25 sierpnia 2016

O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek - Asia Olejarczyk

źródło:Wydawnictwo Dreams
O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek to bardzo interesująca propozycja dla rodziców kilkulatków. 

Autorka książki - Asia Olejarczyk - w przystępny i bardzo przyjazny sposób porusza tematy związane z miłością, okazywaniem uczuć, seksualnością człowieka oraz różnicami pomiędzy kobietami i mężczyznami.Podoba mi się lekkość z jaką autorka podejmuje powyższe tematy. Jej najnowsza książka jest dla mnie pozycją wręcz skrojoną na moje aktualne, rodzicielskie potrzeby.

O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek to książka stworzona na miarę naszych czasów. W prosty i łatwy dla dziecka sposób, tłumaczy różnice anatomiczne pomiędzy płciami, jednocześnie pokazując dziecku i wyjaśniając społeczne niuanse odnoszące do obu płci. 

źródło: Domowa Księgarnia
Bynajmniej nie jest to książka namawiająca do uczenia dzieci szeroko pojętego feminizmu, czy jak niektórzy mawiają – gender. Ta książeczka pozwala dziecku oswoić się z tym, z czym spotka się w kontaktach z innymi ludźmi. Nie wpycha w schematy myślowe. Wręcz przeciwnie – uczy otwartości, oswaja wolność wyboru i różnorodność. Pokazuje świat takim, jakim jest.

Z drugiej strony, w sferze poświęconej okazywaniu uczuć ułatwia rodzicowi poruszenie z dzieckiem tematu pedofilii w najbardziej prosty i klarowny sposób tak, by bez używania skomplikowanej terminologii, uwrażliwić dziecko na problem molestowania nieletnich.
źródło: Domowa Księgarnia

Część poświęcona odwiecznemu problemowi „Skąd się biorą dzieci?”, została napisana wprost fantastycznie. Prosto, jasno i zgodnie z prawdą. Moje kilkuletnie dziecko, dzięki ilustracjom i krótkim opisom, szybko pojęło tę skomplikowaną zagadkę. Bez zawstydzenia i zakłopotania, zarówno z jego, jak i naszej rodzicielskiej strony.
źródło: Domowa Księgarnia

Reasumując, polecam tę książkę wszystkim rodzicom kilkulatków, którzy chcą wyjaśnić swoim pociechom kwestie płci, seksualności i uczuć. Ja jestem zachwycona prostotą i celnością tej książki.Bardzo dziękuję Wydawnictwu Dreams za  egzemplarz książki do recenzji.
Asia Olejarczyk – autorka książek dla dzieci.

6 komentarzy:

 1. Wydaje się ciekawa :) polecę rodzeństwu, kiedy nie będą wiedzieć jak wyjaśnić dzieciom pewne kwestie ;)
  Pozdrawiam,
  Reading-mylove :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawe, czy Twoje rodzeństwo też uzna, że to fajna książka :)

   Usuń
 2. Pamiętam jeszcze z czasów własnego "dojrzewania" serię "O dziewczętach dla dziewcząt". O chłopcach też chyba było, ale siłą rzeczy mniej mnie na dany moment interesowało. Teraz jako matka "prawie nastolatka" z chęcią dostarczyłabym potomstwu coś takiego. Czy wersja dla dzieci starszych też jest?
  Pozdrawiam,
  Karolina

  OdpowiedzUsuń
 3. Pani Karolino,
  Znajomi podtykali swoim dorastającym dzieciom "Seks. Nieocenzurowany przewodnik po twoim ciele, seksualności i bezpieczeństwie"
  Nikol Hasler. Sama nie miałam jej w rękach, więc nie ręczę, że akurat ta pozycja będzie idealna dla Pani dziecka. Ale proszę zwrócić na nią uwagę, a nuż to jest to, czego Pani szuka/
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. O ciekawa pozycja - do odnotowania i zakupienia! Dziękuję za podzielenie się.
  I cieszy mnie, że piszą o tym, że dziewczynki mogą bawić się tym, czym chcą. Niby oczywiste, ale podział na róż i błękit zaczyna się tak wcześnie, nawet w głowach samych dzieci...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też to cieszy. I cieszy również fakt, że poruszono w książce kwestie "złego dotyku".

   Usuń