Przejdź do głównej zawartości

Depesze - Michael Herr

źródło: Wydawnictwo Karakter
Wojna w Wietnamie jest jednym z najkrwawszych konfliktów, jaki wybuchł na świecie po zakończeniu II Wojny Światowej. W działania wojenne zaangażowały się między innymi Stany Zjednoczone, które poniosły w wojnie dotkliwe straty.

Michael Herr, był korespondentem wojennym w trakcie trwającego wiele lat konfliktu, przebywał w Wietnamie przez dwa lata, w latach 1967- 1969.


To, co tam zobaczył i czego doświadczył, zawarł w tekście, który w USA wydano już w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku, a w Polsce dopiero niespełna rok temu w książce pod tytułem Depesze.

Biorąc pod uwagę fakt, że USA i ZSRR stały po dwóch stronach barykady, jeśli chodzi o zaangażowanie w tę wojnę, a nasz kraj był wtedy „przyjacielem” Związku Radzieckiego, to sprawa tak późnego wydania jest jasna. Korzystając, więc z danej nam obecnie wolności, sięgnęłam po Depesze Michael‘a Herr‘a.

Po lekturze reportażu Herr’a mam ochotę krzyczeć, że wojna to g***o! Jego opowieść jest tak sugestywna i pełna plastycznych obrazów, że momentami miałam ochotę rzucać książką w kąt (a ściślej moim czytnikiem).

Herr, jak wielu korespondentów wojennych przebywających w trakcie wojny w Wietnamie, napatrzył się na cierpienie, bezsens i krwawe oblicze wojny oraz skoncentrowane tam okrucieństwo.  Mimo tego, co zobaczył, starał się zachować dystans do tego, co przyszło mu oglądać. Udało mu się oddać wszystkie cienie tego konfliktu oraz stosunki panujące w armii amerykańskiej, a także rolę i stosunek do korespondentów wojennych będących niejako „intruzami” w całym tym wojennym szambie.

Co ciekawe sam autor, jako dziennikarz, napisał niewiele, a jego Depesze są tekstem, który wyłamuje się trochę z ram reportażu, jaki znamy z definicji. Można wręcz użyć tutaj terminu opowieść z elementami reportażu. Jakkolwiek można spierać się o kształt tego tekstu, to jego wartość jest nie do przecenienia.

To, co składa się na te opowieść to historia niezwykle krwawego i brutalnego konfliktu opisana z dystansem, wieloznacznością, ciekawością i surrealizmem tego, co miało tam miejsce i stało się udziałem setek tysięcy amerykańskich żołnierzy.



Michael Herr- amerykański dziennikarz, publicysta, korespondent wojenny.
</

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

BONY PREZENTOWE - PRAKTYCZNY PRZEWODNIK - aktualizacja 2020!

źródło: google Na myśl o prezentach robi Ci się słabo? Czy bony prezentowe to idealne rozwiązanie Twojego problemu? Są neutralnym prezentem dla każdego, na dodatek na każdą kieszeń i każdą okazję, ale UWAGA! Bony znajdujące się w ofercie księgarń, działających na polskim rynku, mają różne formy, różne wartości i różnią się sposobem zakupu oraz użycia! O wszystkich PUŁAPKACH bonów prezentowych przeczytacie w tym poście.

Tatuażysta z Auschwitz - Heather Morris

Wydawnictwo Marginesy „Tatuażysta z Auschwitz „to kolejna pozycja, po którą zdecydowałam się sięgnąć a potem opisać na blogu.  Przyznam się Wam szczerze, że długo zastanawiałam się czy warto tej książce poświęcić czas. Od jakiegoś czasu panuje moda na książki typu prawdziwe historie. Nie tylko za granicą, ale także i w Polsce.

Jeszcze się kiedyś spotkamy - Magdalena Witkiewicz

  O Magdalenie Witkiewicz usłyszałam już na samym początku prowadzenia bloga. Moja droga do zapoznania się z twórczością Magdaleny Witkiewicz była długa i dosyć kręta. Pólka z napisem „Literatura obyczajowa” zwykle jest przeze mnie omijana. Po roku pandemii poczułam, że pora zbliżyć się do tej półeczki. Potrzebowałam książki, która pomoże mi się odprężyć po bardzo trudnym i stresującym roku w moim życiu zawodowym.