Przejdź do głównej zawartości

#prawdziweobliczeraju : Miłość na Bali - Tanya Valko

Miłość na Bali to kolejna po Okruchach życia, część Azjatyckiej Sagi autorstwa Tanyi Valko. Autorka zdążyła nas już wcześniej zapoznać z dwiema najważniejszymi bohaterkami Miłości na Bali- Dorotą i Marysią. Tym razem poznajemy ich dalsze losy na indonezyjskiej ziemi.

Marysia dzieli swoje życie z Karimem i stara się znaleźć dla siebie jakieś zajęcie. Dorota zachwycona widokami i atmosferą Bali, w wyniku sprzyjających okoliczności, dostaje tam pracę i może korzystać z życia. Jej były mąż stara się poukładać sobie życie na nowo. Zarówno to zawodowe jak i osobiste. Najgorzej zmiany znosi najmłodszy w rodzinie Adaś, czemu daje wyraz swoim zachowaniem, wpędzając  tym w kłopoty i siebie, i rodziców.

Życie w Indonezji kosztuje, a Polakom bez znajomości realiów i języka trudno znaleźć tam pracę. Podobnie jest z poruszaniem się w gąszczu formalności. Korupcja w tym kraju zatacza szerokie kręgi. Bez gotówki i wpływów trudno cokolwiek załatwić. Gdyby nie pomocne dłonie ludzi, którzy znają tamtejsze realia od podszewki, bohaterowie  Azjatyckiej sagi nie daliby sobie rady.

Miłość na Bali to pełnokrwista, przepełniona realizmem opowieść o życiu człowieka ze świata zachodu w kompletnie innej rzeczywistości. Wszyscy bohaterowie, co do jednego, muszą zmierzyć się, z na pozór tylko łatwym życiem w tym rejonie świata. Z całą mocą muszą przystosować się do innej mentalności i postrzegania świata. W natłoku trosk i problemów, niedogodności klimatu równikowego wydają się najmniejszym problemem.

Po raz kolejny podziwiam Dorotę i Marysię za ufność wobec świata i ludzi. Te dwie, tak różne od siebie kobiety, wciąż pozytywnie i z nadzieją angażują się w kontakty ze światem. Po raz kolejny okazuje się, że Polacy znajdą się wszędzie. Inna rzecz jak się zachowują.

Historie ludzi opisane w książce są dowodem na to, że często podążając za złudnym marzeniem o raju, w tym przypadku Bali, zatracamy poczucie rzeczywistości. Bez względu na to, gdzie jesteśmy, nawet jeśli wszystko idzie jak z płatka, należy myśleć o tym, co będzie, kiedy nasza dobra passa się skończy.

Miłość na Bali  to w gruncie rzeczy opowieść o życiu bez fikcji. Prawdziwych kolejach losu i o tym, że po burzy wychodzi słońce, ale nawet wtedy trzeba twardo stąpać po ziemi i mierzyć siły na zamiary, Raj rajem, ale rozsądek musi pozostać na swoim miejscu.

W kolejnej książce Tanyi Valko odnajdziemy przygodę, miłość, wątek kryminalny i kawał prawdziwego życia. Na dokładkę mamy tu, piękne widoki, rajską wyspę i odmienna kulturę. A wszystko to na jednej, malej wyspie Bali.


Bardzo dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka za przekazanie egzemplarza książki do recenzji.


Tanya Valko – z wykształcenia arabistka, zakochana w Krajach Orientu. W swoim pisarskim dorobku ma następujące tytuły: Libia od kuchni, Życie codzienne w Trypolisie, Sahara - ocean ciszy, Arabska żona, Arabska córka, Arabska krew, Arabska księżniczka, Okruchy raju, Miłość na Bali. Napisała powieść o problemach średniego wieku:  Zrób mnie młodszą, zrób mnie piękną oraz książki zainspirowane zdrowym stylem życia : Dość odchudzania – czas na dietę, Nowoczesna książka kucharska i Odchudzająca książka kucharska.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

BONY PREZENTOWE - PRAKTYCZNY PRZEWODNIK - aktualizacja 2020!

źródło: google Na myśl o prezentach robi Ci się słabo? Czy bony prezentowe to idealne rozwiązanie Twojego problemu? Są neutralnym prezentem dla każdego, na dodatek na każdą kieszeń i każdą okazję, ale UWAGA! Bony znajdujące się w ofercie księgarń, działających na polskim rynku, mają różne formy, różne wartości i różnią się sposobem zakupu oraz użycia! O wszystkich PUŁAPKACH bonów prezentowych przeczytacie w tym poście.

Tatuażysta z Auschwitz - Heather Morris

Wydawnictwo Marginesy „Tatuażysta z Auschwitz „to kolejna pozycja, po którą zdecydowałam się sięgnąć a potem opisać na blogu.  Przyznam się Wam szczerze, że długo zastanawiałam się czy warto tej książce poświęcić czas. Od jakiegoś czasu panuje moda na książki typu prawdziwe historie. Nie tylko za granicą, ale także i w Polsce.

Jeszcze się kiedyś spotkamy - Magdalena Witkiewicz

  O Magdalenie Witkiewicz usłyszałam już na samym początku prowadzenia bloga. Moja droga do zapoznania się z twórczością Magdaleny Witkiewicz była długa i dosyć kręta. Pólka z napisem „Literatura obyczajowa” zwykle jest przeze mnie omijana. Po roku pandemii poczułam, że pora zbliżyć się do tej półeczki. Potrzebowałam książki, która pomoże mi się odprężyć po bardzo trudnym i stresującym roku w moim życiu zawodowym.