27 lutego 2018

Ogród Zuzanny - Justyna Bednarek, Jagna Kaczanowska

źródło: W.A.B.
Ogród Zuzanny to jedna z najlepszych powieści obyczajowych, jakie przyszło mi czytać ostatnimi czasy. Jeszcze przed premierą, proponowano mi zrecenzowanie tej powieści. Wtedy, uznałam, że mam kilka lepszych propozycji czytelniczych i to właśnie na nich się skupię.


Jednak po jakimś czasie przyszło olśnienie.  Dotarło do mnie, że jedną z autorek książki jest nie kto inny tylko Justyna Bednarek – autorka bestsellerowychprzygód skarpetek, książek adresowanych do najmłodszych, które zdobyły także moje rodzicielskie serce.


A skoro doceniam kunszt i umiejętności autorki, jako twórczyni literatury dziecięcej, postanowiłam przyjrzeć się bliżej jej propozycji dla dorosłych.

Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę. Historia rodziny Czapliczów, opleciona losami ich przyjaciół i znajomych, okazała się naprawdę godną uwagi lekturą. Nie jest to taka sobie zwykła historia o miłości. To coś więcej – to opowieść o prawdziwym życiu, spisana ładnym i starannym językiem, bez przesadnej egzaltacji i zbędnych ozdobników.

Mamy tu samotną matkę, szczęśliwą żonę, singielkę szukającą miłości, ekscentryczną starszą panią, bogatego biznesmena, czy prowincjonalnego proboszcza. Każde z nich idzie przez życie z innym bagażem doświadczeń, inaczej patrzy na świat, ale wszyscy są członkami jednej, małej społeczności. Razem stanowią grono ciekawych ludzi, którzy zostaną z Wami na dłużej.

Ogród Zuzanny to opowieść, przy której nie raz się uśmiechniecie. Autorkom udało się stworzyć prawdziwych bohaterów. Szczerych, zabawnych, z całym „dobrodziejstwem inwentarza”, jeśli chodzi o naturę ludzką. Nie jest to, co bardzo mnie cieszy, klasyczna historia obyczajowa z happy endem. To opowieść o zwykłych ludziach dla zwykłych ludzi, napisana z dużą starannością i poczuciem humoru.

I nie jest to „obyczajowy zapychacz”, jakich teraz wiele na rynku. To jedna z tych propozycji obyczajowych, które będę polecać z pełnym przekonaniem.Bardzo dziękuję Grupie Wydawniczej Foksal za egzemplarz książki do recenzji.
Justyna Bednarek – dziennikarka, redaktorka w pismach kobiecych, autorka książek dla dzieci.
Jagna Kaczanowska – psycholożka.


5 komentarzy:

 1. Też ją uwielbiam! Jeśli Ci się podobała polecam sięgnąć też po "Dziewczyny chcą się zabawić" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mi się podobała! Sięgnę - dziękuje za polecenie!

   Usuń
 2. Fajny wpis. Akurat wygrałam tą książkę i czekam aż paczka przyjdzie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam tej książki, ale zachęciłaś mnie do poszukania

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubie czytać książki obyczajowe, które skłaniają do refleksji. mam nadzieję, że się nie zawiodę. :)

  OdpowiedzUsuń