11 sierpnia 2016

Pod jednym niebem - Joseph Kim, Stephan Talty

źródło: Prószyński i S-ka

Bez względu na to kim jesteśmy, gdzie się znajdujemy i jaki jest to okres w historii świata, zawsze komuś dzieje się krzywda. Toczą się wojny, giną ludzie. Na którymś krańcu świata rozgrywają się dramaty, o których pozostała część globu woli nie słyszeć zanurzona w morzu bezpieczeństwa i stabilizacji.

Pod jednym niebem to historia małego chłopca, który cierpi głód i niedostatek. By przeżyć musi pracować, a nawet kraść. Jego organizm jest niezwykle silny i nie poddaje się wszechobecnemu głodowi i śmierci.

Ten ogólny opis moglibyśmy dopasować do wielu okresów w historii świata. Jednak ta powieść jest szczególna. Dotyczy dziecka urodzonego na przełomie dwudziestego i dwudziestego pierwszego wieku. Chłopca pochodzącego z Korei Północnej. Fala głodu, jaka zabrała ogromne żniwo wśród obywateli tego kraju, oszczędziła tego małego człowieka, który, choć nie zawsze uczciwymi metodami, starał się za wszelką cenę przeżyć. Jego wieloletnie zmagania i kilkuletnia tułaczka zaprowadzą go w końcu do Chin.

Dzięki szczęśliwej gwiździe lub, jak kto woli, szczęśliwemu losowi., zostaje przygarnięty przez pewną chrześcijankę, która ukryła go przed chińskimi władzami. Następnie, dzięki tajnej siatce pomocy zdołał dostać się do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozpoczął całkiem inne, bezpieczne i stabilne życie.

Opowieść Josepha Kima jest wstrząsająca, pełna tragedii i bólu. Jednocześnie niesie nadzieję i daje wiarę w lepsze jutro. Czytając jego wspomnienia nie sposób oprzeć się wciąż nawracającemu uczuciu niedowierzania. Ciężko uwierzyć, że w dwudziestym pierwszym wielu istnieje państwo o tak krwawym systemie totalitarnym.

Z drugiej strony, historia Josepha i jego rodziny oraz opis czasu głodu to pełnowymiarowy obraz społeczeństwa północnokoreańskiego, tamtejszych zwyczajów, stosunków społecznych oraz tradycji.

Historia ważna i warta uwagi. Pozwalająca nam zrozumieć złożoność ludzkiego losu oraz niewiarygodną siłę i chęć przetrwania, jakie drzemią w człowieku.Bardzo dziękuję Wydawnictwu Prószyński i Ska za egzemplarz książki do recenzji.
Joseph Kim - urodził się w 1990 roku w Korei Północnej . W 2007 roku udało mu się wyjechać do Stanów Zjednoczonych.

Stephan Talty – dziennikarz publikujący w czołowych tytułach prasy amerykańskiej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz