Przejdź do głównej zawartości

Mrok i mgła - Stefan Türschmid

Mrok i mgła to najnowsza książka Stefana Türschmida z wykształcenia polonisty, aktywnego opozycjonisty w czasach PRL, zapalonego miłośnika jazdy konnej i autora bardzo cenionej przeze mnie książki Cień lucyfera.

Czytając skrótowe opisy dotyczące fabuły Mroku i mgły wydawało mi się, że będzie to książka o brutalnym systemie indoktrynacji ludzi w Kraju Rad w okresie wielkiej czystki. Ku mojemu zaskoczeniu Mrok i mgła okazała się powieścią utrzymaną w tonie powieści dla młodzieży z bardzo istotnym przesłaniem.

Historia życia głównej bohaterki jest kluczem do rozwiązania zagadki, jakim jest wiara w słuszność idei komunistycznej w Rosji. Autorowi udało się przedstawić i wyjaśnić, w jaki sposób Rosjanie uwierzyli w komunizm, pielęgnowali go i zaciekle bronili.
Historia Soni Buriaginy przeplata się z wypadkami na szczytach władzy. Czytając o Stalinie, jego rozkazach i sposobie patrzenia na Kraj Rad można łatwo zrozumieć tę zbrodniczą machinę, która zawzięcie pracowała przez tak wiele lat pochłaniając tak wiele ofiar.

Oprócz czytelnego objaśnienia młodemu pokoleniu historii Kraju Rad na przestrzeni dwudziestu lat. Stefan Türschmid wplata w fabułę mało znane szerszemu gronu odbiorców fakty dotyczące alianckiej pomocy dla komunistycznego sojusznika.

Mrok i mgła to doskonały portret i obraz stalinowskiej Rosji, gdzie życie jednostki nie było żadna wartością a nadrzędnym dobrem było dobro partii. To świetny opis ideologii, która w swoich utopijnych założeniach była nie do wykonania w realnym życiu, a to, co wyszło z prób wcielenia jej w życie zostało opisane prosto z mostu wraz z diabolicznym oddziaływaniem systemu na społeczeństwo.

Ponadto Stefan Türschmid zaskoczył mnie wprowadzeniem do fabuły uroczego wątku romantycznego z udziałem zachodniego wroga Kraju Rad, którego, jako czytelnik kompletnie się nie spodziewałam.

Mrok i mgła to świetna lektura dla osób, które nie pamiętają czasu socjalistycznego ustroju w Polsce, jego dobrodziejstw i wypaczeń. Mam nadzieję, że lektura tej książki pokaże czytelnikowi drogę odważnej ścieżki samodzielnego myślenia i wyciągania wniosków.



Stefan Türschmid- z wykształcenia polonista, działacz opozycji w okresie PRL, autor książek: Cień Lucyfera, Olimpiada zabójców, Mrok i mgła.

Komentarze

  1. Książka ta zbiera same dobre recenzje. Chętnie ją przeczytam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Momentami czułam się jakbym wracała do "Moskiewskiej Sagi" Wasilija Aksionowa, ale zdecydowanie "Mrok i mgła" to łagodniejsza wersja opisu tamtych czasów.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

BONY PREZENTOWE - PRAKTYCZNY PRZEWODNIK - aktualizacja 2020!

źródło: google Na myśl o prezentach robi Ci się słabo? Czy bony prezentowe to idealne rozwiązanie Twojego problemu? Są neutralnym prezentem dla każdego, na dodatek na każdą kieszeń i każdą okazję, ale UWAGA! Bony znajdujące się w ofercie księgarń, działających na polskim rynku, mają różne formy, różne wartości i różnią się sposobem zakupu oraz użycia! O wszystkich PUŁAPKACH bonów prezentowych przeczytacie w tym poście.

Tatuażysta z Auschwitz - Heather Morris

Wydawnictwo Marginesy „Tatuażysta z Auschwitz „to kolejna pozycja, po którą zdecydowałam się sięgnąć a potem opisać na blogu.  Przyznam się Wam szczerze, że długo zastanawiałam się czy warto tej książce poświęcić czas. Od jakiegoś czasu panuje moda na książki typu prawdziwe historie. Nie tylko za granicą, ale także i w Polsce.

Jeszcze się kiedyś spotkamy - Magdalena Witkiewicz

  O Magdalenie Witkiewicz usłyszałam już na samym początku prowadzenia bloga. Moja droga do zapoznania się z twórczością Magdaleny Witkiewicz była długa i dosyć kręta. Pólka z napisem „Literatura obyczajowa” zwykle jest przeze mnie omijana. Po roku pandemii poczułam, że pora zbliżyć się do tej półeczki. Potrzebowałam książki, która pomoże mi się odprężyć po bardzo trudnym i stresującym roku w moim życiu zawodowym.