4 grudnia 2017

Nie wrócą te lata. Autobiografia i listy do męża - Mariola Pryzwan, Irena Jarocka

źródło: Prószyński i S-ka
Irena Jarocka była jedną z najważniejszych postaci na polskiej scenie muzycznej. Połączenie jej wspaniałego głosu z piękną muzyką i wartościowym testem, sprawiało, że tysiące Polaków nuciło jej utwory przez wiele lat.

Moja znajomość jej twórczości ogranicza się do kojarzenia największych przebojów artystki.  Jednak...Wiele lat temu miałam okazję oglądać wywiad z Ireną Jarocką przeprowadzany przez Tomasza Raczka. Byłam ogromnie zaskoczona jak ta wrażliwa i delikatna kobieta, jednocześnie bardzo elegancka w sposobie rozmowy, potrafi wyrażać swoje zdanie w sposób tak stanowczy.

Podobny obraz Ireny Jarockiej wyłania się z książki. Była osobą bardzo skromną i delikatną. Jednocześnie twardo stąpająca po ziemi i umiejącą bronić swojego zdania. Jej droga do sławy była długa i kręta. Dzieliła się na kilka szalenie ciekawych etapów.

Irena Jarocka jest przykładem kobiety sukcesu, która dzięki swojej mądrości i charakterowi potrafiła zmieniać się i swoja twórczość, tak by te zmiany były tym czego dokładnie chciała sama artystka. Myślę, że obecne gwiazdy estrady mogłyby wiele się od niej nauczyć.

Nie wrócą te lata. Autobiografia i listy do męża to bardzo osobiste spotkanie z Ireną Jarocką. Możemy poznać artystkę od tej drugiej, prywatnej strony. Jednocześnie książka jest pełna informacji o polskiej scenie muzycznej i realiach estradowych PRL. Zawiera również informacje o twórcach, którzy aktywnie działali na polskiej scenie obok Ireny Jarockiej. Niejednokrotnie zaskakuje mnogością intymnych szczegółów o życiu naszych artystów tamtych lat.Bardzo dziękuję Wydawnictwu Prószyński i Ska za egzemplarz książki do recenzji.
Mariola Pryzwan - polonistka, publicystka i biografistka.6 komentarzy:

 1. Uwielbiam tego rodzaju biografie, szczególnie osób związanych ze sceną muzyczną. A szczególnie ciekawe są właśnie te opisujące ludzi którzy byli związani ze sceną muzyczną okresu PRL. Ostatnio czytałem nie autoryzowaną biografię Lady Pank i była to jedna z ciekawszych pozycji którą miałem okazję czytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zastanawiam się czy to jednak nie jest zbyt intymna ksiązka :)

   Usuń
  2. /Ja tam bym nie punlikowała swoich listów do męża. Uważam, że NAtalia Kululska ma słuszne żale, że upubliczniają jej prywatne sprawy.

   Usuń
  3. Mam podobne odczucia. Z drugiej strony , przed śmiercią nie zabroniła ich publikacji, a jej mąż musiał wyrazić zgodę na ksiązkę.

   Usuń
 2. A to o tej książce już wypisują brukowce, że ujawniono prywatne niesnaski u Kukulskich?

  OdpowiedzUsuń