13 października 2014

MAŁŻEŃSTWO WE TROJE - Eric- Emmanuel Schmitt

Książka francuskiego pisarza jest ciekawym studium nad ludzkimi uczuciami. Choć dla mnie zabrakło przysłowiowej kropki nad „i”. Ale po kolei. 

Na okładce książki Schmitt’a znajduje się błędna informacja, że w naszych rękach mamy powieść  Na publikację składa się  pięć opowiadań. Każde z nich opowiada historię człowieka  w innym wieku, z innej warstwy społeczeństwa, w innym momencie jego życia.


Znajdziemy tu między innymi wątek gejowski, motyw otrzymania pokaźnego spadku czy nawiązanie do kwestii zagłady Żydów. Mnie najbardziej przypadło do gustu opowiadanie poruszające kwestię radzenia sobie z żałobą po czyjejś śmierci. Podobał mi się opis procesu rodzenia się w nas złość na czyjeś odejście, prowadzącej do nienawiści, a nawet szaleństwa.  Autor ustami swoich bohaterów stara się pokazać, jak łatwo przekroczyć tę cienką linię między nienawiścią a opętaniem. Stara się przekazać czytelnikowi, że są jednostki silne, które są w stanie resztkami umysłu powstrzymać swoją nienawiść i zawrócić z permanentnej ścieżki zła na dobrą drogę. A dobrym uczynkiem są nawet zdolne zmazać wcześniejsze złe występki. Jednak na tym koniec.

W pozostałych historiach zabrakło mi głębi lub dopełnienia. Historia Jean’a i Laurent’a zakrawa na romansik rodem z książek dla naiwnych panienek z pensji, które marzą o szczęśliwym życiu i dobrym mężu.  Dialogi wplecione zaś w życie żony Mozarta wydają się fantazją autora, właściwie nie wiem, jaka jest puenta tego opowiadania.

Najciekawszym elementem książki wydał mi się dziennik pisarza dołączony do tego zbioru opowiadań. Wtedy zrozumiałam, co być może autor chciał zawrzeć na kartach swojej książki. Szkoda tylko, że lepiej nie wplótł tego w swoje opowiadania.


Eric- Emmanuel Schmitt – jeden z najpopularniejszych obecnie francuskich pisarzy poza granicami Francji. Z wykształcenia jest filozofem. Pisze także sztuki teatralne. Spod jego ręki wyszły między innymi takie pozycje jak: Oskar i Pani Róża, Pan Ibrahim i  kwiaty Koranu, Trucicielka i inne historie, Kobieta w lustrze.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz