21 grudnia 2014

KRÓLOWA. Nieznana historia Elżbiety Bowes-Lyon - Lady Colin Campbell

Brytyjska Rodzina Królewska była już tak szeroko omawiana w tak wielu pozycjach, że wydaje się, iż nie można o niej przeczytać już nic interesującego. Błąd. 

Autorka  dzieli się z czytelnikiem faktami o życiu Królowej Matki. Wplatając w fakty i daty ploteczki z wyższych sfer, które czerpała dzięki swojej pozycji społecznej oraz rodzinnej, od bezpośredniego otoczenia żony króla Jerzego VI, czyni tę książkę barwniejszą i nadaje jej „smaczku”.  Lady Campbell zadała sobie trud przeczytania zarchiwizowanych listów królewskich, co również rzuca ciekawe światło na postać Elżbiety.


Porusza w niej nie tylko kwestie związane z urodzeniem Elżbiety ale także dość sensacyjne informacje o charakterze jej małżeństwa z księciem Yorku, a co za tym idzie porusza sprawy związane z poczęciem Królowej Elżbiety II oraz jej siostry Małgorzaty Róży.

Odtwarza kobietę z krwi i kości. Ukazuje jej niełatwy charakter oraz zdolności do manipulacji otoczeniem.  Odkrywa przed czytającym słabe strony Elżbiety, jej ciemne występki względem króla Edwarda VIII. Dużo mówi o Wallis Simpson. Obala teorię, jakoby ta była hermafrodytą. Ujawnia nawet, że Wallis została zmuszona do małżeństwa z Edwardem VIII.  Cytując księżną Windsoru i osoby z nią zaprzyjaźnione, odtwarza stosunki pomiędzy obiema kobietami. Nakreśla czytelnikowi stosunki panujące w Rodzinie Królewskiej. Momentami można się poczuć tak jakby weszło się do Pałacu Buckingham tylnym wejściem.

I chyba pierwsza publikacja, w której znalazłam niepochlebne informacje o księżnej Dianie.

Książka ciekawa. Dobrze się ją czyta, mimo opisów rodowodów angielskiej arystokracji, nie można się przy niej nudzić. Polecam.


Colin Campbell- brytyjska dziennikarka i publicystka. Znana z wielu artykułów na temat  Brytyjskiej Rodziny Królewskiej. Autorka biografii  Księżnej Diany The Real Diana

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz