27 listopada 2017

Hurra, są Święta! - Ulf Nilsson, Emma Adbåge

źródło: Zakamarki
"Hurra, są Święta! " to tegoroczna świąteczna propozycja dla Maluchów od Wydawnictwa Zakamarki.

Skandynawscy autorzy mają cudowną umiejętność pisania mądrych bajek dla dzieci. Kreowane przez nich historie są nie tylko zabawne, również, poprzez treść, prowokują do rozmowy i nauki jednocześnie.Główny bohater opowieści, prosiak o imieniu Rufus, ucieka z gospodarstwa, w którym mieszkał od urodzenia. Impulsem do ucieczki była rozmowa z knurem, który namawiał młodego prosiaka do odzyskania wolności, A także przestrzegał przed świętami Bożego Narodzenia, które, jego zdaniem, nie są dobrym czasem dla prosiaków. Idąc za radą knura, Rufus ucieka. Zaczyna zupełnie nowe życie. Na nowej drodze początkowo czuje się szczęśliwy, następnie samotny, aż w końcu jest pełen nadziei na leprze jutro.

W nowym życiu wszystko jest dla niego nowe: nowy dom, nowi towarzysze, nowe zasady życia. Rufus nie tylko poznaje samego siebie na nowo - poznaje przyjaciół, ale też uczy się korzystać ze swojej wolności.

"Hurra, są Święta!" to opowieść, podzielona na dwadzieścia cztery rozdziały. Na kartach, książki pojawiają się sympatyczni bohaterowie, którzy złączą swój los z losem Rufusa. Dzięki personifikacji Rufus i jego nowi przyjaciele uczą dzieci, czym jest szeroko rozumiana wolność, i jak mądrze należy z niej korzystać. Ta świąteczna opowieść uczy także tolerancji i akceptacji oraz otwartości na wszechobecną różnorodność świata.

Co bardzo cieszy, książka jest punktem wyjścia do rozmowy z dzieckiem o wyżej wymienionych zagadnieniach. Z pozoru może się to wydać trudne, ale zapewniam Was, że Testerka Książek, nie tylko bez problemu zrozumiała sens tej opowieści, ale też zadawała wiele bardzo ciekawych pytań, właśnie o wolności i tolerancji – oczywiście wszystko w granicach dziecięcego postrzegania świata. 

Polecam książkę jako idealny świąteczny prezent dla dzieci od piątego roku życia.


O innych świątecznych bajkach przeczytasz tutaj


Bardzo dziękuję Wydawnictwu Zakamarki za egzemplarz książki do recenzji..
Emma Adbåge -  szwedzka autorka i ilustratorka książek dla dzieci.
Ulf Nilsson – szwedzki autor książek dla dzieci i młodzieży.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz