31 lipca 2016

Córki niczyje - Wilkie Collins

źródło: Wydawnictwo MG
Wilkie Collins, jeden z bardziej popularnych twórców na miarę swoich czasów, pisząc Córki niczyje zrobił mi jeden z najpiękniejszych prezentów literackich, jaki mogłam sobie wymarzyć!

Ta powieść, dopiero co wydana w Polsce, to dzieło idealne pod każdym względem. Literacko i warsztatowo doskonałe, fabularnie zaskakujące. Myśli w nim zawarte wzruszają czytelnika dogłębnie.


Córki niczyje , epicka opowieść o siostrach, których życie nie rozpieszcza. Po śmierci rodziców tracą cały majątek oraz dom. Zmuszone są zdać się na łaskę bogatych krewnych, których los dwóch zubożałych dziewcząt niewiele obchodzi.

Jednocześnie jest to powieść łącząca w sobie cechy powieści z czasów epoki wiktoriańskiej, ale zawierająca w sobie nowatorskie elementy, które znamy dziś pod nazwą powieści detektywistycznej. Historia niebanalna, pełna zaskakujących zwrotów akcji. Nie obce bohaterom jest zmaganie się z dobrem i złem, zarówno tym doznawanym od drugiego człowieka, jak i wewnętrzną walką z drzemiącymi w człowieku demonami.

Nie sposób nie wspomnieć, że ducha tej powieści doskonale oddała osobą tłumacząca ją z oryginału na język polski. Bez jej wysiłku i wiedzy nie byłoby nam dane poznać tego utworu w tak wspaniałym kształcie.Bardzo dziękuję Wydawnictwu MG za egzemplarz książki do recenzji.
Wilkie Collins – dziewiętnastowieczny angielski pisarz i dramaturg.

2 komentarze:

  1. Nie czytałam, a wydaje się ciekawa :) pozdrawiam :)
    http://reading-mylove.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń