Przejdź do głównej zawartości

TOP 5 KSIĄŻEK DO CZYTANIA W ŚWIĘTA

źródło: pixabay
Poniższa lista jest piekielnie nieobiektywna i pokazuje Wam, że o gustach się nie dyskutuje ;-) Niemniej jednak, w tym zestawieniu, znajdziecie TYLKO DOBRE książki.

.

1. Na wschód od Edenu - John Steinbeck



źródło: Prószyński i S-ka
Książka, która wywarła na mnie ogromne wrażenie. Czytałam ją dwukrotnie. Pierwszy raz jako nastolatka, drugi jako osoba już w pełni ukształtowana. Różnica w odbiorze jest niesamowita. Historia rodziny Trasków do dziś jest historią aktualną. Emocje targające bohaterami są wciąż takie same jak dziś, choć ich okazywanie i okoliczności ich „narodzin” mogą być nieco inne. Na wschód od Edenu to ponadczasowa historia miłości, nienawiści, stosunków rodzinnych. To opowieść napisana w bardzo przystępny sposób. Choć wyłania się z niej wiele negatywnych emocji jest żelaznym punktem na czytelniczej liście inteligentnego człowieka.



2. Rodzina Karnowskich - Israel Joszua Singer



źródło: Wydawnictwo Dolnośląskie


Historia Karnowskich, napisana przez starszego z braci Singerów, jest dziełem praktycznie zapomnianym. A wielka szkoda, ponieważ tę historię pochłania się z ogromnym zainteresowaniem i nie sposób się od niej oderwać. Dzieje rodziny są bowiem niesamowicie wciągające. Koleje losu poszczególnych bohaterów składają się na doskonały obraz życia wyznawców judaizmu w Europie końca dziewiętnastego i początków dwudziestego wieku. Losy kolejnych Karnowskich uświadamiają nam, że pragnienia i marzenia często nie idą w parze z dziedzictwem i naszymi korzeniami. Słodko - gorzka opowieść o ludzkim życiu.




3. Saga Złoty wiek (Bracia z Vestland, Dandys, Pomiędzy czerwienią a czernią, Uciec przed prawdą) - Jan Guillou


źródło: Sonia Draga



Czterotomowa saga o rodzinnie z biednej, norweskiej rybackiej wioski. Trzej bracia Lauritzen stoją u progu dorosłości. Towarzyszymy im przez kilkadziesiąt lat, śledząc ich wzloty i upadki. To bardzo interesująca historia, napisana świetnym językiem, Autorowi udało się umieścić w książce obrazy, smaki i zapachy belle époque, jej schyłku, narodzin nowego wieku, okresu wojny, czasu pokoju, za do największej katastrofy w dziejach ludzkości, jaką była II Wojna Światowa. Książka, od której nie mogłam się oderwać.



4. Stulecie Winnych – Ałbena Grabowska


źródło: Zwierciadło


Trzy częściowa historia rodzinny Winnych opowiada o losie chłopskiej rodziny, której egzystencja miesza się z historycznymi zawirowaniami dwudzuestego wieku. W rodzinie królują kobiety, To one trzymają rodzinę w garści, to one są w tej rodzinie najsilniejsze. Ałbenie Grabowskiej udało się stworzyć historię realną, wzruszającą, bez popadania w przesadę.



5. Saga o Fjällbace - Camilla Läckberg


źródło: Freedisc


Tej pani i pisanych przez nią historii raczej nie muszę nikomu przedstawiać. Historie zbrodni w małym, szwedzkim miasteczku rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. U mnie zachwyt włączył się dopiero przy lekturze czwartego tomu. Dlaczego? Nie mam pojęcia. Jedno jest pewne, autorka ma talent do mieszają czytelnikowi w głowie. A jej umiejętności pisarskie są w stanie oddać specyficzny klimat Skandynawii. Dla mnie tak jest od czwartego tomu.


Komentarze

  1. Saga o Fjällbace - jak najbardziej!

    OdpowiedzUsuń
  2. To ja chyba też za bardzo nie podyskutuję, bo co święta nie potrafię na półkach sklepowych znaleźć nic dla siebie. A w trakcie roku wręcz przeciwnie :D

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek - Asia Olejarczyk

źródło:Wydawnictwo Dreams O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek to bardzo interesująca propozycja dla rodziców kilkulatków.  Autorka książki - Asia Olejarczyk - w przystępny i bardzo przyjazny sposób porusza tematy związane z miłością, okazywaniem uczuć, seksualnością człowieka oraz różnicami pomiędzy kobietami i mężczyznami.

Ekspozycja - Remigiusz Mróz

Ekspozycja jest najnowszą powieścią sensacyjną, która wyszła spod pióra obiecującego, młodego pisarza o nazwisku Mróz. Jest też pierwszą częścią przygód piekielnie inteligentnego acz obcesowego komisarza Wiktora Forsta, który za dużo pije, za mało śpi, ale dużo główkuje. Bohater odrobinę irytujący, ale o wiele bardziej imponujący swoją wiedzą, oczytaniem i umiejętnością wyciągania wniosków.

Jeszcze się kiedyś spotkamy - Magdalena Witkiewicz

  O Magdalenie Witkiewicz usłyszałam już na samym początku prowadzenia bloga. Moja droga do zapoznania się z twórczością Magdaleny Witkiewicz była długa i dosyć kręta. Pólka z napisem „Literatura obyczajowa” zwykle jest przeze mnie omijana. Po roku pandemii poczułam, że pora zbliżyć się do tej półeczki. Potrzebowałam książki, która pomoże mi się odprężyć po bardzo trudnym i stresującym roku w moim życiu zawodowym.