Przejdź do głównej zawartości

Sny wojenne - Marek Harny

źródło: Prószyński i S-ka
Sny wojenne to z pozoru prosta i wydawać by się mogło, bardzo łatwa do przyswojenia lektura.

W rzeczywistości, to historia poruszająca temat walki dobra ze złem.  Opowieść o ludzkich dramatach i wyborach, które nigdy nie będą tylko dobre lub tylko złe. 

To także powrót do mrocznych i skomplikowanych czasów okresu II Wojny Światowej, który, mimo upływu lat, jest wciąż bardzo żywy w naszej zbiorowej pamięci.

Inspiracją dla powieści była historia życia oraz postać Heinricha Hamanna, gestapowca, człowieka, który mimo swoich czynów w trakcie okupacji, długo czekał na postawienie przed sądem.


Historia Magdy, młodej studentki, przekonanej o tym, że jest córką zbrodniarza wojennego, jest powieścią o złożoności ludzkiego losu. O tym, że nie wszystko zależy od nas samych. Poza naszymi staraniami i pragnieniami, są jeszcze rzeczy i sprawy, na które nie mamy żadnego wpływu, choć ze wszystkich sił staramy się mieć taką siłę.

Magda jest zagubiona, samotna i pełna gniewie. Nie wie czym jest szczęśliwe dzieciństwo. Choć nikt nigdy nie powiedział jej otwarcie, dlaczego jest ignorowana i poniżana.  To ona sama wie nie tylko, że jest córką kobiety, która uciekła za granicę, ale też zdaje sobie sprawę, że jest „kłopotem”.

Z biegiem lat w głowie Magdy jest coraz więcej pytań, na które nie zna odpowiedzi. Spotkanie z pewnym prokuratorem,  rozpoczyna serię zdarzeń, które na zawsze odcisną znaki na życiu, duszy i umyśle Magdy.

Sny wojenne to frapująca opowieść o naszych wyborach, pragnieniach i lękach. O naszej historii, która nieraz brutalnie mieszała się w nasze życie, powodując w nim chaos i pustkę.

Czy można pogodzić się z przeszłością? Czy winny naszych matek i ojców są także naszymi grzechami? Czy przebaczenie naprawdę istnieje? Przeczytajcie Sny wojenne, a przekonacie się sami.



Bardzo dziękuje Wydawnictwu Prószyński i S-ka za egzemplarz książki do recenzji.




Marek Harny – dziennikarz, autor między innymi powieści: "Wolontariuszka" ,"Pismak", "W imię zasad" .


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

BONY PREZENTOWE - PRAKTYCZNY PRZEWODNIK - aktualizacja 2020!

źródło: google Na myśl o prezentach robi Ci się słabo? Czy bony prezentowe to idealne rozwiązanie Twojego problemu? Są neutralnym prezentem dla każdego, na dodatek na każdą kieszeń i każdą okazję, ale UWAGA! Bony znajdujące się w ofercie księgarń, działających na polskim rynku, mają różne formy, różne wartości i różnią się sposobem zakupu oraz użycia! O wszystkich PUŁAPKACH bonów prezentowych przeczytacie w tym poście.

Tatuażysta z Auschwitz - Heather Morris

Wydawnictwo Marginesy „Tatuażysta z Auschwitz „to kolejna pozycja, po którą zdecydowałam się sięgnąć a potem opisać na blogu.  Przyznam się Wam szczerze, że długo zastanawiałam się czy warto tej książce poświęcić czas. Od jakiegoś czasu panuje moda na książki typu prawdziwe historie. Nie tylko za granicą, ale także i w Polsce.

Jeszcze się kiedyś spotkamy - Magdalena Witkiewicz

  O Magdalenie Witkiewicz usłyszałam już na samym początku prowadzenia bloga. Moja droga do zapoznania się z twórczością Magdaleny Witkiewicz była długa i dosyć kręta. Pólka z napisem „Literatura obyczajowa” zwykle jest przeze mnie omijana. Po roku pandemii poczułam, że pora zbliżyć się do tej półeczki. Potrzebowałam książki, która pomoże mi się odprężyć po bardzo trudnym i stresującym roku w moim życiu zawodowym.