24 listopada 2019

Olga Tokarczuk Laureatką Literackiej Nagrody Nobla za rok 2018!

źródło: Wydawnictwo Literackie/fot. Jacek Kołodziejski
Laureatka Literackiej Nagrody Nobla szturmem zdobywa serca czytelników na całym świecie.

Nad Wisłą jej powieści cieszą się uznaniem czytelników o najbardziej wysublimowanych gustach literackich od przeszło dwóch dziesięcioleci.


Po ogłoszeniu werdyktu szwedzkiej akademii, zapanowała „moda na Tokarczuk”. Teraz w dobrym tonie jest czytać powieści pisarki. Mistrzyni słowa dotarła do powszechnej świadomości.

Zagraniczna publika dopiero odkrywa prozę Tokarczuk. Ukraińcy cenią jej powieści za przywracanie do zbiorowej pamięci faktów z naszej wspólnej historii. Czesi poważają autorkę za śmiałość w wygłaszaniu poglądów. Utwory prozaiczki zaskarbiły sobie również duże uznanie wśród anglojęzycznych miłośników książek.

Utwory literackie, które wychodzą spod pióra naszej Noblistki to historie niebanalne, wielowątkowe, przepełnione poetyzmem. W swoich dziełach prozatorka nawiązuje do mało znanych lub zapomnianych faktów z dziejów naszego kraju. Spisywane przez nią fakty i mity pokazują nas jako społeczeństwo w szerokim kontekście. Porusza najczulsze struny naszych dusz. Pisarstwo autorki „Biegunów” czy „Ksiąg Jakubowych” jest tak samo mocne i wyraziste jak sama autorka oraz głoszone przez nią poglądy. 

Z pewnością powieści polskiej Noblistki to literatura z najwyższej półki. Olga Tokarczuk w swoich książkach dużo miejsca poświęca przemyśleniom natury filozoficznej. Jednak są one spisane w sposób prosty i przystępna dla odbiorcy. Co nie zmienia faktu, że trzeba je czytać z należytą uwagą. Być może dlatego proza Tokarczuk przez części osób uznawana jest za trudną.

Nie da się ukryć, że niełatwo jest zakwalifikować utwory pisarki do konkretnego gatunku literackiego. Jej dorobek wymyka się wszelkim regułom. Dzieła Tokarczuk są jednocześnie pełne realizmu a z drugiej strony mają w sobie ogromny ładunek metafizyczny.  
U autorki nie ma miejsca na słowną improwizację. W trakcie lektury wyraźnie można zauważyć, że każde zdanie jest przemyślane. Słowa są idealnie wkomponowane w tekst. 
Zapewne to połączenie jest kluczem do sukcesu. Złączona ze sobą głęboka refleksja nad światem i dbałość o język sprawiają, że twórczość pisarki równocześnie bardzo cieszy, daje do myślenia. I zachwyca czytelników nie tylko w Polsce, ale i za granicą.

Jej twórczość zmusza nas do refleksji, konfrontacji z własnymi poglądami. W książkach Olgi Tokarczuk znajdziemy nie tylko głębokie przemyślenia filozoficzne, ale również odniesienia do nas samych jako społeczeństwa. Pisze o tym, co kochamy, co nas boli, o tym, o czym nie chcemy pamiętać. Szczególnie nagrodzone Noblem „Księgi Jakubowe” przypominają nam nieznane lub już zapomniane fakty z naszej historii. Swoimi publikacjami zachęca do zastanowienia się nad kondycją polskiego społeczeństwa. Przypomina nam o tym, czego nie chcemy pamiętać.  Poza tym wzbudza emocje. Bardzo silne uczucia, które aż zaskakują swoją intensywnością. Nie wszyscy zgadzają się z zawartymi w jej książkach ocenami. Dla jednych jest zbyt radykalna, dla innych doskonała i śmiała w przekazywaniu swoich poglądów. Jednak wszyscy zgadzają się co do tego, że proza pisarki jest przy tym bardzo subtelna i pełna wdzięku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz