3 kwietnia 2017

Informacja - Maroš Krajňak

źródło: Książkowe Klimaty
Biorąc do ręki trzeci tom trylogii łemkowskiej zastanawiałam się, czym autor mnie zaskoczy. Po lekturze poprzednich części wiedziałam bowiem, że rozmyślanie o tym, co mogę znaleźć w tej książce, jest zupełnie bezcelowe.

I co?


Za każdym razem Maroš Krajňak zaskakuje mnie swoim warsztatem, sposobem przelewania myśli i problemów ludzkości na papier. Za każdym razem czuję też, że pisarz eksperymentuje i bawi się formą oraz słowem, niczym najdelikatniejszą plasteliną.

Informacja jest tylko z pozoru książką błahą. To historia dwóch mężczyzn,  którzy prowadzą życie szalone, pełne szalonego pędu. Książka, jest tak naprawdę opowieścią o każdym z nas. Uniwersalnym rozważaniem o sensie ludzkiego życia. O naszych pragnieniach i celach.

Maroš Krajňak przypomina nam, że nasze pragnienia i dążenia, w połączeniu z konstrukcją i funkcjonowaniem otaczającego nas świata, dają nam błędne przekonanie o dążeniu do idealnego życia. Jest to wyobrażenie utopijne i niemożliwe do zrealizowania.

Informacja jest też, mimo poważnego wydźwięku książką szalenie poetycką. Autor ma niewyobrażalny talent do czarowania słowem. Z jednej strony, wziąwszy pod uwagę przesłanie książki, jest to nieco rozpraszające, ale z drugiej strony potęguje to moc wspomnianego przesłania.

Trylogia
Tom I znajdziesz tutaj
Tom II znajdziesz tutaj


Bardzo dziękuję Wydawnictwu Książkowe Klimaty za egzemplarz książki do recenzji>

Maroš Krajňak - zawodowo zajmuje się marketingiem w usługach telekomunikacyjnych. Mieszka w Bratysławie. Carpathia jest jego debiutem literackim. Wydał również Entropię oraz Informacię- pozostałe części trylogii łemkowskiej, które również były nominowane do nagrody Anasoft Litera.

1 komentarz:

  1. Nie słyszałam o tej autorce, ale po twojej recenzji muszę przyjrzeć się bliżej jej twórczości :)

    OdpowiedzUsuń