16 marca 2018

Radziwiłłowie. Burzliwe losy słynnego rodu - Witold Banach

źródło: Wydawnictwo Poznańskie
Lektura tej książki była dla mnie pewnego rodzaju powrotem do przeszłości. 

Jeszcze kilka lat temu czytałam, w dużej mierze, tylko książki o tematyce historycznej. Po założeniu bloga powróciły do moich łask książki takie, jak kryminały czy powieści obyczajowe.Książka, napisana przez Witolda Banacha – historyka, autora opowiadań science-fiction, to pozycja łącząca w sobie rzetelną wiedzę z ciekawym sposobem przekazywania informacji.

Ród Radziwiłłów był jednym z najpotężniejszych rodów dawnej Rzeczpospolitej. Członkowie tej szacownej familii pełnili ważne stanowiska u boku królów, zarządzali ogromnymi dobrami będącymi w posiadaniu rodziny. Jednak, jak o w każdej rodzinie, zdążały się, i u nich „czarne owce”. Sadyści, okrutnicy, zdrajcy, obłudnicy i tym podobni.
Jednak nie można zaprzeczyć temu, że członkowie rodu zapisali się na kartach historii Polski również czynami godnymi pochwały. 

Opowieść o Radziwiłłach, pióra Witolda Banacha, wprowadza nas nie tylko w świat wielkiej polityki, ogromnych pieniędzy oraz władzy, ale też w świat ludzi, którymi targały emocje i pragnienia, których nie ominęły nieszczęścia i szczęśliwe chwile.

Przyznam się szczerze, że dosłownie „połknęłam tę książkę. Choć, może wydawać się ona trudna i nudna, to wcale taka nie jest. Niejednokrotnie pozwoli zwykłemu czytelnikowi zajrzeć „do wnętrza” historii. Zrozumieć to, co stało się w przeszłości.

Witold Banach -  historyk, pisarz, regionalista, autor słuchowisk i opowiadań science-fiction.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz