Przejdź do głównej zawartości

Grace i Grace - Margaret Atwood

Prószyński i S-ka
To moje pierwsze zetknięcie z twórczością pisarki. Do lektury zachęcił mnie nie tylko serial na podstawie książki, ale i słowa, wypowiedziane przez Kazimierę Szczukę, o tym, że każda świadoma swoich praw kobieta powinna zapoznać się z twórczością Atwood.

Grace i Grace to opowieść oparta na faktach. Atwood zainspirowana historią Grace Marks oraz tym, co działo się wokół jednej z najsłynniejszych morderczyń zza oceanu, napisała swoja wersję tej historii.



Grace za zabójstwo została skazana na dożywocie. Jak twierdzi nie pamięta, czy dokonała zabójstwa. Nikt właściwie nie wie czy dziewczyna mówi prawdę. Jednocześnie podejrzewa się ją o chorobę umysłową. Dlatego, do więzienia zostaje sprowadzony lekarz specjalista, który rozpoczyna badanie. W trakcie wspólnych sesji młoda kobieta opowiada mu o sobie, swojej pracy i o swoim ostatnim chlebodawcy, który, według śledczych, został przez nią zamordowany.

Historia prawdziwej Grace Marks budziła w połowie dziewiętnastego wieku ogromne emocje. Jedni wierzyli w jej winę, uważając ją za wyrachowaną, drudzy starali się zrobić wszystko, by dziewczynę uwolnić. Opowieść ta fascynuje do dzisiaj i nie dziwię się, że uznana pisarka postanowiła poświęcić jej swój czas. W bardzo ciekawy sposób przywraca ją do życia na nowo, pozwalając nam w pełni emocjonować się tą historią.

Jednak, nie bardzo wiem, jak sklasyfikować te powieść. Najprościej byłoby powiedzieć, że jest to utwór posiadający cechy zbeletryzowanej biografii w połączeniu z powieścią historyczną inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami. Historia samej Grace Marks ma w sobie tyle niedomówień, że łatwo jest snuć różnego rodzaju domysły. Biorąc pod uwagę fakt, że Atwood jest aktywną feministką, mam wrażenie, że historia Grace podążyła w nieco złym kierunku. Ale, być może to tylko moje subiektywne odczucie…



Bardzo dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka za egzemplarz ksiązki do recenzji.




Margaret Atwood – uznana kanadyjska pisarka i poetka. Aktywistka.






Komentarze

Popularne posty z tego bloga

BONY PREZENTOWE - PRAKTYCZNY PRZEWODNIK - aktualizacja 2020!

źródło: google Na myśl o prezentach robi Ci się słabo? Czy bony prezentowe to idealne rozwiązanie Twojego problemu? Są neutralnym prezentem dla każdego, na dodatek na każdą kieszeń i każdą okazję, ale UWAGA! Bony znajdujące się w ofercie księgarń, działających na polskim rynku, mają różne formy, różne wartości i różnią się sposobem zakupu oraz użycia! O wszystkich PUŁAPKACH bonów prezentowych przeczytacie w tym poście.

Tatuażysta z Auschwitz - Heather Morris

Wydawnictwo Marginesy „Tatuażysta z Auschwitz „to kolejna pozycja, po którą zdecydowałam się sięgnąć a potem opisać na blogu.  Przyznam się Wam szczerze, że długo zastanawiałam się czy warto tej książce poświęcić czas. Od jakiegoś czasu panuje moda na książki typu prawdziwe historie. Nie tylko za granicą, ale także i w Polsce.

Jeszcze się kiedyś spotkamy - Magdalena Witkiewicz

  O Magdalenie Witkiewicz usłyszałam już na samym początku prowadzenia bloga. Moja droga do zapoznania się z twórczością Magdaleny Witkiewicz była długa i dosyć kręta. Pólka z napisem „Literatura obyczajowa” zwykle jest przeze mnie omijana. Po roku pandemii poczułam, że pora zbliżyć się do tej półeczki. Potrzebowałam książki, która pomoże mi się odprężyć po bardzo trudnym i stresującym roku w moim życiu zawodowym.