22 marca 2018

Kobieta, którą pokochał Marszałek. Opowieść o Oli Piłsudskiej - Katarzyna Droga

źródło: Wydawnictwo Znak
Katarzyna Droga wyznaczyła sobie bardzo trudne zadanie do wykonania. 

Nie dość, że chciała napisać książkę o kobiecie niebanalnej, bojowniczce o wolność, pierwszej damie i żonie człowieka, który już za życia został legendą, w jednym. To jeszcze, postanowiła losy tej kobiety, opisać w powieści, w takiej formie, by prawda historyczna współgrała z dialogami oraz emocjami.  Na dodatek wszystko to, musiało mieć wymiar emocjonalny na tyle wyważony, by nie dopuścić do zbytniego patosu w odniesieniu do głównej bohaterki oraz ludzi, którzy przemknęli przez jej życie.

Aleksandra Piłsudska, z domu Szczerbińska, była drugą żoną Józefa Piłsudskiego. Ich miłość to materiał na świetny filmowy romans. Miłość, która dopadła ich w trakcie walki o Polskę, była uczuciem, które właściwie nie powinno się zrodzić, ponieważ Józef był już ornaty. Jednak, ani to, ani trudy walki o niepodległość kraju nie były w stanie rozdzielić kochanków.

Miłość Aleksandry i Józefa przetrwała lata. Miała swoje lepsze i gorsze monumenty. Jednak to, co najważniejsze w tej powieści, to to, że autorce udało się pokazać, że Aleksandra Piłsudska nie była tylko „żoną przy mężu”. Jak na tamte czasy była wręcz kobietą o rewolucyjnych poglądach. Jako młoda osoba nie marzyła o księciu z bajki, ale o walce za kraj. Była bardzo oddane „sprawie”, podobnie jak jej przyszły mąż. 

Życie przyniosło jej wiele trosk, którym musiała podołać. Była twardą i mądrą kobietą, która nie załamywała rąk. Nawet dziś, wiele kobiet mogłoby uczuć się od niej wytrwałości i hartu ducha. Nigdy też nie marzyła o zaszczytach i byciu pierwszą damą. To, co przyniósł jej los było dla niej wielką niespodzianką.

 Podsumowując, książka Katarzyny Drogi to zajmująca lektura, która przywraca, choć na chwilę, naszej pamięci Aleksandrę Piłsudską – kobietę, odważną, niebanalną, o wielkiej odwadze, która z pokorą szła przez życie. 

 Autorce udało się uniknąć wielkiego patosu - jej bohaterka oraz historia jej życia zostały przedstawione w sposób subtelny i elegancki. Jednocześnie, ta książka przypomina nam kobietom, ile dla nas wywalczyły takie postaci jak Aleksandra Piłsudska oraz jej współczesne kobiety, które nie bały się walki. Mimo, że minęło już tyle lat od ich sukcesów, to mam wrażenie, że wciąż jest jeszcze tak wiele do zrobienia, tak wiele powodów do walki.Bardzo dziękuję Wydawnictwu Znak Literanova za egzemplarz książki do recenzji.PREMIERA KSIĄŻKI:
4.04. 2018
Katarzyna Droga – dziennikarka, redaktorka, autorka książek.

1 komentarz:

  1. Zdecydowanie się z Tobą zgadzam i uważam, że powinna to być lektura obowiązkowa dla każdego ;)
    Pozdrawiam
    KSIĘGOZBIÓR

    OdpowiedzUsuń