12 stycznia 2018

Więzienie i pokój. Saga moskiewska. Tom III - Wasilij Aksionow

źródło: Prószyński i S-ka
To już ostatni tom Sagi moskiewskiej pióra Wasilija Aksionowa. 

Więzienie i pokój to najbardziej zapadając a w pamięć część historii o rodzinie Gradowów.Mimo, że jest pełna bólu i okrucieństwa, jest też wzorem literackiego warsztatu, tak wprawnego i bogatego, by móc z taką mocą pisać o najczarniejszych zakamarkach ludzkiej duszy.

Zmiany przetaczające się przez Związek Radziecki, wielka historia krzywiąca losy prostych ludzi,  to barwne i interesujące tło dla kolejnego pokolenia rodziny Gradowów, któremu przychodzi się zmierzyć z życiem, rzeczywistością, historią i własnymi emocjami.

Więzienie i pokój to bodaj najokrutniejszy ze wszystkich tomów tej wielowątkowej i wspaniałej opowieści. To dowód na to, że człowiek jest jedynie maleńkim pionkiem w wielkiej maszynie dziejów. Świat pędzi do przodu, zmienia się i ewoluuje, a dobrze znani nam bohaterowie żyją, kochają, nienawidzą, zmieniają się, walczą o życie i miłość z całych swoich sił.

Choć to historia pełna smutku, brutalności i żalu, to ja-zachwycony sagą czytelnik – czuję wielki żal, że to już koniec. Smutny, ale i piękny jednocześnie koniec pełnokrwistej, do bólu realnej opowieści, której bohaterowie zostaną w mojej pamięci na zawsze.


Bardzo dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka  za egzemplarz książki do recenzji.Wasilij Aksionow - rosyjski pisarz i dramaturg.


2 komentarze:

  1. Znakomita powieść! Wracam do niej co jakiś czas! Całą "Moskiewską sagę" czytałam już chyba ze cztery razy! Jak również oglądałam serial, jest na YT.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I ja do niej wracam już drugi raz. Jednak, dla mnie, serial nie oddaje powieści, a jest jedynie "lukrowaną wersyjką" tej historii.

      Usuń