19 stycznia 2018

Luksus - Milja Kaunisto

źródło: Prószyński i Ska
Muszę przyznać, że ta książka mnie zaskoczyła. Pozytywnie. Ma naprawdę duże szanse, by przebić się do młodego czytelnika ze starą historią. 

Zresztą nie tylko młodego. Każdego, kto ma ochotę na lekturę ciekawej, wielowątkowej i po prostu dobrej powieści historycznej.


Okres Wielkiej Rewolucji Francuskiej to jeden z najbardziej skomplikowanych i pogmatwanych okresów w dziejach francuskiego państwa. Jednak, dzięki ciekawie skonstruowanej fabule, z udziałem naprawdę wielowymiarowych postaci, czytelnik ma szansę zrozumieć ten krwawy i szalony okres w historii Francji.

Autorce udało się wpleść w fikcyjną fabułę, prawdziwe wydarzenia i prawdziwe postaci, zachowując przy tym prawdę historyczną. A co równie ważne, oddać realia tamtego okresu. Społeczne, obyczajowe oraz polityczne.

Trzeba mieć naprawdę duże umiejętności, by nie tylko przekazać skomplikowane procesy historyczne w jasny sposób, ale też obudować je ciekawymi, szczerymi do bólu postaciami, które żyją w tle tych wydarzeń. Lub biorą w nich udział.

Powieść aż lepi się od brudu, nie tylko tego z paryskich ulic tamtego okresu, ale też od brudu kłamstwa, obłudy, pazerności i nienawiści. Pozwala przenieść się w czasy terroru i niepewności jutra. Co równie ważne wykreowane przez autorkę postaci będą budzić w was jak najlepsze lub jak najgorsze uczucia.

Luksus to wciągająca powieść historyczna, która w doskonały sposób ukazuje marność ludzkiej natury. W tej historii życie styka się z ideami oraz najgorszymi i najlepszymi ludzkimi odruchami jednocześnie. Wychodzi z tego powieść, która ma szansę (zastąpić to złe słowo) - ujmę to inaczej - na równi współistnieć z Nędznikami Wiktora Hugo.

Niektórzy pewnie uznają to za herezję, ale trzeba mieć na uwadze fakt, że świat, ludzie, tym samym czytelnicy ewoluują, zmieniają się ich gusta. A Luksus ma szansę dotrzeć do współczesnego czytelnika szybciej i łatwiej niż powieść Hugo.Bardzo dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka za egzemplarz książki do recenzji.
Milja Kaunisto – pisarka i muzyk.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz