Przejdź do głównej zawartości

TOP 5 KSIĄŻEK DO CZYTANIA W ŚWIĘTA

źródło: pixabay
Poniższa lista jest piekielnie nieobiektywna i pokazuje Wam, że o gustach się nie dyskutuje ;-) Niemniej jednak, w tym zestawieniu, znajdziecie TYLKO DOBRE książki.

.

1. Na wschód od Edenu - John Steinbeck



źródło: Prószyński i S-ka
Książka, która wywarła na mnie ogromne wrażenie. Czytałam ją dwukrotnie. Pierwszy raz jako nastolatka, drugi jako osoba już w pełni ukształtowana. Różnica w odbiorze jest niesamowita. Historia rodziny Trasków do dziś jest historią aktualną. Emocje targające bohaterami są wciąż takie same jak dziś, choć ich okazywanie i okoliczności ich „narodzin” mogą być nieco inne. Na wschód od Edenu to ponadczasowa historia miłości, nienawiści, stosunków rodzinnych. To opowieść napisana w bardzo przystępny sposób. Choć wyłania się z niej wiele negatywnych emocji jest żelaznym punktem na czytelniczej liście inteligentnego człowieka.



2. Rodzina Karnowskich - Israel Joszua Singer



źródło: Wydawnictwo Dolnośląskie


Historia Karnowskich, napisana przez starszego z braci Singerów, jest dziełem praktycznie zapomnianym. A wielka szkoda, ponieważ tę historię pochłania się z ogromnym zainteresowaniem i nie sposób się od niej oderwać. Dzieje rodziny są bowiem niesamowicie wciągające. Koleje losu poszczególnych bohaterów składają się na doskonały obraz życia wyznawców judaizmu w Europie końca dziewiętnastego i początków dwudziestego wieku. Losy kolejnych Karnowskich uświadamiają nam, że pragnienia i marzenia często nie idą w parze z dziedzictwem i naszymi korzeniami. Słodko - gorzka opowieść o ludzkim życiu.




3. Saga Złoty wiek (Bracia z Vestland, Dandys, Pomiędzy czerwienią a czernią, Uciec przed prawdą) - Jan Guillou


źródło: Sonia Draga



Czterotomowa saga o rodzinnie z biednej, norweskiej rybackiej wioski. Trzej bracia Lauritzen stoją u progu dorosłości. Towarzyszymy im przez kilkadziesiąt lat, śledząc ich wzloty i upadki. To bardzo interesująca historia, napisana świetnym językiem, Autorowi udało się umieścić w książce obrazy, smaki i zapachy belle époque, jej schyłku, narodzin nowego wieku, okresu wojny, czasu pokoju, za do największej katastrofy w dziejach ludzkości, jaką była II Wojna Światowa. Książka, od której nie mogłam się oderwać.



4. Stulecie Winnych – Ałbena Grabowska


źródło: Zwierciadło


Trzy częściowa historia rodzinny Winnych opowiada o losie chłopskiej rodziny, której egzystencja miesza się z historycznymi zawirowaniami dwudzuestego wieku. W rodzinie królują kobiety, To one trzymają rodzinę w garści, to one są w tej rodzinie najsilniejsze. Ałbenie Grabowskiej udało się stworzyć historię realną, wzruszającą, bez popadania w przesadę.



5. Saga o Fjällbace - Camilla Läckberg


źródło: Freedisc


Tej pani i pisanych przez nią historii raczej nie muszę nikomu przedstawiać. Historie zbrodni w małym, szwedzkim miasteczku rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. U mnie zachwyt włączył się dopiero przy lekturze czwartego tomu. Dlaczego? Nie mam pojęcia. Jedno jest pewne, autorka ma talent do mieszają czytelnikowi w głowie. A jej umiejętności pisarskie są w stanie oddać specyficzny klimat Skandynawii. Dla mnie tak jest od czwartego tomu.


Komentarze

  1. Saga o Fjällbace - jak najbardziej!

    OdpowiedzUsuń
  2. To ja chyba też za bardzo nie podyskutuję, bo co święta nie potrafię na półkach sklepowych znaleźć nic dla siebie. A w trakcie roku wręcz przeciwnie :D

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

BONY PREZENTOWE - PRAKTYCZNY PRZEWODNIK - aktualizacja 2020!

źródło: google Na myśl o prezentach robi Ci się słabo? Czy bony prezentowe to idealne rozwiązanie Twojego problemu? Są neutralnym prezentem dla każdego, na dodatek na każdą kieszeń i każdą okazję, ale UWAGA! Bony znajdujące się w ofercie księgarń, działających na polskim rynku, mają różne formy, różne wartości i różnią się sposobem zakupu oraz użycia! O wszystkich PUŁAPKACH bonów prezentowych przeczytacie w tym poście.

Tatuażysta z Auschwitz - Heather Morris

Wydawnictwo Marginesy „Tatuażysta z Auschwitz „to kolejna pozycja, po którą zdecydowałam się sięgnąć a potem opisać na blogu.  Przyznam się Wam szczerze, że długo zastanawiałam się czy warto tej książce poświęcić czas. Od jakiegoś czasu panuje moda na książki typu prawdziwe historie. Nie tylko za granicą, ale także i w Polsce.

Jeszcze się kiedyś spotkamy - Magdalena Witkiewicz

  O Magdalenie Witkiewicz usłyszałam już na samym początku prowadzenia bloga. Moja droga do zapoznania się z twórczością Magdaleny Witkiewicz była długa i dosyć kręta. Pólka z napisem „Literatura obyczajowa” zwykle jest przeze mnie omijana. Po roku pandemii poczułam, że pora zbliżyć się do tej półeczki. Potrzebowałam książki, która pomoże mi się odprężyć po bardzo trudnym i stresującym roku w moim życiu zawodowym.