10 kwietnia 2018

Maria Piłsudska. Zapomniana żona- Elżbieta Jodko-Kula

źródło: Prószyński i Ska
Józef Piłsudski to jedna z najważniejszych postaci najnowszych dziejów Polski. O jego poczynaniach politycznych napisano wiele, zarówno pozytywnie jak i mniej pochlebnie.


 O jego życiu uczuciowym mówi się mało, dlatego ta książka, dla niektórych, może okazać się sporym zaskoczeniem.

Życie Marszałka to nie tylko polityka, obfitowało ono w kilka ważnych związków.  Jego pierwszą żoną była Maria Juszkiewiczowa, którą poślubił w 1899 roku. Jego wybranka była z zawodu nauczycielką, a także działaczką Polskiej Partii Socjalistycznej.

Maria, bohaterka książki Elżbiety Jodko-Kuli, pochodziła z Wilna. Od dzieciństwa była osobą ciekawą świata. Jako dziewczynka z chęcią przysłuchiwała się dyskusjom toczonym w domu rodziców. Od czasów gimnazjalnych aktywnie uczestniczyła w działalności politycznej. Była bystra, pewna siebie i pełna ideałów.

Kiedy poznała Józefa Piłsudskiego była już mężatką. Jednak jej małżeństwo nie było udane. Bowiem oczekiwania Marii oraz jej męża, względem obowiązków żony, były zgoła odmienne. Józef Piłsudski zaś, był człowiek czynu, świadomym swoich poglądów. Był osobą, która po zesłaniu na Syberię przeszła już drogę od młodzieńczych ideałów do świadomych poglądów politycznych i społecznych.

Oboje byli sobą zafascynowani, akceptowali swoje wady i zalety. Piłsudski pokochał także córkę Marii z pierwszego małżeństwa. Nie jest jednak tajemnicą, że o względy Marii nie zabiegał tylko przyszły Naczelnik Państwa, ale i jego późniejszy wielki rywal – Roman Dmowski. Z kolei Piłsudski, podczas pobytu na zesłaniu, związany był z niejaką panną Leonardą…

Marii nie dane było zestarzeć się u boku Józefa. Piłsudski kochał bowiem żarliwie, lecz krótko. Każda z jego wielkich miłości była najpierw przez niego hołubiona, a następnie porzucana. Maria zajęła miejsce panny Leonardy, zaś miejsce Marii zajęła odważna i waleczna Aleksandra, która, po 1907 roku, stała się towarzyszką życia Józefa Piłsudskiego, i to ona, a nie Maria, była matką jego dzieci. 

Maria długo wierzyła, że mąż do niej wróci. Wiedziała, że ma powodzenie u kobiet, i że nie jedna z nich wodziła za nim oczami. Jednak była przekonana, że przysięga małżeńska będzie tym, co zatrzyma Józefa u jej boku. Stało się inaczej. A Maria żyła w samotności i zapomnieniu aż do swojej śmierci w 1921 roku.

Maria Piłsudska. Zapomniana żona to nie tylko historia miłości dwójki niebanalnych postaci, ale też opowieść o uczuciach, konwenansach i samotności. Historia Marii jest opowieścią, która uświadamia nam, jak bardzo ludzkie życie jest kruche, i jak łatwo je komuś zniszczyć.Bardzo dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka  za egzemplarz książki do recenzji.

Elżbieta Jodko-Kula – z wykształcenia pedagog. Od lat publikuje teksty dla dzieci i młodzieży. Autorka powieści dla dorosłych "Zdrady i powroty".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz