6 kwietnia 2018

Baronówna. Na tropie Wandy Kronenberg -najgroźniejszej polskiej agentki. Śledztwo dziennikarskie - Michał Wójcik

źródło: Wydawnictwo Znak
Historia życia Wandy Kronenberg to materiał na doskonały scenariusz filmowy.

Pochodziła z żydowskiej rodziny, której przodkowie stworzyli finansowe imperium. Jej życie było krótkie, ale intensywne. Niestety ryzyko i wybory, jakich dokonała Wanda, okazały się dla niej tragiczne w skutkach.


Dziś, jest postacią właściwie zapomnianą. Jest figurą niejednoznaczną, osobą, która przebierała pozy, miała wiele twarzy, a tożsamość zmieniała niczym rękawiczki. 

Jej losy zaintrygowały Michała Wójcika, autora świetnych książek poświęconych bohaterom wojennych wydarzeń w Polsce.

Baronówna to doskonale napisany reportaż, który przykuwa uwagę czytelnika od początku, aż do samego końca. Autor starał się możliwie jak najdokładniej odtworzyć losy Wandy Kronenberg. Cieszę się, że wzbogacił swoją książkę o fragmenty poświęcone ludziom związanym z Wandą mniej lub bardziej bezpośrednio. Dzięki temu czytelnik może poznać lepiej sytuację w jakiej znalazła się nie tylko „Baronówna”.

Była z pochodzenia Żydówką, co pod okupacją niemiecką oznaczało dla niej pewną śmierć. Związana była z polskim podziemiem, została też zwerbowana jako agentka Gestapo. Czy donosiła wielu wywiadom? Czy robiła to na rozkaz? A może z osobistych pobudek?

Śledztwo dziennikarskie, jakie prowadził Michał Wójcik, zostało spisane w formie książki. W tej formie jest pasjonującą, wielowątkową historią o pięknej i inteligentnej kobiecie, o której możemy, dzięki książce dowiedzieć się więcej.

Autor nie tylko wciąga czytelnika w szpiegowską grę swojej bohaterki, ale też pokazuje jak powstaje rzetelny, pełnowymiarowy reportaż, który jest owocem ciężkiej reporterskiej roboty w najlepszym wydaniu.Bardzo dziękuję Wydawnictwu Znak Literanova za egzemplarz książki do recenzji.
Michał Wójcik – historyk i dziennikarz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz