14 września 2017

Depesze - Michael Herr

źródło: Wydawnictwo Karakter
Wojna w Wietnamie jest jednym z najkrwawszych konfliktów, jaki wybuchł na świecie po zakończeniu II Wojny Światowej. W działania wojenne zaangażowały się między innymi Stany Zjednoczone, które poniosły w wojnie dotkliwe straty.

Michael Herr, był korespondentem wojennym w trakcie trwającego wiele lat konfliktu, przebywał w Wietnamie przez dwa lata, w latach 1967- 1969.


To, co tam zobaczył i czego doświadczył, zawarł w tekście, który w USA wydano już w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku, a w Polsce dopiero niespełna rok temu w książce pod tytułem Depesze.

Biorąc pod uwagę fakt, że USA i ZSRR stały po dwóch stronach barykady, jeśli chodzi o zaangażowanie w tę wojnę, a nasz kraj był wtedy „przyjacielem” Związku Radzieckiego, to sprawa tak późnego wydania jest jasna. Korzystając, więc z danej nam obecnie wolności, sięgnęłam po Depesze Michael‘a Herr‘a.

Po lekturze reportażu Herr’a mam ochotę krzyczeć, że wojna to g***o! Jego opowieść jest tak sugestywna i pełna plastycznych obrazów, że momentami miałam ochotę rzucać książką w kąt (a ściślej moim czytnikiem).

Herr, jak wielu korespondentów wojennych przebywających w trakcie wojny w Wietnamie, napatrzył się na cierpienie, bezsens i krwawe oblicze wojny oraz skoncentrowane tam okrucieństwo.  Mimo tego, co zobaczył, starał się zachować dystans do tego, co przyszło mu oglądać. Udało mu się oddać wszystkie cienie tego konfliktu oraz stosunki panujące w armii amerykańskiej, a także rolę i stosunek do korespondentów wojennych będących niejako „intruzami” w całym tym wojennym szambie.

Co ciekawe sam autor, jako dziennikarz, napisał niewiele, a jego Depesze są tekstem, który wyłamuje się trochę z ram reportażu, jaki znamy z definicji. Można wręcz użyć tutaj terminu opowieść z elementami reportażu. Jakkolwiek można spierać się o kształt tego tekstu, to jego wartość jest nie do przecenienia.

To, co składa się na te opowieść to historia niezwykle krwawego i brutalnego konfliktu opisana z dystansem, wieloznacznością, ciekawością i surrealizmem tego, co miało tam miejsce i stało się udziałem setek tysięcy amerykańskich żołnierzy.Michael Herr- amerykański dziennikarz, publicysta, korespondent wojenny.
</

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz