Przejdź do głównej zawartości

Tysiąc drzewek pomarańczowych - Kathryn Harrison

źródło: Marginesy
Historia napisana z rozmachem i co ważne, z dużą znajomością tematu. 


Książka jest świetnym źródłem informacji o życiu w siedemnastowiecznej Hiszpanii, gdzie szalała rewolucja religijna, a macki straszliwej Inkwizycji sięgały dosłownie wszędzie.

Autorka z wielką pasją wplotła w fabułę losy dwóch dziewcząt urodzonych dokładnie tego samego dnia. Dziewcząt, które różni wszystko – pochodzenie, wykształcenie oraz to jaki los został im wyznaczony.

Mowa o Marie Louise d'Orléans, na okładce nazwanej Marie Louise de Bourbon. Dlaczego nazywam ją inaczej? Po prostu uściślam. Była Marią Ludwiką z Burbonów, ale przysługiwał jej też tytuł d’Orléans z racji tego, że była córką księcia Orleanu. Była też bratanicą Króla Słońce. Tytułowe drzewka pomarańczowe były jedną tych rzeczy, za którymi tęskniła już jako królowa Hiszpanii.

Czasy, w których przyszło żyć królowej i drugiej bohaterce książki Francisce de Luarca, były bardzo niebezpieczne i należą do jednych z najtrudniejszych okresów w historii Hiszpanii. Dowodem na to są losy wspomnianej wcześniej Francisce, córki hodowcy jedwabników, która zostaje osadzona w więzieniu za miłość do człowieka duchownego stanu. 

Jednak i królowa nie wiedzie szczęśliwego życia. Jej małżeństwo nie jest szczęśliwe, a jej życie kończy przedwczesna śmierć, której przyczyny pozostają niejasne do dziś. Obie bohaterki, choć tak od siebie różne, to kobiety ciężko doświadczone przez los, które pragnęły miłości, a dostały od losu jedynie ból i cierpienie. 

Warto zagłębić się w tę niespiesznie płynąca opowieść, by nie tylko wzruszyć się i zadumać nad losem kobiet sprzed wielu stuleci, ale też by poszerzyć nieco wiedzę na temat kraju, który dziś kojarzy nam się ta lekko i przyjemnie.



Kathryn Harrison- amerykańska pisarka.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

BONY PREZENTOWE - PRAKTYCZNY PRZEWODNIK - aktualizacja 2020!

źródło: google Na myśl o prezentach robi Ci się słabo? Czy bony prezentowe to idealne rozwiązanie Twojego problemu? Są neutralnym prezentem dla każdego, na dodatek na każdą kieszeń i każdą okazję, ale UWAGA! Bony znajdujące się w ofercie księgarń, działających na polskim rynku, mają różne formy, różne wartości i różnią się sposobem zakupu oraz użycia! O wszystkich PUŁAPKACH bonów prezentowych przeczytacie w tym poście.

Tatuażysta z Auschwitz - Heather Morris

Wydawnictwo Marginesy „Tatuażysta z Auschwitz „to kolejna pozycja, po którą zdecydowałam się sięgnąć a potem opisać na blogu.  Przyznam się Wam szczerze, że długo zastanawiałam się czy warto tej książce poświęcić czas. Od jakiegoś czasu panuje moda na książki typu prawdziwe historie. Nie tylko za granicą, ale także i w Polsce.

Jeszcze się kiedyś spotkamy - Magdalena Witkiewicz

  O Magdalenie Witkiewicz usłyszałam już na samym początku prowadzenia bloga. Moja droga do zapoznania się z twórczością Magdaleny Witkiewicz była długa i dosyć kręta. Pólka z napisem „Literatura obyczajowa” zwykle jest przeze mnie omijana. Po roku pandemii poczułam, że pora zbliżyć się do tej półeczki. Potrzebowałam książki, która pomoże mi się odprężyć po bardzo trudnym i stresującym roku w moim życiu zawodowym.