Przejdź do głównej zawartości

Tylko mnie pogłaszcz… Listy do Haliny Poświatowskiej - Mariola Pryzwan, Ireneusz Morawski

źródło: Prószyński i S-ka
Ona – piękna, utalentowana, wrażliwa kobieta. Dziś, wiele osób postrzega ją jako osobę o duszy wrażliwca z tragiczną historią życia. Halina Poświatowska zmarła młodo w wyniku choroby serca. Jednak mało kto pamięta, że oprócz talentu, miała również wielki apetyt na życie. Chciała kochać i być kochaną. Uwielbiała fajne ciuchy. Lubiła się podobać.

Z kolei on – prozaik, wielbiciel słowa pisanego. W wyniku choroby traci wzrok. Podobnie jak Halina jest człowiekiem o ogromnej wrażliwości. Przeżyje Halinę o przeszło czterdzieści lat...


Ich pierwsze spotkanie raczej nie zapowiadało się na początek wielkiej miłości. Ireneusz Morawski poszedł na wieczór autorski Poświatowskiej z ciekawości. Analizował jej wiersze pod kątem…językowym.

Jeśli wierzyć opisowi zamieszczonemu na okładce ich romans był „jednym z najpiękniejszych romansów w polskiej literaturze XX wieku”. Przed lekturą książki uznałam to za chwyt marketingowy. Po - przychylam się ku tezie o najpiękniejszym romansie. Choć ja chyba użyłabym określenia „więź”. O wiele lepiej oddaje charakter relacji Poświatowskiej i Morawskiego. To nie był tylko romans i tylko przyjaźń. To było coś więcej.

Ich listy są jak podróż do cudzego świata. Na początku nieco krępująca, wszak czytamy o ich najintymniejszych myślach i emocjach. Potem to coraz bardziej fascynująca podróż w głąb świata, którego już nie ma. Opracowane w tej książce listy są nie tylko zapisem pięknej przyjaźni i miłości dwojga młodych i bardzo wrażliwych ludzi, ale też opisem życia w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych dwudziestego wieku. To portret Polski tamtego okresu. Czasu trudnego pod względem politycznym i materialnym, a jednocześnie tak bogatego w dyskusje i twórcze postrzeganie świata.

Książka jest intymnym zapisem relacji dwojga ludzi.  Listy przeleżały kilkadziesiąt lat. Ireneusz Morawski zmarł kilka lat temu, to jego żona zdecydowała się na publikację listu dwojga przyjaciół, uznając, że warto podać ich treść do publicznej wiadomości.

Mariola Pryzwan, współautorka publikacji, zajęła się techniczną stroną książki. Nie ingerowała w treść listów, zajęła się jedynie interpunkcją, ale, co ważne, dodała do książki zdjęcia i przypisy, które swoją treścią uzupełniają listy Poświatowskiej i Morawskiego. Pozwalają zrozumieć fakty i aluzje zamieszczone w listach przez dwoje adresatów.



Bardzo dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka za egzemplarz książki do recenzji.




Mariola Pryzwan - polonistka, publicystka i biografistka.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek - Asia Olejarczyk

źródło:Wydawnictwo Dreams O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek to bardzo interesująca propozycja dla rodziców kilkulatków.  Autorka książki - Asia Olejarczyk - w przystępny i bardzo przyjazny sposób porusza tematy związane z miłością, okazywaniem uczuć, seksualnością człowieka oraz różnicami pomiędzy kobietami i mężczyznami.

Ekspozycja - Remigiusz Mróz

Ekspozycja jest najnowszą powieścią sensacyjną, która wyszła spod pióra obiecującego, młodego pisarza o nazwisku Mróz. Jest też pierwszą częścią przygód piekielnie inteligentnego acz obcesowego komisarza Wiktora Forsta, który za dużo pije, za mało śpi, ale dużo główkuje. Bohater odrobinę irytujący, ale o wiele bardziej imponujący swoją wiedzą, oczytaniem i umiejętnością wyciągania wniosków.

Jak zbudować motocykl? Techniczna historyjka - Martin Sodomka

źródło: Prószyński i Ska Jak zbudować motocykl? Techniczna historyjka Martina Sodomki to nowość dla dzieci powyżej siódmego roku zycia, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka.