źródło: Wydawnictwo Znak |
Kiedy na nią patrzysz, widzisz drobną, filigranową kobietę. Gdy ją słyszysz, wsłuchujesz się w jej delikatny, spokojny głos. I zastanawiasz się, jak, ta drobna i delikatna kobieta, przetrwała piekło jednego z największych obozów koncentracyjnych?
Nie ma racjonalnej odpowiedzi na to pytanie. Możemy mówić o cudzie, opatrzności, sile woli. I chyba nigdy nie uzyskamy odpowiedzi.
Dla tych, dla których postać Zofii Posmysz jest całkowicie nieznana powiem, że jest ona pisarką, dziennikarką, autorką scenariuszy. W swojej twórczości Zofia Posmysz często nawiązuje do swoich przeżyć z okresu wojny. Najbardziej znanym utworem jest Pasażerka, słuchowisko zaadaptowane przez Andrzeja Munka na potrzeby filmu.
Jako dziewiętnastolatka Zofia Posmysz została więźniarką obozu Auschwitz- Birkenau, doświadczając tam niebywałego okrucieństwa. Po wyzwoleniu, ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Następnie pracowała w jednej z ówczesnych gazet i w Polskim Radio, gdzie współtworzyła, dziś kultową, powieść radiową W Jezioranach.
Wywiad Michała Wójcika z Zofią Posmysz jest zapisem ich spotkań i rozmów, jakie ze sobą przeprowadzili. Jak pisze autor – nie było łatwo namówić panią Zofię na rozmowę. Cieszę się bardzo, że się udało.
Dlaczego? Nie tylko dlatego, że jest to świadectwo przeżyć z okresu wojny, opowieść o tragicznych losach polskiej obywatelki. Co najważniejsze, to niezwykle ciekawa, pełna szczegółów i niebywale mądra rozmowa dwojga ludzi, którzy nawzajem niezwykle się szanują.
To także opowieść o szalenie delikatnej kwestii, o której wielu ocalonych z obozów nie umie lub nie chce mówić. O stosunku do swoich oprawców, o tym jak wyglądały ich wzajemne relacje. Niebywale skomplikowane, ale też zaskakujące, wręcz nieszablonowe.
Książka trudna, pełna okrucieństwa, ale też niosąca wiele wiary w świat i ludzi. Książka o ludzkim cierpieniu, złożoności ludzkiego umysłu i charakteru. Historia, która uczy pokory wobec siebie i otaczającego nas świata.
Zofia Posmysz- dziennikarka, scenarzystka i pisarka.
Michał Wójcik – historyk i dziennikarz.
Takie historie trzeba znać.
OdpowiedzUsuńI uczyć się z nich
Usuń