Przejdź do głównej zawartości

Koronkowa robota - Pierre Lemaitre

Koronkowa robota Pierre’a Lemaitre’a jest chronologicznie pierwszą z trzech części o przygodach komisarza Camille’a Verhoeven’a. To w tej historii mają początek wszystkie ważne watki poruszane w kolejnych odsłonach o życiu francuskiego policjanta.

Komisarz bada sprawę wyjątkowo brutalnego zabójstwa dwóch młodych kobiet. Mimo, ze jest człowiekiem silnym i odpornym psychicznie ta zbrodnia pozostanie w pamięci Verhoeven’a na długi czas 


Zabójca jest człowiekiem sprytnym, umiejącym właściwie kreować wyobrażenie o swojej osobie. Na domiar złego informacje o śledztwie wyciekają do prasy, co w cale nie ułatwia komisarzowi zadania.

Finezja z jaką Lemaitre zbudował i opisał zbrodnię jest imponująca. Choć należałoby zastanowić się czy słowo „finezja” jest tutaj najwłaściwszym określeniem. Autor umiejętnie buduje napięcie oraz więź czytelnika z komisarzem, dając czytelnikowi poczucie współpracy z zespołem francuskich śledczych.

Książka ma również swoje zaskakujące zwroty akcji, co nadaje fabule jeszcze większego dramatyzmu. Szkoda tylko, że polski czytelnik, który najpierw otrzymał dalsze części o przygodach komisarza domyśla się już pewnych faktów i nie wszystkie szczegóły zawarte w Koronkowej robocie będą dla niego zaskoczeniem.

Koronkowa robota to mistrzostwo budowania intelektualnej intrygi kryminalnej. Jej kunszt nie polega tylko na zagmatwanej zbrodni, ale i na inteligentnym odwołaniu się do szerokiego zakresu wiedzy czytelnika. Lemaitre w swoją intrygę po mistrzowsku wplata  sceny i obrazy znane nam z klasyki literatury kryminalnej. Niby wszystko jest znane, ale czyta się o tym, jak o czymś świeżym i bardzo intrygującym.

Ta historia pozostaje w pamięci czytelnika na długi okres czasu, wzbudzając w czytającym całą gamę uczuć i wrażeń. Ponadto autor po raz kolejny udowadnia, że nadane mu zaszczytne tytuły „mistrza kryminału” i temu podobne, są jak najbardziej uzasadnione.

Niestety, po raz kolejny opis na okładce zdradza zbyt wiele. Mam nadzieję, że może wreszcie, ktoś zacznie myśleć i tworzyć naprawdę intrygujące opisy powieści kryminalnych, bez streszczeń.



Pierre Lemaitre – francuski pisarz i scenarzysta. Autor takich książek jak: Alex, Do zobaczenia w zaświatach, Ofiara, Suknia ślubna, Zakładnik, Koronkowa robota.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

BONY PREZENTOWE - PRAKTYCZNY PRZEWODNIK - aktualizacja 2020!

źródło: google Na myśl o prezentach robi Ci się słabo? Czy bony prezentowe to idealne rozwiązanie Twojego problemu? Są neutralnym prezentem dla każdego, na dodatek na każdą kieszeń i każdą okazję, ale UWAGA! Bony znajdujące się w ofercie księgarń, działających na polskim rynku, mają różne formy, różne wartości i różnią się sposobem zakupu oraz użycia! O wszystkich PUŁAPKACH bonów prezentowych przeczytacie w tym poście.

Tatuażysta z Auschwitz - Heather Morris

Wydawnictwo Marginesy „Tatuażysta z Auschwitz „to kolejna pozycja, po którą zdecydowałam się sięgnąć a potem opisać na blogu.  Przyznam się Wam szczerze, że długo zastanawiałam się czy warto tej książce poświęcić czas. Od jakiegoś czasu panuje moda na książki typu prawdziwe historie. Nie tylko za granicą, ale także i w Polsce.

Jeszcze się kiedyś spotkamy - Magdalena Witkiewicz

  O Magdalenie Witkiewicz usłyszałam już na samym początku prowadzenia bloga. Moja droga do zapoznania się z twórczością Magdaleny Witkiewicz była długa i dosyć kręta. Pólka z napisem „Literatura obyczajowa” zwykle jest przeze mnie omijana. Po roku pandemii poczułam, że pora zbliżyć się do tej półeczki. Potrzebowałam książki, która pomoże mi się odprężyć po bardzo trudnym i stresującym roku w moim życiu zawodowym.