10 kwietnia 2017

Królestwo za mgłą - Michał Wójcik, Zofia Posmysz


źródło: Wydawnictwo Znak
Kiedy na nią patrzysz, widzisz drobną, filigranową kobietę. Gdy ją słyszysz, wsłuchujesz się w jej delikatny, spokojny głos. I zastanawiasz się, jak, ta drobna i delikatna kobieta, przetrwała piekło jednego z największych obozów koncentracyjnych?

Nie ma racjonalnej odpowiedzi na to pytanie. Możemy mówić o cudzie, opatrzności, sile woli.  I chyba nigdy nie uzyskamy odpowiedzi.Dla tych, dla których postać Zofii Posmysz jest całkowicie nieznana powiem, że jest ona pisarką, dziennikarką, autorką scenariuszy. W swojej twórczości Zofia Posmysz często nawiązuje do swoich przeżyć z okresu wojny. Najbardziej znanym utworem jest Pasażerka, słuchowisko zaadaptowane przez Andrzeja Munka na potrzeby filmu.

Jako dziewiętnastolatka Zofia Posmysz została więźniarką obozu Auschwitz- Birkenau, doświadczając tam niebywałego okrucieństwa. Po wyzwoleniu, ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Następnie pracowała w jednej z ówczesnych gazet i w Polskim Radio, gdzie współtworzyła, dziś kultową, powieść radiową W Jezioranach

Wywiad Michała Wójcika z Zofią Posmysz jest zapisem ich   spotkań i rozmów, jakie ze sobą przeprowadzili. Jak pisze autor – nie było łatwo namówić panią Zofię na rozmowę. Cieszę się bardzo, że się udało.

Dlaczego? Nie tylko dlatego, że jest to świadectwo przeżyć z okresu wojny, opowieść o tragicznych losach polskiej obywatelki. Co najważniejsze, to niezwykle ciekawa, pełna szczegółów i niebywale mądra rozmowa dwojga ludzi, którzy nawzajem niezwykle się szanują.

To także opowieść o szalenie delikatnej kwestii, o której wielu ocalonych z obozów nie umie lub nie chce mówić. O stosunku do swoich oprawców, o tym jak wyglądały ich wzajemne relacje. Niebywale skomplikowane, ale też zaskakujące, wręcz nieszablonowe.

Książka trudna, pełna okrucieństwa, ale też niosąca wiele wiary w świat i ludzi. Książka o ludzkim cierpieniu, złożoności ludzkiego umysłu i charakteru. Historia, która uczy pokory wobec siebie i otaczającego nas świata.


Zofia Posmysz- dziennikarka, scenarzystka i pisarka.
Michał Wójcik – historyk i dziennikarz.


2 komentarze: