uspokoić umęczoną duszę, a jednocześnie dokonać rachunku sumienia.

Jorgos Dourakelis jest uznanym archeologiem i naukowcem. W trakcie swojego zawodowego życia dokonał kilku ważnych osiągnięć, co przyczyniło się do rozkwitu jego kariery.


Jednak szczęście w życiu zawodowym nie towarzyszyło profesorowi także w życiu osobistym. W trakcie ważnych prac wykopaliskowych poznał on młodą studentkę, z którą połączyła go bardzo silna namiętność a jej owocem było dziecko.

Osobą najbardziej pokrzywdzoną w zaistniałej sytuacji była ówczesna żona profesora- Maria. Kiedy romans wychodzi na jaw żona od niego odchodzi. Profesorowi i Antygonie udaje się zbudować związek, ale czy jest on tak szczęśliwy, jakby mgło się wydawać?

Profesor jest człowiekiem trawionym wewnętrznymi wyrzutami sumienia i nieustannym poczuciem winy. Niespodziewanie znika bez śladu jego druga żona, a jej odnalezienie wiąże się z koniecznością zmierzenia się profesora z tragiczną i okrutną rzeczywistością.

Skrucha i wina zastąpiły Dourakelis’owi chęć do życia i radość egzystencji. Jest zmęczony sobą i otaczającym go światem. Nie potrafi odciąć się od przeszłości lub pamiętać o niej i jednocześnie samemu sobie wybaczyć.


Czytając książkę czuje się duchotę panująca na wyspie i ciężar brzemienia dźwiganego przez głównego bohatera. Z Dziennika zdrady wyłania się ogrom nieszczęścia, bezsens i pustka. Czytelnik, niemalże razem z głównym bohaterem, odczuwa jego ból i troskę.



Emilios Solomou -  cypryjski dziennikarz i pisarz. Dziennik zdrady jest jego pierwszą książką, którą wydano w Polsce.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

BONY PREZENTOWE - PRAKTYCZNY PRZEWODNIK - aktualizacja 2020!

źródło: google Na myśl o prezentach robi Ci się słabo? Czy bony prezentowe to idealne rozwiązanie Twojego problemu? Są neutralnym prezentem dla każdego, na dodatek na każdą kieszeń i każdą okazję, ale UWAGA! Bony znajdujące się w ofercie księgarń, działających na polskim rynku, mają różne formy, różne wartości i różnią się sposobem zakupu oraz użycia! O wszystkich PUŁAPKACH bonów prezentowych przeczytacie w tym poście.

Tatuażysta z Auschwitz - Heather Morris

Wydawnictwo Marginesy „Tatuażysta z Auschwitz „to kolejna pozycja, po którą zdecydowałam się sięgnąć a potem opisać na blogu.  Przyznam się Wam szczerze, że długo zastanawiałam się czy warto tej książce poświęcić czas. Od jakiegoś czasu panuje moda na książki typu prawdziwe historie. Nie tylko za granicą, ale także i w Polsce.

Jeszcze się kiedyś spotkamy - Magdalena Witkiewicz

  O Magdalenie Witkiewicz usłyszałam już na samym początku prowadzenia bloga. Moja droga do zapoznania się z twórczością Magdaleny Witkiewicz była długa i dosyć kręta. Pólka z napisem „Literatura obyczajowa” zwykle jest przeze mnie omijana. Po roku pandemii poczułam, że pora zbliżyć się do tej półeczki. Potrzebowałam książki, która pomoże mi się odprężyć po bardzo trudnym i stresującym roku w moim życiu zawodowym.