25 września 2017

Tajemnica mirtowego pokoju - Wilkie Collins

źródło: Wydawnictwo MG
Wilkie Collins podbił moje serce powieścią Córki niczyje, która pozwoliła mi na niesamowitą podróż w czasie. Nie inaczej stało się z klejoną powieścią tego autora wydaną w Polsce.

Tajemnica mirtowego pokoju utwierdziła mnie w przekonaniu, że Wilkie Collins to niestety jeden z najbardziej niedocenianych pisarzy angielskich XIX wieku w Polsce.  W swojej ojczyźnie zdobył duże uznanie. W naszym kraju jest wciąż postacią znaną nielicznym czytelnikom.


Ta dopracowana w każdym calu powieść, jest niesamowicie wciągająca historią rodzinną, z wielką i tragiczną tajemnicą w tle. Przez cały czas trwania akcji zastanawiamy się nad tym, co takiego może znajdować się w tytułowym pokoju, że tajemnicze postaci starają się dotrzeć na teren posiadłości rodziny Treverton, by zdobyć przedmiot czy dokument będący źródłem lub potwierdzeniem owej tajemnicy.

Choć powieść powstała pond sto lat temu w czasach, kiedy powieść sensacyjna i detektywistyczna dopiero zaczynały się tworzyć, między innymi za sprawą autora tej książki, jest ona napisana z ogromną dokładnością. Każda zawiłość fabuły została przemyślana i obudowana tak, byśmy do samego końca czuli palącą ciekawość, która nie pozwali nam oderwać się od książki

Tajemnica mirtowego pokoju jest również doskonale sporządzonym żywym obrazem epoki, w której żył autor. Jego wnikliwe obserwacje dotyczące życia, różnic społecznych, codziennych czynności, czy wreszcie sposobów komunikacji, zostały barwnie opisane i wplecione w fabułę powieści. Dzięki temu, czytając dziś te książkę, czujemy się jak osoby przeniesione w czasie.

Po raz kolejny recenzując książkę tego autora wprost nie mogę nie wspomnieć o doskonałym tłumaczeniu tejże powieści. Bez ciężkiej pracy osoby tłumaczącej szalenie bogatą pod względem językowym książkę, ta powieść nie byłaby tak dobrze dostosowana do języka naszych czasów, a jednocześnie tak mocno oddająca ducha epoki wiktoriańskiej z całym ówczesnym tłem społecznym i obyczajowym.


Bardzo dziękuję Wydawnictwu MG za egzemplarz książki do recenzji.Wilkie Collins – dziewiętnastowieczny angielski pisarz i dramaturg.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz